Piękna skóra - czego unikać, o czym pamiętać?

03.08.2018 2 Komentarze

 

Świadomość zdrowego życia jest dziś o wiele większa niż jeszcze kilka lat temu. Rośnie również rynek nowoczesnej kosmetologii, która nie tylko dostarcza coraz bardziej zaawansowane produkty, ale także kształtuje poziom wiedzy na temat potrzeb naszej skóry. Możemy dzięki temu zadbać o odpowiedni dobór kosmetyków i produktów do codziennej pielęgnacji tak, aby zapewnić naszej skórze właściwy poziom ochrony, nawilżenia, a w konsekwencji - młody i promienny wygląd. Czy jednak to wystarczy? O czym jeszcze należy pamiętać, by mieć piękną skórę i jej nie szkodzić?

Brak filtrów

Wpływ promieniowania UV na stan naszej skóry dziś już nie budzi wątpliwości – ten pozytywny to oczywiście synteza witaminy D3, negatywny – fotostarzenie. I pomimo, iż ekspozycja na promienie UV nie powoduje bólu czy widocznych zmian, poza opalenizną (UVB), uważa się, że oddziaływanie światła słonecznego na skórę przyspiesza tworzenie się wolnych rodników, a te z kolei stymulują proces starzenia.

Stosowanie kremów z filtrem słonecznym jest więc niezbędne, nie tylko w ramach kuracji przeciwstarzeniowej, ale również w trosce o zdrowie i ochronę skóry przed poparzeniami - zwłaszcza jeśli planujemy urlop nad morzem czy oceanem. Wysoki faktor – powyżej 30 SPF stosowany kilka razy dziennie jest wtedy absolutną koniecznością i szczególnym wskazaniem przy cerze trądzikowej.

G9SKIN |White in Creamy Cushion

Domowa walka z wypryskami

O ile pojedyncze wypryski nie stanowią problemu i przy zachowaniu odpowiedniej higieny usuniemy pryszcz, w przypadku przewlekłych zmian trądzikowych takie zabiegi niczego nie dają. Wyciskając wypryski, gniotąc czy rozdrapując niedoskonałości tylko ułatwiamy bakteriom rozprzestrzenianie się i przedostawanie w głąb skóry, co stymuluje kolejny proces zapalny i pojawienie się nowych pryszczy. Wyciskanie nie tylko nasila trądzik, ale także pozostawia blizny. W takim przypadku lepiej nie eksperymentować tylko zakupić kosmetyki dedykowane, aby gojenie przebiegało szybciej, a zmiany na skórze nie stawały się uciążliwe, pamiętając, by nie stosować preparatów intensywnie wysuszających i silnie odtłuszczających skórę. To tylko nasila zmiany. Prawidłowa pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem powinna opierać się o preparaty intensywnie nawilżające, jakie wyregulują przetłuszczanie się skóry.

IT'S SKIN | Green Tea Watery Cream

Spanie w makijażu

Odpuszczasz sobie wieczorne oczyszczanie twarzy? Zatrzymujesz nie tylko procesy naturalnej regeneracji skóry, ale dzięki całodniowej “odżywce” z pyłu i toksyn, z pełną wolnych rodników warstwą, przyspieszasz proces starzenia i niekorzystnych zmian. W tym ostatnim przypadku, szczególnie gdy skóra dotknięta jest trądzikiem, brak demakijażu może przyczyniać się nie tylko do rogowacenia naskórka, ale i kolejnych wyprysków.

 

Unitouch | Miss ô Good Night Facial Mask

Brak snu, brak ruchu, stres

Sen to najskuteczniejszy kosmetyk. Odpowiednia jego ilość – 6-8 godzin – ma bardzo korzystny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie i koncentrację, ale także na naszą skórę. Doskonale ją regeneruje i sprawia, że przyjmuje najlepiej składniki odżywcze zawarte w preparatach nałożonych podczas wieczornej pielęgnacji. Jeśli go brakuje, codzienna dawka stresu stymulowana pracą czy innymi kłopotami, to droga do stanów zapalnych skóry, nadmiernej reaktywności gruczołów łojowych, niedotlenienia i ogólnego spadku wyglądu cery, która staje się pozbawiona blasku i szara

Krem przeciwzmarszczkowy? To mnie nie dotyczy

Proces starzenia zaczyna się już po 25.roku życia, kiedy to spada produkcja kolagenu i elastyny, a po 35.roku życia możesz zaobserwować obecność głębszych zmarszczek. Krem, nawet najlepszy ich nie wyeliminuje, ale na pewno te wczesne, płytkie zahamuje i opóźni powstawanie nowych.

Nie bój się serum (kremów wodnych) i kwasu hialuronowego, którew ramachintensywnej kuracji, zabezpieczą Twoją skórę przed wysychaniem i wiotczeniem. Jeśli jesteś przed trzydziestką, Twoim przyjacielem powinien być krem z witaminą C i/lub E – antyoksydanty, które skutecznie hamują rozwój wolnych rodników, zwłaszcza kiedy palisz papierosy.

IT’S SKIN | Collagen Nutrition Eye Cream

Używki uroku nie dodają

Szanse na świeżą i młodą cerę maleją wraz z ilością używek. Palenie papierosów przez 10 lat dodaje nam 2,5 roku, jeśli pomijamy filtry UV, proces ten może przebiegać jeszcze szybciej. Nikotyna w sposób bezpośredni warunkuje stres oksydacyjny i przyczynia się do powstawania groźnych dla skóry wolnych rodników. Nasila ponadto kruchość naczyń krwionośnych, uwidaczniając ich nieestetyczną siateczkę na powierzchni skóry. Do tego ziemista, pożółkła cera i cienie pod oczami… A jeśli dodatkowo spożywasz kofeinę i alkohol, które odwadniają skórę, nie tylko obciążasz tym wątrobę, ale również zaburzasz procesy oczyszczania organizmu z toksyn.

Żyję po to, aby jeść!

Wpływ naszej diety, jakości spożywanych posiłków i stylu życia jest integralnie związany z kondycją naszej skóry. To, co zjadamy nie jest jedynie przyczyną problemów z sylwetką. Kupowana przez nas żywność to jeden z ważniejszych wyborów, jakiego dokonujemy każdego dnia, decydując tym samym o swoim zdrowiu i wyglądzie. Dlatego jedz po to, aby żyć zdrowo!Worki pod oczami, zmęczenie czy pełną niedoskonałości, odwodnioną cerę nie zawsze przykryje makijaż. Jeśli chcesz tego uniknąć i przywrócić jej blask:

  • odstaw jedzenie instant i fast foody,
  • ogranicz ilość spożywanej soli, także tych produktów, które mają ją w sobie (konserwy mięsne, wędzonki, chipsy, sery podpuszczkowe), a sól w kuchni zastąp morską, himalajską lub kłodawską, 
  • odstaw tłuszcze trans, czyli utwardzane oleje roślinne w postaci margaryn i zastąp je zdrowymi, wielonasyconymi tłuszczami zawartymi w olejach tłoczonych na zimno, bogatych w witaminę A i E: olejem lnianym, słonecznikowym, rzepakowym i oliwą z oliwek,
  • smażone dania, które blokują naczynia krwionośne i stoją u źródeł Twojej szarej i zmęczonej cery,  zamień na duszone lub pieczone,
  • jeśli nie jesteś wegetarianką, nie musisz rzucać spożycia mięsa, ale jego ilość, przy cerze wrażliwej lub problematycznej, zdecydowanie zmniejsz lub czerwone zastąp mięsem białym. Zupełnie wystarczy, jeśli raz w tygodniu zjesz wątróbkę, która jest doskonałym źródłem cynku oraz witamin: E i z grupy B – ważnych w procesie łagodzenia schorzeń skórnych,
  • zredukuj ilość słodyczy – dieta bogata w cukry proste „zabiera” witaminy, zwłaszcza te z grupy B i, jak się okazuje, może prowadzić do zaburzeń hormonalnych, a te z kolei są jedną z głównych przyczyn powstawania trądziku lub innych zmian na skórze, które mogą Cię zaskoczyć po skończeniu 25, a nawet 35 lat!
  • zrezygnuj lub ogranicz żywność o wysokim indeksie glikemicznym (wolno podwyższająca poziom cukru we krwi, np. białe pieczywo, banany, ziemniaki), która  zaostrza objawy trądziku. 

 


2 Komentarze

Mariczka

09.08.2018

spanie w makijażu? serio? kto tak robi, chyba nikt. Prawdziwy problem to trądzik, a jeszcze większy to blizny po nim. Ja miałam kilka dużych blizn na samym środku policzka. Miałam już dość, bo wyglądało to słabo. 4 miesiące smarowałam żelem sutricon i blizny zeszły praktycznie do zera!!!!!!!!!! najlepsze było to, że nie tłuścił skóry, jak inna maść której używałam. koniec końców, jestem bardzo zadowolona z efektu

błąd!!!

07.08.2018

Żywność o wysokim indeksie glikemicznym powoduje gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi, a nie powolny.

Zostaw komentarz

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją