Song Hye Kyo zachwyca piękną cerą

Koreańska aktorka: Song Hye Kyo

One naprawdę tak wyglądają – bez Photoshopa i tony makijażu na twarzy, zweryfikowałyśmy to na własne oczy podczas pobytu w Seulu. Ta obserwacja nie dawała nam spokoju – też chcemy tak wyglądać! Zaczęłyśmy dociekać, szperać w Internecie i zamęczać naszymi pytaniami znajome Koreanki :) Oto co udało nam się ustalić w telegraficznym skrócie:

FILOZOFIA PIĘKNA

I. LECZYĆ, CHRONIĆ I PIELĘGNOWAĆ ZAMIAST MASKOWAĆ

Wiecie, że w Azji Wschodniej (w szczególności Korea, Japonia) rynek kosmetyczny pod względem sprzedaży zdominowany jest przez kosmetyki pielęgnacyjne? W Europie tendencja jest odwrotna: przeciętna Europejka więcej pieniędzy wydaje miesięcznie na kosmetyki do makijażu niż na kosmetyki pielęgnacyjne – statystycznie, preferujemy zatem doraźne tuszowanie niedoskonałości, zamiast podjęcia konsekwentnej walki o zdrową, gładką skórę.

Azjatki wiedzą, że zdrowa, zadbana skóra nie potrzebuje dużo makijażu i na długo zachowa młody wygląd. Podjęłyśmy rękawicę aby to sprawdzić. Rezultat…? Nasze doświadczenia i eksperymenty na własnych skórach potwierdzają, że warto spróbować „azjatyckiego podejścia” w pielęgnacji skóry, a na efekty nie trzeba będzie długo czekać :)

II. SŁOŃCE NIE JEST PRZYJACIELEM TWOJEJ SKÓRY

Kto z nas nie uwielbia słońca - przecież dodaje energii, korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, jak również pobudza wydzielanie wielu hormonów i aktywuje syntezę witamin z grupy D. Niestety, nasza skóra może mieć pewne obiekcje – promieniowanie słoneczne (UVA) przyspiesza starzenie się skóry oraz powoduje alergie i zaburzenia pigmentacji (plamy i przebarwienia).

Z tego właśnie powodu Azjatki bardzo poważnie traktują ochronę przeciwsłoneczną. Niemal każdy krem koreański/japoński BB ma wysoki filtr przeciwsłoneczny. Dodatkowo, na rynku kosmetycznym jest bardzo bogata oferta kremów, których głównym zadaniem jest ochrona przed promieniami UVA i UVB.

III. ZAPOBIEGANIE STARZENIU SKÓRY JUŻ OD NAJMŁODSZYCH LAT

Azjatki już od najmłodszych lat uczą się jak prawidłowo dbać o skórę, tak aby jak najdłużej zachowała młody wygląd w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Młode dziewczyny wiedzą, że należy dokładnie oczyszczać i mocno nawilżać skórę oraz pielęgnować delikatną skórę wokół oczu. Paleta produktów pielęgnacyjnych - przeciwstarzeniowych jest tak rozbudowana, że każda dziewczyna może z łatwością znaleźć krem pielęgnacyjny i nie tylko dopasowany do własnych potrzeb.

IV. JASNA, ROZŚWIETLONA I PROMIENNA SKÓRA – POŻĄDANY IDEAŁ

Jasna, rozświetlona, nieskazitelna skóra to w Azji ideał piękna i tym samym obsesja niemal każdej kobiety. Półki sklepowe drogerii i sklepów kosmetycznych uginają się pod ciężarem produktów obiecujących rozjaśnienie skóry. Są wśród nich produkty, które rzeczywiście lekko rozjaśniają skórę, ale efekt jest niestety tymczasowy. Natomiast, warto mieć świadomość, że zdecydowana większość produktów typu „Whitening” nie wybieli skóry, a jedynie ujednolici koloryt, rozjaśni przebarwienia posłoneczne i po-trądzikowe oraz rozświetli skórę dając optyczny efekt promiennej skóry. 

                                         Park Min Young                                                                                                                                 Yoon Eun Hye

Park Min YoungYoon Eun Hye

 


 V. JAD PSZCZOŁY, WĘŻA, ŚLUZ ŚLIMAKA.. – CZYLI JAKIE SKŁADNIKI MOŻNA ZNALEŹĆ W AZJATYCKICH KOSMETYKACH

Można śmiało stwierdzić, że pod względem technologicznym Korea i Japonia to jedne z najszybciej rozwijających się krajów na świecie. Ma to również swoje odzwierciedlenie w innowacyjnych rozwiązaniach i wysokiej jakości kosmetyków, która śmiało może konkurować z zachodnimi kosmetykami z najwyższej półki. Nie bez znaczenia dla jakości kosmetyków azjatyckich są nowatorskie rodzaje składników aktywnych, które warunkują skuteczność danego kosmetyku.

W Azji ostatnimi czasy bardzo popularne są serie kosmetyków wykorzystujące m.in.

  • wydzielinę ze śluzu ślimaka, która ma udowodnione bardzo silne działanie regeneracyjne i nawilżające,
  • syntetyczny neuropeptyd SYN-AKE imitujący działanie jadu żmii, który daje efekt natychmiastowego liftingu (podobne działanie mają kremy oparte na jadzie pszczoły).
  • wyciąg z gniazd jaskółczych, który dostarcza skórze solidną dawkę składników odżywczych i widocznie poprawia jej ogólną kondycję.

Najpopularniejsze kremy w Korei

VI. CAŁODZIENNA PIELĘGNACJA TWARZY – CZYLI ILE KOSMETYKÓW ZNAJDUJE SIĘ W KOSMETYCZCE AZJATKI?

Azjatki stosują średnio ok. 18 kosmetyków do pielęgnacji twarzy (pielęgnacja dzienna + wieczorna) Zaskoczone? Większość z nas zna z praktyki 3 etapową pielęgnację cery: Oczyszczanie – Tonizowanie – Nawilżanie.

W Azji codzienna pielęgnacja twarzy obejmuje od 6 do 10 kroków, w tym (poniżej prezentujemy przykładowy rytuał pielęgnacyjny zaprzyjaźnionej Koreanki):

 1. Oczyszczanie olejem (pielęgnacja wieczorna),
 2. Oczyszczanie pianką (pielęgnacja poranna I wieczorna),
 3. Peeling (regularnie co ok. 3 dni),
 4. Tonizowanie,
 5. Maska w płachcie (sheet mask)
 6. Nakładanie esencji/serum,
 7. Nakładanie emulsji/lotionu,
 8. Nakładanie kremu pielęgnacyjnego
 9. Nakładanie kremu pod oczy (Uwaga! Niektóre Koreanki nakładają krem pod oczy po toniku.).
 10. Nakładanie kosmetyków specjalistycznych, w tym kremy rozświetlające, baza pod makijaż itp.
 11. Nakładanie kremu z filtrem słonecznym (krem BB)

Dodatkowo, wiele kobiet regularnie stosuje maseczki całonocne, które nakładają wieczorem przed pójściem spać i zmywają dopiero rano.

Azjatycki rytuał piękna krok po kroku

Już niebawem zagłębimy się w każdy krok tego pielęgnacyjnego rytuału. Wypatrujcie kolejnych wpisów.:)