Krem, serum, tonik - kiedy zaczynają działać na naszą skórę?

26.06.2018

Gładkość i jędrność skóry to obecnie wyznacznik urody. Choć o jej kondycji w dużym stopniu decydują geny oraz dieta, za jej wygląd odpowiada codzienna pielęgnacja. Ogromny wybór kosmetyków, jakie dziś oferuje rynek może z jednej strony przytłaczać, z drugiej wręcz przeciwnie – inspirować i sprawiać, że stale będziemy mieć ochotę sięgać po nowe produkty. Ale czy kupując kolejny preparat, zastanawiacie się ile czasu potrzebuje każdy z nich, aby uzyskać dedykowany jego właściwościom efekt?

Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba przede wszystkim znać potrzeby swojej skóry, rozpoznać zachodzące w niej zmiany i zastanowić się, czy kosmetyki, jakie posiadamy w swojej łazience są dla niej odpowiednie. Warto bowiem mieć świadomość, że niewłaściwy produkt może nie tylko nie zadziałać, ale w niektórych przypadkach pogorszyć problem.

Jak odnawia się skóra?

Skóra jest największym narządem naszego ciała. Jest zbudowana z naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. W warstwie podstawnej naskórka, zwanej rozrodczą, która odgrywa kluczową rolę w procesie regeneracji, tworzą się nowe komórki i proces ten trwa przez całe nasze życie – nigdy nie ustaje, a jedynie zwalnia wraz z wiekiem. Ich odnowa zaczyna się w głębszych warstwach, stopniowo przechodząc w kierunku zewnętrznych, gdzie następnie obumierają i ulegają złuszczeniu. U osób młodych ten proces trwa około 28 dni.

Ponieważ do 25. r. ż. skóra stale się odnawia, negatywne skutki zanieczyszczonego środowiska, promieniowania UV, stresu oksydacyjnego czy nieprawidłowej diety nie będą początkowo widoczne, jednak z czasem spadnie tempo regeneracji i poza zmarszczkami, wskutek zmian barwnikowych i zaburzeń wydzielania melaniny, mogą zacząć pojawiać się przebarwienia i plamy.

Nie eksperymentuj – skóra wie, czego chce

Nasza skóra pracuje cały czas. Zachodzące w niej przemiany na poziomie naskórka, stymulują zapotrzebowanie na składniki odżywcze w postaci witamin (antyoksydantów) i minerałów. Dobry krem może zapewnić skórze to, czego w danej chwili potrzebuje, ale raz idealnie dobrany kosmetyk nie wystarczy na wiele lat, ponieważ skóra zmienia się i ma inne potrzeby. Jeśli w danym okresie potrzebuje nawodnienia i rozpoczynasz kurację nawilżającą z zastosowaniem odpowiedniego preparatu, kontynuujesz ją do momentu, w którym skóra uzupełni braki i zaspokoi “pragnienie”. Potem krem zwyczajnie przestaje działać, nie wchłania się i staje dla niej zbyt ciężki.

 

Zanim kupisz kosmetyk, zrób test:

  • Umyj twarz, tak jak to robisz codziennie i nie nakładaj kremu. Sprawdź, jak reaguje skóra w strefie “T” – jeśli po kilku godzinach od umycia błyszczy się, a skóra na policzkach jest ściągnięta, odpowiadając “tak” w obu przypadkach oznacza, że masz cerę mieszaną, “nie” – normalną, “tak” dla pierwszego i “nie” dla drugiego oznacza, że Twoja skóra jest tłusta, “nie” dla pierwszego i “tak” dla drugiego – masz skórę suchą. Jeśli dodatkowo powyższym reakcjom towarzyszy podrażnienie, zaczerwienienie bądź pieczenie, skóra z pewnością potrzebuje nawilżenia.

 

Kiedy spodziewać się efektów i jak często zmieniać kosmetyki?

Krem należy zmieniać zgodnie z potrzebami naszej skóry i warto ją obserwować, ponieważ cera może dawać nam różne sygnały. Wakacyjna zmiana klimatu, życie w mieście, pory roku, opalanie, dieta, stres i związane z nim intensywniejsze życie, a także zaburzenia hormonalne i choroba – to wszystko może wpływać na potrzeby Twojej skóry i decydować o efekcie działania stosowanych kosmetyków. Zmieniając je, zwiększasz zatem szanse na to, by zapewnić jej odpowiednią pielęgnację. Nie będzie to jednak okres krótszy niż 2 tygodnie i dłuższy niż rok – to optymalny czas na to, by kuracja wybranym kosmetykiem przyniosła pożądany efekt, co zależy od jej rodzaju i stosowanych produktów.

Produkty nawilżające

  • 2-6 tygodni
 

Każda skóra wymaga nawilżenia, szczególnie ta, narażona na wpływ agresywnych czynników zewnętrznych tj. zanieczyszczone, miejskie powietrze, zamknięte klimatyzowane pomieszczenia i do tego stres, które uszkadzają barierę lipidową i przyśpieszają proces starzenia. Dlatego warto pamiętać o codziennym nawilżaniu skóry, zwłaszcza kremami wzbogaconymi o witaminy C i E. Efekt może być natychmiastowy, jak w przypadku intensywnych masek, zapewniając kompleksową ochronę.

 

Pamiętajmy też o zasadzie: bez nawilżania nie ma odmładzania. Jeśli nasza skóra jest przesuszona, brakuje jej nawodnienia, odmładzające działanie kolagenu czy retinolu nie poprawi jej kondycji, cera może nadal wyglądać źle. Zmarnujemy pieniądze na najlepsze formuły anti-aging, jeśli zignorujemy jej potrzeby, a kurację będziemy dostosowywać wyłącznie do wieku.

Produkty rozjaśniające

  • 1,5 miesiąca-rok zależnie od preparatu
 

Czas potrzebny na uzyskanie rozświetlenia cery i zmniejszenie przebarwień dzięki produktom rozjaśniającym, tak naprawdę zależy od stężenia chemicznego każdej formuły. Preparaty z witaminą C wymagają od 1,5 do 2 miesięcy, co warunkuje proces wnikania kosmetyku w skórę i hamowanie procesu wytwarzania melaniny. Te produkty, które mają tendencję do trudniejszego wchłaniania, zawsze będą wymagały więcej czasu, by całkowicie usunąć plamy. Ponieważ witamina E stabilizuje witaminę C, warto łączyć kosmetyki, co zwiększa skuteczność tej drugiej.

       

IT'S SKIN |Power 10 Formula Effector VC; Power 10 Formula Effector WH

Produkty złuszczające

  • 2-6 tygodni
 

Kremy z kwasami trzeba stosować cierpliwie i systematycznie, aby uzyskać widoczny efekt i poprawę wyglądu cery. Jeśli zmagasz się z trądzikiem, czekanie 4-6 tygodni może być uciążliwe, ale warto ten okres przetrwać i nie przerywać kuracji, nawet jeśli zaobserwujesz początkowo pogorszenie, jak w przypadku kremu z BHA lub nie zauważasz żadnych zmian po upływie 1,5 miesiąca, stosując kwas salicylowy. Osoby ze zniszczoną lub dojrzałą cerą, kwasy AHA lub BHA powinny stosować regularnie przez kilka miesięcy, a następnie stopniowo zmniejszać częstotliwość, jednak aby podtrzymać efekt kuracji, należy ją powtarzać niezależnie od rodzaju cery.

Produkty przeciwzmarszczkowe

  • 3-6 miesiący
 

Jeśli chodzi o efekty działania produktów przeciwzmarszczkowych, które mają pomóc nam wygładzić drobne linie i zmarszczki, poprawić elastyczność skóry i przywrócić cerze promienny wygląd, okres ich stosowania wymaga więcej czasu. Odbudowa kolagenu stymulowana przez składniki produktów odmładzających zajmuje około trzech miesięcy. Kosmetyki o wyjątkowo skoncentrowanym składzie potrzebują cierpliwości w ich stosowaniu, nawet do 6 miesięcy, aby uzyskać pełny efekt przeciwstarzeniowy. Ważne jest, aby zachować konsekwencję w ich stosowaniu i poświęcić trochę więcej czasu na znalezienie tego, którego działanie będzie dla Ciebie najlepsze, pamiętając, że każda skóra jest inna.

IT'S SKIN |Collagen Nutrition

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na pielęgnację skóry trądzikowej, suchej, przebarwionej czy dojrzałej, która wymaga wzmocnienia i liftingu, żadna z nich nie jest procedurą trwającą dobę. Każda kuracja wymaga czasu, a jedna z zasad pielęgnacji, której warto się trzymać mówi, że im dłużej zmagamy się z jakimś problemem, tym więcej czasu potrzebuje produkt, aby zadziałać.

 


Zostaw komentarz

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją