Nawilżanie skóry - dlaczego to takie ważne?

19.08.2015 1 Komentarz

 

fot: fotolia

Nawilżanie to podstawa prawidłowej pielęgnacji skóry i dlatego przygotowaliśmy dla Was obszerny wpis o tym, dlaczego to takie ważne oraz jakie składniki powinien zawierać dobry krem nawilżający. :) 

Po co skórze woda?

Jest po prostu niezbędna. Znajdująca się w naszej skórze woda spełnia m.in. dwie bardzo ważne role: odpowiada za przebieg procesów komórkowych (w tym odnowy naskórka) oraz zapewnia prawidłową budowę włókien kolagenowych i elastynowych.

Proces odnowy (rogowacenia) naskórka to nic innego jak wytwarzanie specjalnego białka (keratyny) przez znajdujące się głęboko w skórze komórki zwane keranocytami. Keratyna jest podstawowym budulcem skóry, włosów i paznokci. Aby ją wytworzyć, keranocyty migrują z głębokich warstw skóry do tych zewnętrznych. Następnie obumierają, pozostawiając na skórze właśnie keratynę. Warstwa obumarłych keranocytów wchodzi w skład naturalnej bariery ochronnej skóry. Barierę tę (zwaną fachowo płaszczem hydrolipidowym) tworzą obumarłe komórki, woda oraz sebum.

W głębokich warstwach skóry oprócz keranocytów znajdują się też włókna kolagenowe i elastynowe. To one odpowiadają za prawidłową kondycję skóry -  im ich więcej, tym skóra jest bardziej jędrna i elastyczna. Produkcją kolagenu oraz elastyny zajmują się fibroblasty i, jak zapewne się domyślacie, potrzebują do tego wody.

fot: organi.com.au

Co się stanie kiedy wody zabraknie?

Przede wszystkim proces odnowy naskórka zostanie zaburzony, a powstały w jego wyniku płaszcz hydrolipidowy poważnie osłabiony. Naskórek będzie przesuszony i skłonny do podrażnień. „Na ratunek” pozbawionemu nawodnienia naskórkowi ruszy magazynowana w najgłębszych warstwach skóry woda. Przedostanie się przez wszystkie warstwy skóry aż do naskórka, gdzie spróbuje zniwelować różnice w nawilżeniu, po czym po prostu… wyparuje. Ten fizjologiczny proces nosi nazwę przeznaskórkowej utraty wody (TEWL).

W przypadku skóry o uszkodzonym płaszczu hydrolipidowym utrata wody następuje szybciej, na czym najbardziej tracą włókna kolagenowe i elastynowe. Pozbawione wody (która przecież migruje do naskórka) staną się coraz bardziej kruche i mało elastyczne, prowadząc w efekcie do wiotczenia skóry i powstawania zmarszczek. 

Na jakiej zasadzie działają kosmetyki nawilżające?

Kosmetyki nawilżające, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie dostarczają dodatkowej porcji wody do organizmu, ale przeciwdziałają jej nadmiernej utracie. Proces nawilżania skóry, czyli ochrony przed utratą wody, odbywa się na 3 płaszczyznach:

  • wiązanie cząsteczek wody w głębokich warstwach skóry (woda nie ulega tak łatwo migracji do zewnętrznych warstw skóry)
  • zmniejszenie różnicy w poziomie stężenia wody w poszczególnych warstwach skóry  
  • wzmocnienie płaszcza hydrolipidowego (parowanie wody z naskórka jest znacznie utrudnione)

 

Dobry krem nawilżający powinien zawierać kompozycję różnych składników, które kompleksowo zadbają o nawilżenie skóry na wszystkich trzech powyższych płaszczyznach.

Jakich składników nawilżających powinniśmy szukać w kosmetykach?

Poniżej prezentujemy opis kilku ważnych i dość popularnie stosowanych w kosmetykach składników nawilżających. Podajemy Wam też w nawiasach nazwy INCI abyście łatwo mogły znaleźć je na opakowaniach kosmetyków przy analizie składów.

fot: abellaskincare.com

GLICERYNA i ALANTOINA

Zacznijmy od składników, które zawiera niemalże każdy krem do twarzy – od gliceryny (glycerin)oraz alantoiny (allantoin). Składniki te świetnie wnikają skórę, gdzie wiążą ze sobą cząsteczki wody. Są również pomocne w łagodzeniu wynikających z wysuszenia podrażnień. Gliceryna wspomaga naturalną barierę ochronną skóry, ale powinnaś na nią uważać gdy masz skłonność do powstawania zaskórników. Używana w nadmiarze może zapychać pory w skórze. Z kolei alantoina jest idealna w pielęgnacji cery trądzikowej – łagodzi stany zapalne i przebieg choroby (ale nie zastąpi wizyty u dermatologa).

KWAS HIALURONOWY

W najgłębszych warstwach skóry kwas hialuronowy (sodium hyaluronate) wiąże ze sobą cząsteczki wody niezbędne do wytwarzania kolagenu i elastyny. Kremy zawierające kwas hialuronowy sprawiają także, że naskórek jest optymalnie nawodniony, dzięki czemu inne składniki aktywne bez problemów wnikają w głębokie warstwy skóry. Po kosmetyki zawierające ten składnik warto sięgać w codziennej pielęgnacji już od 25. roku życia. Kosmetyki z kwasem hialuronowym możecie znaleźć tutaj.

ALOES

Sok z liści aloesu (aloe barbadensis leaf extract) oprócz nawilżania, działa łagodząco, regenerująco oraz przeciwzapalnie. Co najważniejsze składnik ten potrafi przenikać głęboko w skórę, pobudzając przy tym produkcję kolagenu i elastyny. Kremy z zawartością aloesu warto stosować cały rok, ale szczególnie polecamy je w trakcie wakacji. Właściwości łagodzące aloesu ukoją podrażnioną słońcem skórę oraz wzmocnią naturalną ochronę przeciwsłoneczną. Aloes docenią również posiadaczki skóry naczynkowej oraz wrażliwej. Co powiecie na wielofunkcyjny pielęgnujący żel zawierający 99% wyciągu z aloesu HOLIKA HOLIKA Aloe 99% Soothing Gel?

MOCZNIK

Mocznik (urea) jest substancją silnie wiążącą ze sobą cząsteczki wody, dzięki czemu wspiera naturalne mechanizmy nawilżające skóry. Jego niedobór skutkuje wysuszeniem i podrażnieniem skóry. Stosowany zewnętrznie zmiękcza skórę i zwiększa jej przepuszczalność, dzięki czemu substancje aktywne lepiej wchłaniają się w głąb skóry (działa podobnie jak kwas hialuronowy czy nasiona bazylii). Polecamy go szczególnie w przypadku bardzo suchej skóry.

BETAINA

Betaina (betaine) to związek organiczny wytwarzany z buraków cukrowych. Już niewielka zawartość tego składnika w kremie znacznie zmniejsza przeznaskórkową utratę wody (TEWL). Betaina łagodzi też podrażnienia skóry wynikające ze stosowania środków oczyszczających zawierające dodatek silnych detergentów. Polecamy intensywnie nawilżający tonik zawierający m.in. betainę, ceramidy, kwas hialuronowy oraz masło shea HOLIKA HOLIKA GOOD CERA Super Ceramide Toner.

Czy istnieje idealny kosmetyk nawilżający…?

W trakcie następnych zakupów powinnaś uważnie przeanalizować składy kosmetyków pod kątem obecności wymienionych wyżej substancji, oraz innych składników nawilżających. Zwróć również uwagę na obecność w kosmetykach m.in. wyciągu z alg, nasion bazylii, bambusa, lnu, ryżu, żagwicy listkowatej (grifola frondosa), sorbitolu, pantenolu, kwasu mlekowego, glikolu butylenowego, skwalenu, hydromanilu.

 

Dobry kosmetyk nawilżający będzie zawierał przynajmniej kilka z nich, tak aby kompleksowo dbać o optymalne nawilżenie skóry.

Możesz też skorzystać z naszej listy polecanych kremów :)  

It’s Skin Basil Seed Fresh Cream – zawiera wyciąg z nasion bazylii (wiążą cząsteczki wody), kwas hialorunowy, panthenol (nawilża i nie powoduje alergii).

It’s Skin d’Escargot Finale – zawiera glicerynę, betainę, glikol butylenowy (nawilża i ułatwia przenikanie substancji aktywnych w głąb skóry), skwalen (składnik płaszcza hydrolipidowego).

It’s Skin Pure Moisture Cream – zawiera glicerynę, skwalen, kolagen, witaminę E (chroni przed uszkodzeniami płaszcz hydrolipidowy).

It’s Skin Power 10 Formula GF Effector – zawiera wyciąg z żagwicy listkowatej, glicerynę, glikol butylenowy, mocznik.

It’s Skin Aloe Relaxing Serum – zawiera aloes, glicerynę, witaminę E, glikol butylenowy.

 


1 Komentarz

Emilia

16.08.2018

Picie wody + nawilżanie, to podstawa nawilżonej skóry. Moim balsamem numer jeden jest wiesiołkowy Gal z naturalnym składem.

Zostaw komentarz

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją