7 powodów dla których warto odwiedzić Koreę Południową

15.02.2018

 

Jeżeli jeszcze nie poznałyście tego pięknego kraju, podpowiemy Wam dlaczego warto!

Wystarczy niecałe 10 godzin lotu, by zmienić wszystko i wylądować w 51 milionowym kraju, który wciąż rozbudza wyobraźnię. Gdzie cały czas trwa taniec kultur, religii i politycznych przekonań nie tylko między Europą i Azją, lecz przede wszystkim ten wewnętrzny, jaki w codzienności hi-tech mocno odciska swój ślad wciąż silna tradycja i naturalne piękno starych wiosek czy górskich klasztorów. Gdzie ⅕ mieszkańców zamieszkuje stolicę, korzysta z nowoczesnych technologii oraz najszybszego internetu na świecie, a mimo to stale wierzy w magię liczby 4, uznawaną tu za przynoszącą pecha.

Korea Południowa to niewątpliwie kraj kontrastów, ale też najlepszy przykład, jak ciekawie można je łączyć. Wśród destynacji naszych biur podróży to stale niedoceniany kierunek, choć odbywające się właśnie Zimowe Igrzyska Olimpijskie mogą to powoli zacząć zmieniać. Tym bardziej prezentujemy 7 powodów, dla których warto ten kraj zobaczyć.

1. Bogactwo kultur i wakacje w świątyniach

Zakres kulturalno-społeczny kraju jest szalenie bogaty dzięki bliskości Chin oraz Japonii, co mimo wszystko pozwoliło Koreańczykom zachować odrębność kulturową, jaką sobie niezwykle cenią.

Dowodem na to jest chociażby imponująca liczba galerii i muzeów – w samym tylko Seulu mamy ich około 200: muzea sztuki, w tym także nowoczesnej, muzea wojskowe oraz dla dzieci. Kraj ten oferuje ponadto pobyt w tradycyjnych, buddyjskich świątyniach (Temple Stays) położonych zwykle w wyjątkowo malowniczych okolicach, gdzie można skorzystać z nauki medytacji, jogi, poznać ceremoniał parzenia herbaty czy tajniki koreańskiej kuchni, z treningami sztuk walki Taekwondo włącznie.   

Źródło: Wikimedia Commons

2. Kuchnia

Kuchnia koreańska z obowiązkowym, narodowym kimchi (kimczi), czyli przystawką ze sfermentowanych lub kiszonych warzyw w ostrym sosie chili, jest jedną z najzdrowszych kuchni na świecie. Podobnie jak inne dalekowschodnie tradycje kulinarne, oparta jest na ryżu, uprawianym tu od stuleci, z dodatkiem dań towarzyszących, sporządzonych z warzyw, mięsa i soi.

O koreańskiej kuchni można powiedzieć: pikantna, ostra i wyrazista, a jej uliczne, przygotowywane na bieżąco przekąski, z jakich słynie, to prawdziwe mistrzostwa świata w precyzji wykonania, szybkości i wyjątkowym wyczuciu smaku lokalnych kucharzy. 

Żródło: Shutterstock

Żródło: youkorea

3. Dusza Azji – Seul. Hanok i drapacze chmur – tradycja i nowoczesność

Jak zakupy to w Seulu, jak spacer, to tylko na bulwarze Cheonggyecheon w centrum miasta, gdzie króluje szkło i stal wieżowców.

Obszar Myeong-dong to zakupowa mekka, gdzie zaspokoimy nie tylko swoje najbardziej wyszukane potrzeby, w tym także kolekcjonerskie dzięki słynnym sklepikom z antykami, ale także kulinarne, kosztując m. in. smaków herbat z licznych, ulokowanych tu tradycyjnych herbaciarni.

To, jak doskonale łączy to miasto historię z nowoczesnością, pokazuje m. in. Bukchon Hanok Village – historyczna wioska z tradycyjnym, drewnianym, liczącym 600 lat budownictwem hanok, zlokalizowana między kompleksem pałacowym Gyeongbok, Changdeok i konfucjańską świątynią Jongmyo. 

Żródło: Pinterest

Żródło: Wikimedia Commons

4. Gangnam style i kult piękna

Ci, którzy szukają rozrywki, wielkiej mody bądź chirurga plastycznego, powinni udać się w Seulu do dzielnicy Gangnam, w południowej części miasta. To właśnie tu znajdują się kliniki chirurgii plastycznej, z jakich słynie Korea bardziej niż z Psy’a, a efekty zmian zabiegów wiszą w metrze czy na dworcach kolejowych.

Wprawdzie nadal, największą ilość operacji plastycznych robi sie w Hollywood, jednak spacerując po ulicach Seulu nie ma się wątpliwości, że kult piękna jest tu mocno wpisany w kulturę i dotyczy nie tylko kobiet, ale także mężczyzn.

Zgodnie ze statystykami Międzynarodowego Towarzystwa Estetycznej Chirurgii Plastycznej – ISAPS, tylko w 2014 r. z 850 tysięcy operacji plastycznych nosa, ponad 72% z nich zostało wykonanych u kobiet, wśród których większość stanowiły Koreanki. Rozwój tego rynku w ostatnich latach spowodował boom na turystykę medyczną w Korei Południowej, a liczba pacjentów estetycznych cały czas rośnie.

Żródło: Urikiyomi

5. Pielęgnacja i jimjilbang SPA

Nie ma więc wątpliwości, że Koreańczycy wyjątkowo dbają o swój wygląd, potrafią jednak czerpać z tego przyjemność.

Dzięki Charlotte Cho świat poznał bliżej rytuał koreańskiej pielęgnacji, jaka składa się z 10 kroków i natychmiast uczynił z niej hit. Wieloetapowe oczyszczanie twarzy, złuszczanie i nawilżanie, masaże, maseczki i kremy z ogromną ilością składników aktywnych – warto tego wszystkiego spróbować będąc w Korei, a następnie udać się do tradycyjnej, koreańskiej łaźni publicznej z basenami i saunami – jimjilbang. To kompleksowo zaaranżowane strefy relaksu, gdzie poza pielęgnacją ciała, można atrakcyjnie spędzić czas, biorąc udział na przykład w karaoke. 

Żródło: Urikiyomi

6. Doskonała komunikacja

Dynamiczny rozwój stolicy kraju, jakim jest ponad 10 milionowy Seul, jest przykładem świetnie zaprojektowanej infrastruktury i komunikacji publicznej, co ułatwia życie w potężnej metropolii. Dodatkowo wpojona od dziecka troska o porządek i czystość decyduje o tym, że Seul poza świetną organizacją, jest miastem wyjątkowo czystym.

Poza tym, szybkie koleje KTX umożliwiają zwiedzenie tego kraju niemal w 2 tygodnie, a jest co zwiedzać! Ważny ośrodek turystyczny – Gyeongju z reliktami pałacu, kamienną pagodą Punhwangsa z VII w. i starożytnymi grobowcami, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO – Wyspa Jeju czy drugi co do wielkości ośrodek Korei Południowej, słynąca m. in. z zabytkowych świątyń – portowa metropolia Busan.

7. Sakura nie tylko w Japonii

Motyw kwitnącej wiśni (sakura) tak bardzo związany z kulturą Japonii i buddyjską filozofią przemijania znajdziemy również w Korei Południowej i dla niej warto tu być w marcu, kiedy zaczyna się okres kwitnienia. W samym tylko Seulu znajduje się kilka skupisk drzew, by wymienić Yeouido Park oraz liczne festiwale, podczas których ludzie celebrują okres kwitnienia.

Źródło: Shutterstock

Korea Południowa to niewątpliwie kraj bardzo ciekawy. Fascynuje dynamiką, luksusem i kontrastami z jednej strony, z drugiej – dziedzictwem i bogatą kulturą.

Dzięki świetnej organizacji, infrastrukturze i uprzejmości Koreańczyków, dla tych, którzy kraj ten odwiedzają po raz pierwszy, jest on prawdopodobnie najlepszym miejscem na bezstresowy kontakt z kulturą Wschodu – przyjaznym, bezpiecznym i inspirującym. 


Zostaw komentarz

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją