Znacie powiedzenie „a facial massage a day keeps the plastic surgeon away!”? ;)

Dla Koreanek zdrowa, gładka skóra i kształtny owal twarzy jest jednym z podstawowych wyznaczników piękna. Nic więc dziwnego, że skrupulatnie wykonują one codzienny wieloetapowy rytuał pielęgnacyjny, aby jak najdłużej utrzymać skórę w doskonałej kondycji (więcej o koreańskim rytuale pielęgnacyjnym przeczytasz TUTAJ). Jednak nakładanie kosmetyków w odpowiedniej kolejności to tylko połowa sekretu pięknej skóry. Dopełnieniem codziennej pielęgnacji jest regularna stymulacja mięśni twarzy (masaż), która w połączeniu ze stosowaniem odpowiednich preparatów potrafi zdziałać cuda.

Masaż twarzy znacznie poprawia jej kondycję

źródło: thesingle.co.kr

Dlaczego warto wykonywać masaż twarzy?

Masaż twarzy pomaga poprawić krążenie krwi oraz redukować opuchliznę. Jest doskonałym sposobem na utrzymanie odpowiedniego owalu twarzy oraz jędrności skóry. Z kolei ćwiczenia pomagają utrzymać mięśnie twarzy tak, aby zachowała ona swoją naturalną symetrię i nie opadała wraz z upływem czasu. Dzięki nim cera staje się widocznie odżywiona i dotleniona, co pozwala przywrócić jej naturalny koloryt i blask. Dbanie o odbudowę i stymulację mięśni twarzy jest niezwykle istotne, bowiem to one są przyczyną zmiany owalu twarzy, a więc pojawiania się widocznych oznak starzenia (wiotczenie skóry).

Spróbujcie więc wzbogacić swoją pielęgnację twarzy o masaż i kilka ćwiczeń – to bardzo proste :)

Istnieje bardzo dużo rodzajów masażu twarzy. W Internecie można znaleźć setki tutoriali. Poniżej prezentujemy jeden z łatwiejszych i nie pochłaniających zbyt wiele czasu, który rekomenduje Charlotte Cho (SokoGlam) w wywiadzie dla MarieClaire.com

Krok 1 Dokładnie umyj ręce i nałóż na dłoń krem nawilżający / olejek lub też inny krem, który stosujesz do codziennej pielęgnacji (ilość: ok. 1 płaskiej łyżki stołowej powinna wystarczyć) i złącz dłonie na ok 15 sekund aby podgrzać krem/olejek. Koreanki wierzą, że im cieplejsza dłoń, tym kosmetyk lepiej wniknie w głąb skóry.

Podstawa przy masażu twarzy - krem lub olejek

Uwaga! Do masażu wybieraj kremy nawilżające półtłuste lub odżywcze, które nie wchłoną się zbyt szybko. Unikaj w szczególności kremów matujących i wysuszających skórę.

Możesz wykorzystać np. IT'S SKIN Collagen Volluming Cream lub IT'S SKIN Pure Moisture Cream

Krok 2 Przyłóż jedną dłoń do czoła a drugą do brody i przyciśnij na 2 sekundy. Następnie przyłóż dłonie do policzków i również przyciśnij na 2 sekundy, aby nanieść kosmetyk na skórę twarzy.

 

Azjatycki masaż twarzy krok po kroku

Krok 3. Złóż dłonie w pięści i rozpocznij masaż środkowej części twarzy kostkami palca wskazującego i serdecznego (lub samego palca wskazującego), zaczynając od podstawy kości policzkowych w kierunku od wewnątrz do zewnątrz czyli od  nosa do uszu.

Masaż środkowej części twarzy

Krok 4. Kontynuuj masaż w górnych i dolnych partiach twarzy, kierując się od nosa poprzez czoło do skroni, a następnie od skroni po bokach twarzy w kierunku do brody.

Masaż czoła

Uszy to także element twarzy - je także masujemy

Krok 5. Opuszkami palców wskazujących wykonaj masaż okolic oczu aby zredukować opuchliznę i cienie pod oczami. Zacznij od podstawy nosa kierując się w stronę skroni. Pamiętaj o wykończeniu ruchu delikatnym uciskiem skroni, aby zredukować napięcie.

Prawidłowo wykonany masaż może zmniejszyć obrzęki i cienie pod oczami

Krok 6. Zakończ masaż lekkim ugniataniem szyi pięściami

Masaż kończymy delikatnym ugniataniem szyi

Każdy z kroków od 2 do 6 wykonuj przez ok 1 minutę. Pamiętaj, że masaż należy wykonać powoli, płynnie i z lekkim naciskiem na skórę, Zbyt mocny nacisk lub zbyt duże tarcie skóry może spowodować nadmierne rozciągnięcie skóry twarzy, a tym samym efekt odwrotny od zamierzonego.

Taki masaż świetnie koi skórę twarzy i usprawnia drenaż limfatyczny, który wspomaga pozbywanie się toksyn i nagromadzonych w nadmiarze płynów limfatycznych, przyczyniając się tym samym do wymodelowania, a nawet wyszczuplenia owalu twarzy. Sukcesywne stymulowanie i rozluźnianie mięśni skutecznie pomoże zapobiegać utrwalaniu się zmarszczek mimicznych  na czole i między brwiami. Dzięki temu możemy zmniejszyć widoczność zmarszczek oraz przywrócić skórze jędrność i zdrowy koloryt :)

Uwaga! Nie wykonuj masażu jeśli borykasz się ze stanem zapalnym lub alergicznym skóry. Dodatkowo, w przypadku chorób tarczycy, nie nalwży wykonywać masażu w okolicach szyi.

Ćwiczenia na dokładkę

Oprócz masażu twarzy warto również wykonywać ćwiczenia różnych partii twarzy, aby utrzymywać mięśnie w odpowiedniej kondycji. Ćwiczeń twarzy jest wiele i każdy może znaleźć coś dla siebie w zależności od tego, jakie mięśnie twarzy chce trenować. Poniżej prezentujemy kilka przykładowych ćwiczeń na wybrane części twarzy:

1) Czoło:

Wykonując ćwiczenia mięśni czoła, możemy zmniejszyć zmarszczki między brwiami oraz te poziome. Wystarczy, że położymy palce obu dłoni na czole aby stawiały opór, a następnie będziemy starać się podnosić brwi do góry.  

2) Oczy:

Aby zredukować tzw. "kurze łapki", przesuwaj palce od nasady nosa, wzdłuż brwi aż do zewnętrznych kącików oka i z powrotem pod oczami. Skóra pod oczami jest bardzo cienka, więc ruchy muszą być bardzo delikatne.

3) Usta:

Gdy chcemy poprawić kształt ust tak, aby stały się pełniejsze i bardziej sprężyste, należy przybrać kształt dzióbka i starać się podnosić tylko kąciki ust ku górze. Nie jest to wcale takie proste, bowiem mięśnie twarzy są bardzo małe i ćwiczenie ich wymaga skupienia.

Inne ćwiczenie, które doskonale rozluźnia oraz pomaga wzmacniać mięśnie ust polega na przesadnie dokładnym wymawianiu bezdźwięcznych samogłosek a, e, i, o, u. Można również wziąć głęboki wdech, a wypuszczając głośno powietrze, układać usta w te samogłoski.

Wypróbujcie różne techniki masażu i ćwiczeń twarzy dzięki temu same będziecie mogły skomponować zestaw, który będzie dla Was optymalny i sprawi Wam najwięcej przyjemności! :)