0
0
00

Twój koszyk jest pusty

Fakty i mity na temat opalania oraz ochrony przeciwsłonecznej

19.04.2018

 

Źródło: pixabay.com

Promieniowanie UV i filtry – kilka faktów

Słońce jest naturalnym źródłem promieniowania UV (ultrafioletowe), którego nie widzimy, lecz odczuwamy na skórze w postaci ciepła, podrażnienia, wysuszenia.  Mamy 3 zakresy fali: UVC (krótka fala), UVB (średnia fala), UVA (długa fala), z których najsilniej i najgłębiej na naszą skórę oddziałuje to ostatnie – UVA. Ponieważ jest to promieniowanie o największej długości fali, o stałym natężeniu w ciągu roku niezależnie od pogody, dochodzi do tkanki podskórnej, stając się przyczyną uszkodzeń skóry takich, jak fotostarzenie, odczyny fotoalergiczne czy nowotwory skóry. W przeciwieństwie do UVA, promieniowanie UVC jest niemal w całości pochłaniane przez warstwę ozonową, natomiast UVB dociera wyłącznie do skóry właściwej, a jego penetracja zapewnia opaleniznę, ale też oparzenia słoneczne. UVB, podobnie jak UVA, odpowiada za fotostarzenie skóry i sprzyja rozwojowi nowotworów skóry.

Aby tego uniknąć, w zależności od fototypu skóry, stosuje się odpowiednie filtry przeciwsłoneczne. SPF (Sun Protection Factor) to współczynnik pozwalający określić ilość czasu, jaki możemy bezpiecznie spędzić na słońcu po zastosowaniu wybranego kremu, zanim pojawi się zaczerwienienie. Ponieważ w praktyce klasyczny rumień obserwuje się po upływie około 30 minut, SPF 20 wydłuża naszą ochronę o 20 x 30, czyli około 10 godzin.

Filtrysą związkami chemicznymi, a stosowane w kosmetykach ochronnych, pochłaniają energię słoneczną bądź tworzą specjalny, fizyczny (mineralny) filtr nieprzepuszczający promieniowania, który działa na zasadzie mikrolustra. Dobry krem z ich dodatkiem ma chronić nie tylko przed poparzeniami i podrażnieniami skóry wywołanymi promieniowaniem UVB, ale także zabezpieczać przed rakiem skóry spowodowanym promieniowaniem UVA. Czy tak się dzieje?

 

Missha All Around Safe Block | Materiały promocyjne Missha

Mity o filtrach przeciwsłonecznych

  1. Kremy z wyższym filtrem chronią lepiej od pozostałych

Nie ma kremu z filtrem, który zabezpiecza skórę w 100%. Stosowanie filtrów ma na celu ochronę przed poparzeniami, żaden jednak tego typu kosmetyk nie chroni skóry przed opalenizną, która przy zastosowaniu filtrów pojawia się stopniowo – nie agresywnie. Jednak kosmetyki z SPF 50 czy wyższym wcale nie chronią lepiej niż te, których SPF wynosi 20 bądź mniej. Różnica ich skuteczności ma związek wyłącznie z czasem działania faktora i siłą takiej ochrony.

  1. Filtry sumują się

Niestety nie. W tym przypadku zawsze działa najwyższy faktor. Zatem jeśli używamy kilku różnych preparatów czy kosmetyków typu podkład, wśród nich był krem z najwyższym filtrem 20, zadziała wyłącznie ten ostatni i tyle czasu będzie trwała ochrona przeciwsłoneczna.

  1. Osoby o ciemnej karnacji nie potrzebują kremu z filtrem

Ciemniejszy kolor skóry może oznaczać lepszą ochronę, jednak taka bariera dla promieni UV nie jest nie do pokonania. Osoby z najwyższym fototypem skóry 4 i 5, a więc o ciemnych włosach i karnacji oraz mniejszym stopniu poparzeń słonecznych, mogą poprzestać na filtrach 4 lub 3, ale nie mogą rezygnować z ochrony całkowicie.

  1. Jednorazowe smarowanie wystarczy

Im niższy faktor, tym niestety częściej należy stosować taki krem. Jeśli wybieramy się na urlop do kraju, gdzie mamy zagwarantowane słońce non stop, warto wziąć ze sobą kosmetyki o SPF 30-50, ponieważ będą działać najdłużej i najmocniej, ale przekonanie, że jednorazowe nałożenie kremu wystarczy jest myśleniem błędnym – każdy filtr po pewnym czasie utlenia się. Przy niższym faktorze, ochrona będzie zanikać szybciej i chcąc uniknąć poparzeń czy przysłowiowego “raka”, częściej będziemy musieli powtarzać całą pielęgnację. Jest ona również wskazana każdorazowo po wyjściu z morza lub oceanu. Pamiętajmy, że nawet jeśli mamy zapewnioną ochronę w wodzie, po wyjściu i wytarciu ręcznikiem znika i skóra wymaga ponownego nałożenia kremu.

IT'S SKIN Smart Solution Silky Sun Block

  1. Można odpuścić sobie krem z filtrem w pochmurny dzień

Słońce emituje dwa rodzaje promieni szkodliwych dla skóry: UVB i UVA, które są stałe niezależnie od pogody i pory roku. Ponadto piasek, woda czy także śnieg odbijają światło słoneczne, powodując wzrost promieniowania. Dlatego latem szczególnie, niezależnie od pogody, zwłaszcza jeśli chodzi o małe dzieci, należy chronić odkryte części ciała preparatem z odpowiednim SPF.

  1. Parasol chroni lepiej niż krem

Parasol to doskonała ochrona przed bezpośrednim nasłonecznieniem i lato w jego cieniu jest doskonałym sposobem na każdy urlop, jednak nie zabezpiecza przed promieniowaniem UV. Piasek i woda odbijają światło słoneczne, które łagodniej, ale też opala. Dlatego warto zastosować krem z niższym filtrem i korzystać z takiej kombinacji ochrony przeciwsłonecznej, optymalizując w ten sposób wpływ promieniowania UV.

Źródło: pixabay.com

  1. Krem z poprzedniego sezonu chroni tak samo

Filtry słoneczne mają swoją określoną trwałość, którą tracą po otwarciu opakowania i termin ważności nie ma tu znaczenia. Jako substancje chemiczne, filtry stosunkowo szybko się rozkładają, szczególnie te, które stanowią barierę dla promieniowania UVA. Po roku żaden krem i jego faktor nie gwarantuje już pierwotnej ochrony i przyjmuje się, że tego typu kosmetyki powinny zostać wykorzystane wyłącznie w sezonie.

Czy preparaty z filtrami mogą zaburzać syntezę witaminy D w organizmie?

 


 

Promieniowanie słoneczne jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Umożliwia m. in. wytwarzanie witaminy D, utrzymując odpowiedni stan kości i stawów oraz prawidłowe funkcje układu immunologicznego, krążenia i pokarmowego. Ryzyko, że filtry słoneczne mogą jednocześnie hamować syntezę witaminy D w skórze, prowadząc do hipowitaminozy jest tematem wielu toczących się dyskusji, jednak nie ma jednoznacznych dowodów, aby to potwierdzić lub obalić. Zachowując więc zdrowy rozsądek i – biorąc pod uwagę wszelkie zagrożenia oraz korzyści z promieniowania UVB – warto zastosować umiar w korzystaniu ze słońca i pamiętać, że na racjonalną ekspozycję w celach zdrowotnych wystarczy 15 minut dziennie w okresie wiosenno-letnim około 20% powierzchni ciała. Zanim zdecydujemy się na najwyższy filtr, oceńmy zatem swoje zdrowie, fototyp oraz skłonności do niektórych schorzeń skórnych tj. znamiona czy alergie, ponieważ tak wysoka ochrona może nam nie być potrzeba. 

 

{{widget type="multiproducts/catalog_product_widget_multiproducts" title="Polecane produkty" template="catalog/product/widget/multiproducts/content/multiproducts_grid.phtml" ids="{197}{27}{888}{889}{926}{956}{598}"}}