Jak to naprawdę jest z tym starzeniem się skóry?

25.11.2014 2 Komentarze

 

źródło: Fotolia

Chyba każda z nas marzy, aby cieszyć się piękną i zdrową skórą jak najdłużej. Czasu niestety nie zatrzymamy, procesu starzenia skóry również… ale na szczęście możemy go spowolnić. :) Zmierzymy się dziś zatem z tematem starzenia się skóry. Przytoczymy parę faktów i obalimy parę mitów, co powinno uzbroić Was w niezbędną wiedzę do skutecznej prewencji przeciwzmarszczkowej.

Mit 1: Wszystko przez te geny!

źródło: jyj.org

Fakt: Nie możemy obarczać winą naszych mam i babć za pojawianie się zmarszczek na naszych twarzach tylko dlatego, że one je miały. Geny nie odgrywają tak znacznej roli w procesie starzenia się skóry, jak mogłoby się wydawać. Zdecydowanie bardziej istotne znaczenie ma styl życia jaki prowadzimy. Ciągły stres, palenie papierosów, zła dieta, nadmierne opalanie, brak dostatecznej ilości snu i życie w pośpiechu powodują, że nasza skóra jest zmęczona, traci witalność i nie ma warunków do odpowiedniej regeneracji.  Wzrasta ryzyko pojawiania się na niej przebarwień i niedoskonałości, traci też gęstość i sprężystość. Zatem to nie geny, a nasz styl życia jest jednym z głównych winowajców. Pamiętaj, że zawsze jest dobry czas na zmianę nawyków: lepsze odżywianie, relaks, oczyszczanie skóry, odpowiednia jej pielęgnacja oraz stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. Spróbuj, a skóra odwdzięczy Ci się pięknym wyglądem na długi czas. :)

Mit 2: Kremy z filtrami przeciwsłonecznymi trzeba stosować tylko w dni słoneczne. 

źródło: growingagreenfamily.com

Fakt: Nasza skóra jest wystawiona na działanie szkodliwych promieni słonecznych przez cały rok, nawet w dni mroźne, pochmurne czy deszczowe. Dlatego nie możemy zapominać o codziennym stosowaniu kremów z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi na wszystkie części ciała mające z nimi bezpośredni kontakt.  Promieniowanie UVA/UVB jest jedną z głównych przyczyn starzenia się skóry i pojawiania się na niej niechcianych zmarszczek, przebarwień, a w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do raka skóry!

Mit 3: Młode kobiety nie powinny stosować kosmetyków przeciwzmarszczkowych.

źródło: vivawoman.net

Fakt: Aby długo cieszyć się młodą i jędrną skórą należy zawczasu zabezpieczyć skórę przed procesami starzenia, dlatego kosmetyki przeciwstarzeniowe warto zacząć stosować jeszcze zanim zmarszczki pojawią się na skórze. Już od 20-25 roku życia można sięgać po kosmetyki o działaniu antyoksydacyjnym czyli preparaty prewencyjne, które hamują procesy starzenia się skóry i zapewniają odpowiednią dawkę nawilżenia.  Lepiej zapobiegać niż później leczyć…prawda?

W młodym wieku nie trzeba oczywiście od razu sięgać po silne kremy liftingujące ale warto dostarczać skórze skadników przeciwrodnikowych i uzupełniających barierę lipidową aby skóra mogła samodzielnie bronić się przed mikrouszkodzeniami i procesem starzenia. W kremach antystarzeniowych warto poszukać przede wszystkim antyoksydantów: m.in. witamin C i E, astaksantyny, koenzymu Q10 oraz ekstraktów roślinnych z zielonej herbaty, pestek winogron, granatu, miłorząbu japońskiego itp.

Mit 4Naturalne składniki w kosmetykach na pewno nie uczulają. 

źródło: coloursbyadamandandrea.wordpress.com

Fakt: Każdy składnik kosmetyku niezależnie od tego czy jest naturalny czy chemiczny, może wywoływać reakcje alergiczne na naszej skórze. Jego pochodzenie jest bez znaczenia. W przypadku gdy na naszej skórze pojawią się jakiekolwiek oznaki uczulenia, należy bezzwłocznie przerwać używanie kosmetyku i koniecznie skonsultować się z dermatologiem.

Mit 5: To, co jem nie ma nic wspólnego z tym, jak wyglądam.

źródło: you-nailed-it.blogspot.com

Fakt: Brak odpowiednio zbilansowanej diety niekorzystnie odbija się na stanie zdrowia naszej cery. Niedostarczanie jej witamin i minerałów powoduje, że traci ona swój naturalny blask oraz łatwiej mogą pojawiać się na niej niedoskonałości i  przebarwienia. Żywność wzbogacona w antyoksydanty zwiększa ochronę odpornościową skóry i pomaga zachować zdrowy wygląd na dłużej. Pamiętaj o tym wybierając się na kolację. :)

Mit 6: Peeling raz w tygodniu to za mało.

źródło: bestofbothworldsaz.com

Fakt: Stosowanie peelingów, które powodują złuszczanie martwego naskórka kilka razy w tygodniu, może doprowadzić do tego, że niektóre używane do tej pory kremy staną się dla naszej cery zbyt mocne i podrażniające (pomimo, że poprzednio nie uczulały). Aby uniknąć pojawienia się podrażnień lub innych niechcianych efektów, wystarczy zastosować jedynie raz w tygodniu peeling enzymatyczny. Zamiast drobnych ziarenek, które mogą podrażniać skórę, znajdują się w nim enzymy, które rozpuszczają naskórek. Działanie takich peelingów jest znacznie łagodniejsze i nie podrażnia skóry. Polecamy zwłaszcza nasz bestseller - peeling It's Skin MangoWhite Peeling Gel :)

Mit 7: Z wiekiem skóra potrzebuje grubszej warstwy podkładu aby zatuszować zmarszczki i niedoskonałości.

źródło: topinspired.com

Fakt: Jeśli już chcemy zatuszować drobne zmarszczki i niedoskonałości, nie wykorzystujmy do tego grubej warstwy podkładu. W ten sposób uzyskamy wręcz odwrotny efekt, a wszelkie mankamenty naszej cery zostaną niepotrzebnie podkreślone. Zamiast podkładu, nałóżmy najpierw bazę pod podkład, która wygładzi strukturę skóry oraz ją nawilży. Zmarszczki będą mniej widoczne, makijaż dłużej utrzyma się na skórze, a cera będzie wciąż wyglądać świeżo i promiennie. W celu ukrycia poszczególnych niedoskonałości staraj się punktowo używać korektora.


2 Komentarze

Hye

13.04.2016

Sabino mówisz jak typowa Europejka. Lepiej zapobiegać i pielęgnować niż maskować.

Sabina

08.04.2016

To że się starzejemy jest nieuchronne…Myślę, że dobrze jest stosować kosmetyki które potrafią zatuszować drobne zmarszczki. Na pewno nadaje się do tego puder Velvet HD od Earthnicity Minerals, który dodatkowo utrwala makijaż :D

Zostaw komentarz

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją