Cera trądzikowa - jak walczyć z niedoskonałościami?

17.09.2015 13 Komentarze

fot: Pinterest

Czekasz z utęsknieniem na weekendowe wielkie wyjście, a w sobotni poranek z przerażeniem odkrywasz na nosie gigantycznego pryszcza? Śpieszymy z poradnikowym ratunkiem:skąd się biorą niedoskonałości skóry oraz na podstawie doświadczalnie wygranej walki z trądzikiem nauczymy Cię, jak dbać o skórę skłonną do niedoskonałości :)

Zacznijmy od tego,skąd bierze się pryszcz.

Skórę przed nadmierną utratą wody zabezpiecza tzw. warstwa hydrolipidowa (sprawdź nasz wpis o prawidłowym nawilżaniu skóry). W skład tej warstwy wchodzą obumarłe, w wyniku procesu rogowacenia, komórki skóry oraz produkowane przez gruczoły łojowe sebum, które na powierzchnię skóry wydostaje się przez tzw. pory skóry. Gdy w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji, nadprodukcji sebum lub zbyt dużej warstwy obumarłego naskórka ujścia porów zostaną zatkane, sebum nagromadza się wewnątrz skóry. Stwarza to doskonałe warunki do działalności bakterii i prowadzi z czasem do stanu zapalnego (np. w postaci krostki z białym czubkiem). Gdy jest ich szczególnie dużo mówimy już o trądziku – chorobie skóry.

fot: theacneproject.com

Jeszcze kilka lat temu sądzono, że trądzik jest chorobą typową dla nastolatków i  samoistnie przemija. Niestety dziś, nawet co druga kobieta, doświadcza w dorosłym życiu problemów z wypryskami.

Czynnikami determinujący problemy trądzikowe są:

  • stres,
  • niewłaściwa dieta,
  • zaburzenia hormonalne,
  • nieodpowiednie kosmetyki,
  • promieniowanie UVA,
  • nadprodukcja sebum oraz nadmierne rogowacenie skóry,
  • genetyka.
 

Jak widzicie, niebagatelną rolę odgrywa również styl życia.  W trosce o swoje zdrowie i cerę powinnaś bezwzględnie unikać:

  • nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV,
  • używek (papierosy i alkohol mogą nasilać objawy trądziku) oraz
  • niezdrowej, przetworzonej żywności.

 

Na szczęście prawidłowa pielęgnacja pozwala znacząco zmniejszyć problem z nieproszonymi gośćmi na twarzy :) Sprowadza się do trzech kroków: nawilżania, złuszczania oraz zachowania odpowiedniej higieny.

Nawilżanie skóry trądzikowej

Czy spotkałaś się z opinią, że zmiany trądzikowe należy porządnie wysuszyć (np. za pomocą spirytusu salicylowego)? Zapomnij o niej jak najszybciej! Wysuszony i piekący naskórek oznacza dla gruczołów łojowych jasny przekaz: produkować jeszcze więcej sebum! A przecież nadprodukcja sebum odpowiada za nieestetyczne świecenie się skóry oraz prowadzi do rozwoju trądziku! Nawilżanie skóry to etap, którego bezwzględnie nie możesz pominąć. Ważne jednak, aby Twój krem łączył w sobie działanie nawilżające z leczniczym i nie zawierał przy tym substancji, które mogą zatykać pory (głównie parafiny i oleji mineralnych). Z własnego doświadczenia wiemy, że lekkie, nietłuste konsystencje dobrze się sprawdzają. Możesz więc zamiast kremu o bogatej formule wybrać lekki krem wodny oraz emulsję nawilżającą.

Power 10 Formula LI Effector

Plant Water Balancing Line

 

Jakich składników szukać?

Leczenie trądziku wspierają m.in. siarka, ekstrakt z brzozy, hydrolat z oczaru wirginijskiego, drożdże, lukrecja, kwasy owocowe, olej tamanu oraz sok z aloesu. W Korei osoby wzmagające się z problemami skórnymi chętnie sięgają po znajdującą się w śluzie ślimaka mucynę. Kosmetyki na bazie tego składnika działają antybakteryjnie oraz regenerują uszkodzony naskórek. Nie tylko zmniejszają ilość wykwitów skórnych, ale też przeciwdziałają powstawaniu nieestetycznych blizn. My w szczególności polecamy emulsję do twarzy zawierający wyciąg ze śluzu ślimaka IT'S SKIN Prestige Lotion d'Escargot II.

Prestige Creme d'Escargot

Złuszczanie skóry trądzikowej

Dzięki regularnemu złuszczaniu jesteś w stanie pozbyć się zalegającego na skórze nadmiaru obumarłych komórek. Delikatny peeling powinnaś wykonywać przynajmniej dwa razy w tygodniu. Możesz do tego użyć na przykład znakomicie złuszczającego żelowego peelingu zawierającego wyciąg z moringi, róży jerychońskiej oraz irysa E NATURE Moringa Peeling Gel. Wyciąg z nasion moringi (zwanej także „oczyszczającym drzewem”) wykazuje znakomite działanie detoksyfikujące oraz oczyszczające. Bardzo dobrze oczyszcza pory skóry oraz stabilizuje aktywność gruczołów łojowych. Dodatkowo w sezonie jesienno-zimowym możesz wybrać się do zaufanej kosmetyczki na zabieg złuszczania chemicznego za pomocą kwasów owocowych. W przypadku cery trądzikowej z aktywnymi zmianami ropnymi gruboziarnisty mechaniczny peeling jest surowo zabroniony – możesz w łatwy sposób zainfekować całą twarz. Sięgnij po peelingi enzymatyczne, toniki złuszczające lub delikatne żele do stosowania na suchą skórę. Skutecznie złuszczysz obumarłe komórki, nie rozprzestrzeniając przy tym stanu zapalnego.

Mangowhite Peeling Gel

 

Podstawowa higiena skóry trądzikowej

Choć o higienie skóry trądzikowej piszemy na końcu, jest ona szalenie istotna. Zapamiętaj dobrze poniższe zasady i stosuj się do nich każdego dnia.

  • Nie zapominaj o demakijażu skóry. W tym celu najlepiej sprawdzają się azjatyckie olejki oczyszczające, które rozpuszczają makijaż oraz nadmiar sebum, np. IT'S SKIN Cleansing Oil Soft.
  • Nie powinnaś oczyszczać twarzy częściej niż dwa razy w ciągu dnia. Używaj delikatnych żeli i pianek przeznaczonych do skóry wrażliwej, aby przesuszyć skóry. W tym pomoże Ci odświeżająca piankę do mycia twarzy z ekstraktem z mangostanu IT'S SKIN MangoWhite Cleansing Foam.
  • Unikaj kosmetyków, które mogą zatkać pory. Ciężkie, mocno kryjące podkłady zmień na lekkie kremy BB. Omijaj szerokim łukiem kremy zawierające w składzie parafinę oraz oleje mineralne. Pamiętaj, że gruba warstwa makijażu i efekt maski jest już od dawna passe i naprawdę nie wygląda estetycznie. Zamiast tego postaw na naturalny look, a niedoskonałości zatuszuj punktowo korektorem/kamuflażem.
  • Nie wyciskaj, nie rozdrapuj i nie dotykaj wyprysków!!!
  • Przed oraz po nałożeniu kremu zawsze umyj ręce.

 

Jeżeli mimo zdrowej diety oraz prawidłowej pielęgnacji stan Twojej skóry nie ulega poprawie, wybierz się do dermatologa. Trądzik to choroba skóry i czasem w leczeniu niezbędne jest zastosowanie specjalistycznych lekarstw. 

 


13 Komentarze

myszka

01.02.2021

uzbroić się w cieprliwość, ograniczyć cukier i postawić na dobre kosmetyki(ja ostatnio testuje żel zluszczający z tołpy i czarną maskę z tołpy).

Mikka

01.02.2021

Super jest ta seria z Bielendy ale z olejkiem z konopii siewnej CBD Cannabidiol. Rewelacyjnie pomagają właśnie w zmianach trądzikowych, zaczerwienieniach, w stanach zapalnych skóry.Mam taki krem i zadowolona jestem bardzo z działania

blondzia

26.09.2019

ja postawiłam na dermokosmetyki od novaclear. efekty zauważyłam dość szybko, mają całą serie kosmetyków do cery z trądzikiem a kosmetyki nie są jakieś ultra drogie i dostępne w każdej aptece.

Paula

17.09.2019

Ostanio odkryłam świetna linie kosmetolog novaclear acne i na moje niedoskonałości świetnie działa . Używam dopiero dwa tygodnie a już widze wielka poprawę .

Poradnia dietetyczna

21.11.2018

Zawsze miałam problem z cerą. Próbowałyśmy z koleżanką korzystać z porad znalezionych w necie… W końcu zaczęłam przeglądać artykuły i fora i natrafiłam na https://www.foodwise.pl/kontakt Dietetyk Foodwise przekazał mi listę badań, których wyniki trzeba było dostarczyć, musiałam też wypełnić wywiad online na ich stronie i po konsultacji dostałam przepisy. Po kilku miesiącach nie tylko trądziku mamy o wiele mniej, dodatkowo obie czujemy się o wiele lepiej :)

Weronika z labeautybella :)

06.10.2017

Również polecam produkty ze śluzu ślimaka, pięknie nawilżają cerę :)

Magda z BEAUTIKON.com

28.08.2017

@Annta

Polecamy It's Skin Green Tea Watery Cream :)

Annta

27.08.2017

Jakie kremy matujące polecacie lekkie ? :)

Ying

20.11.2016

Od którego roku życia należy stosować koreańską pielęgnację ?

m.

15.08.2016

Na azjatycki, póki co, mnie nie stać, ale mam zamiar wypróbować ten z Bielendy. Używałyście? Jakie wrażenia?

gabi p.

05.01.2016

Super post, juz zbieram na serie plant water :)

Wyznania azjatoholiczki.

22.09.2015

Świetny post!

White Zephyr

22.09.2015

Serum z lukrecji uwielbiam, świetnie łagodzi i uspakaja skórę <3

Zostaw komentarz

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją