Koreańska aktorka: Song Hye Kyo; źródło: jpgjpg.com

Poleciałyśmy specjalnie do Seulu, by na własne oczy przekonać się, czy to prawda, że Koreanki poznały sekret ponadczasowej urody – bez Photoshopa i grubej warstwy makijażu. I wiecie co? One naprawdę TAK wyglądają… Od tej pory nie możemy spać po nocach, szperamy w Internecie i zamęczamy znajome Koreanki i Japonki pytaniami o sekrety ich pięknej cery. A oto efekt naszych poszukiwań:

KOREAŃSKA PIELĘGNACJA: FILOZOFIA PIĘKNA

I. LECZYĆ, CHRONIĆ I PIELĘGNOWAĆ ZAMIAST MASKOWAĆ

Półki europejskich perfumerii i drogerii uginają się od kosmetyków do makijażu… Aż czasem dostajemy migreny przy próbie zakupu nowego podkładu! W Azji Wschodniej (w szczególności w Korei i Japonii) jest zaś odwrotnie – tamtejszy rynek kosmetyczny to niepodzielne królestwo kosmetyków pielęgnacyjnych. My, Europejki, preferujemy doraźne korygowanie skórnych niedoskonałości, a nasze koleżanki z Korei podejmują się walki o zdrową (a więc naturalnie piękną) cerę. W końcu taka wcale nie potrzebuje niezliczonej warstw kosmetyków kryjących skórne niedostatki i w dodatku dłużej zachowuje młody wygląd. 

Podjęłyśmy więc wyzwanie i skrupulatnie wcieliłyśmy w życie nową pielęgnacyjną zasadę: „pielęgnacja zamiast maskowania”. Po paru tygodniach wiemy jedno: TO DZIAŁA :) 

II. SŁOŃCE NIE JEST PRZYJACIELEM TWOJEJ SKÓRY

Kto z nas nie uwielbia słońca - przecież dodaje energii, korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, jak również pobudza wydzielanie wielu hormonów i aktywuje syntezę witamin z grupy D. Niestety, nasza skóra może mieć pewne obiekcje – promieniowanie słoneczne (UVA) przyspiesza starzenie się skóry oraz powoduje alergie i zaburzenia pigmentacji (plamy i przebarwienia).

Z tego właśnie powodu Azjatki bardzo poważnie traktują ochronę przeciwsłonecznąNiemal każdy krem koreański/japoński BB ma wysoki filtr przeciwsłoneczny. Dodatkowo, na rynku kosmetycznym jest bardzo bogata oferta kremów, których głównym zadaniem jest ochrona przed promieniami UVA i UVB.

III. ZAPOBIEGANIE STARZENIU SKÓRY JUŻ OD NAJMŁODSZYCH LAT

Azjatki już od najmłodszych lat uczą się jak prawidłowo dbać o skórę, tak aby jak najdłużej zachowała młody wygląd w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Młode dziewczyny wiedzą, że należy dokładnie oczyszczać i mocno nawilżać skórę oraz pielęgnować delikatną skórę wokół oczu. Paleta produktów pielęgnacyjnych - przeciwstarzeniowych jest tak rozbudowana, że każda dziewczyna może z łatwością znaleźć krem pielęgnacyjny i nie tylko dopasowany do własnych potrzeb.

IV. JASNA, ROZŚWIETLONA I PROMIENNA SKÓRA – POŻĄDANY IDEAŁ

Jasna, rozświetlona, nieskazitelna skóra to w Azji ideał piękna i tym samym obsesja niemal każdej kobiety. Półki sklepowe drogerii i sklepów kosmetycznych uginają się pod ciężarem produktów obiecujących rozjaśnienie skóry. Są wśród nich produkty, które rzeczywiście lekko rozjaśniają skórę, ale efekt jest niestety tymczasowy. Natomiast, warto mieć świadomość, że zdecydowana większość produktów typu „Whitening” nie wybieli skóry, a jedynie ujednolici koloryt, rozjaśni przebarwienia posłoneczne i po-trądzikowe oraz rozświetli skórę dając optyczny efekt promiennej skóry. 

                                         Park Min Young                                                                                                     Yoon Eun Hye

Park Min YoungYoon Eun Hye

V. JAD PSZCZOŁY, WĘŻA, ŚLUZ ŚLIMAKA.. – CZYLI JAKIE SKŁADNIKI MOŻNA ZNALEŹĆ W AZJATYCKICH KOSMETYKACH

Można śmiało stwierdzić, że pod względem technologicznym Korea i Japonia to jedne z najszybciej rozwijających się krajów na świecie. Ma to również swoje odzwierciedlenie w innowacyjnych rozwiązaniach i wysokiej jakości kosmetyków, która śmiało może konkurować z zachodnimi kosmetykami z najwyższej półki. Nie bez znaczenia dla jakości kosmetyków azjatyckich są nowatorskie rodzaje składników aktywnych, które warunkują skuteczność danego kosmetyku.

W Azji ostatnimi czasy bardzo popularne są serie kosmetyków wykorzystujące m.in.

Najpopularniejsze kremy w Korei

VI. CAŁODZIENNA PIELĘGNACJA TWARZY – CZYLI ILE KOSMETYKÓW ZNAJDUJE SIĘ W KOSMETYCZCE AZJATKI?

Koreańska pielęgnacja jest bardzo rozbudowana - Azjatki stosują średnio ok. 18 kosmetyków do pielęgnacji twarzy (pielęgnacja dzienna + wieczorna) Zaskoczone? Większość z nas zna z praktyki 3 etapową pielęgnację cery: Oczyszczanie – Tonizowanie – Nawilżanie.

W Azji codzienna pielęgnacja twarzy obejmuje od 6 do 10 kroków, w tym (poniżej prezentujemy przykładowy rytuał pielęgnacyjny zaprzyjaźnionej Koreanki):

 1. Oczyszczanie olejem (pielęgnacja wieczorna),
 2. Oczyszczanie pianką (pielęgnacja poranna I wieczorna),
 3. Peeling (regularnie co ok. 3 dni),
 4. Tonizowanie,
 5. Maska w płachcie (sheet mask)
 6. Nakładanie esencji/serum,
 7. Nakładanie emulsji/lotionu,
 8. Nakładanie kremu pielęgnacyjnego,
 9. Nakładanie kremu pod oczy (Uwaga! Niektóre Koreanki nakładają krem pod oczy po toniku.).
 10. Nakładanie kosmetyków specjalistycznych, w tym kremy rozświetlające, baza pod makijaż itp.
 11. Nakładanie kremu z filtrem słonecznym (krem BB)

Dodatkowo, wiele kobiet regularnie stosuje maseczki całonocne, które nakładają wieczorem przed pójściem spać i zmywają dopiero rano.

Azjatycki rytuał piękna krok po kroku

Już niebawem zagłębimy się w każdy krok tego pielęgnacyjnego rytuału. Wypatrujcie kolejnych wpisów.:)