Analiza kolorystyczna w makijażu

15.09.2016 5 Komentarze

 

Źródło: Shutterstock

Znajomość teorii kolorów nie tylko pozwala określić typ urody, ale przede wszystkim daje wiedzę o tym, jak zestawiać ze sobą kolory, aby wyglądać bardziej atrakcyjnie. Dziś nauczymy Was, jak samodzielnie przeprowadzić prostą analizę kolorystyczną i w jakich kolorach dobierać kosmetyki do makijażu w zależności od typu urody. 

Teoria kolorów w praktyce

Czy słyszałyście kiedykolwiek o teorii kolorów? Wikipedia podaje, że to interdyscyplinarny dział wiedzy zajmujący się powstawaniem u człowieka wrażeń barwnych oraz badający zewnętrzne i wewnętrzne czynniki, które owe wrażenia wywołują.Teoria barw jest współcześnie powszechnie wykorzystywana, np. w reklamie, sztuce czy w fotografii. Sięgają po nią również styliści oraz wizażyści, którzy dzięki umiejętnemu doborowi barw, podkreślają osobistą kolorystykę danej osoby, dzięki czemu wygląda ona bardziej atrakcyjnie i harmonijnie.

Źródło: Shutterstock

Teorię kolorów możemy także zaobserwować w naturze, zwłaszcza jesienią, kiedy liście mienią się wieloma różnymi barwami: czerwienią, złotem czy ognistą pomarańczą. Czy patrząc na wielokolorowe jesienne drzewo czujemy się przytłoczone ogromem kolorów i odcieni? Jest wręcz przeciwnie - zachwycamy się harmonijnym, jesiennym pięknem. Tak właśnie natura wykorzystuje teorię kolorów ;)

Każda uroda ma swój kolor

Szwajcarski nauczyciel malarstwa, Johannes Itten, tworząc podstawy analizy kolorystycznej, za punkt odniesienia przyjął barwy natury. Wyodrębnił więc cztery główne grupy kolorystyczne, odpowiadające kolejnym porom roku. Ma to zastosowanie także w analizie kolorystycznej w makijażu, ponieważ korzystając z klasycznego podziału barw, można także wyróżnić główne typy urody, czyli wiosnę, lato, jesień i zimę.

Źródło: beautybyhebe.blogspot.com 

Czym się poszczególne typy charakteryzują?

Wiosenny typ urody

Źródło: fitandfashion.pl

 • skóra ma delikatny złocisty lub brzoskwiniowy odcień, często bywa zarumieniona, ale mimo to stosunkowo łatwo się opala, a piegi są w złocistym odcieniu
 • oczy mają najczęściej kolor zielony lub niebieski oraz często źrenica jest oddzielona od tęczówki złotą lub złotobrązową obwódką
 • włosy są jasne (w kolorze słomy, miodu lub platyny) lub brązowe o ciepłym rdzawym lub złotym połysku

 

Letni typ urody

Źródło: fitandfashion.pl

 • skóra jest albo blada i porcelanowa z wyraźnie przebłyskującymi naczynkami o zimnym odcieniu, albo oliwkowa o jasnym, chłodnym odcieniu
 • piegi są w kolorze szarym lub szarobrunatnym
 • oczy wydają się mieć popielatą oprawę i są niebieskie, zielone lub szare
 • włosy są najczęściej w popielatym kolorze lub brązowym z wyraźnym popielatym połyskiem

 

Jesienny typ urody

Źródło: fitandfashion.pl

 • skóra jest jasna o ciepłej barwie (w kolorze kości słoniowej, w złocisto-beżowym lub brzoskwiniowym odcieniu) oraz ma skłonność do powstawania piegów w rudym kolorze
 • opalanie często kończy się zaczerwienieniem skóry
 • oczy mają ciepłe barwy (topaz, brąz, złoty brąz, zieleń) lub złotawe plamki
 • włosy mają ciepłą barwę z wyraźnym złotym pobłyskiem: od blondu, przez kasztanowy i marchewkowy aż po ciepły brąz

 

Zimowy typ urody

Źródło: fitandfashion.pl

 • skóra jest bardzo jasna, porcelanowa i sprawia wrażenie przezroczystej (w wersji północnej) lub ma zdecydowany chłodny odcień oliwki (w wersji południowej); rzadko pojawia się na niej rumieniec
 • posiadaczka tej urody może mieć problemy z opalaniem się
 • oczy mają ciemną oprawę i błyszczą intensywnym blaskiem; najczęściej są w zdecydowanych kolorach: zielonym, błękitnym, orzechowym lub ciemnobrązowym
 • włosy są ciemne, ze zdecydowanym granatowym lub popielatym połyskiem

 

Niektóre osoby są w stanie już po lekturze krótkich opisów prawidłowo zdiagnozować swój typ urody. Jeśli do nich nie należysz, zrób poniższy test :)

Domowa analiza kolorystyczna

Jak pewnie zauważyłaś, pory roku występują w dwóch wariantach. Wiosna i jesień mają ciepłe, złociste odcienie, a lato i zima chłodne. Znajomość swojego tonu (ciepły/zimny) jest bardzo pomocne w codziennym makijażu. Pozwala nie tylko dobrze dobrać odcienie szminek czy cieni do powiek, ale również ma ogromny wpływ na to, jak wyglądasz w danym podkładzie lub kremie BB. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza przy zakupie azjatyckiego kremu BB, bowiem ten o nieodpowiednio dobranej barwie może przygasić urodę zamiast ją podkreślić.

 

Źródło: bustle.com

Najpierw zobacz więc, który opis najbardziej pasuje do Ciebie.

Twoja skóra ma ciepły ton, jeśli:

 • Twoje włosy są brązowe lub mają ciepły, brązowy lub złoty połysk
 • Twoje oczy mają ciepłą, złocistą oprawę
 • Twoja skóra stosunkowo łatwo się opala oraz dobrze znosi nawet długie pobyty na słońcu
 • cera wydaje się mieć żółty odcień
 • dobrze czujesz się i wyglądasz w złotej biżuterii
 • kolor żył na Twoim nadgarstku najbardziej przypomina zielony
 • Twoja dłoń świetnie komponuje się z brązowym, pomarańczowym lub zielonym kolorem lakieru do paznokci

 

Z kolei Twoja skóra ma zimny ton, gdy:

 • Twoje oczy są niebieskie, szaroniebieskie lub w zdecydowanych, czystych kolorach (błękitny, zielony, orzechowy, czarny)
 • Twoje włosy są bardzo ciemne, popielate, lub brązowe z wyraźnym popielatym połyskiem
 • masz problemy z opalaniem się lub opalasz się na czerwono
 • cera wydaje się mieć różowy odcień
 • dobrze czujesz się i wyglądasz w srebrnej biżuterii
 • kolor żył na Twoim nadgarstku najbardziej przypomina niebieski kolor
 • Twoja dłoń świetnie komponuje się z czerwonym, różowym lub niebieskim kolorem lakieru do paznokci

 

Sposobem na poznanie swoje typu urody są również tzw. karty kolorów. Przygotowałyśmy dla Was taką kartę: wystarczy ją pobrać (POBIERZ), wydrukować na kolorowej drukarce (najlepiej w formacie A3) i przystąpić do analizy :)

Analiza kolorystyczna krok po kroku

Najpierw określmy Twój ton (ciepły/zimny). Przyłóż obydwie dłonie do kartki w taki sposób, aby dłoń zmieściła się na jednej połowie. Spójrz uważnie na swoje ręce. Która dłoń wygląda na bielszą i po prostu lepiej? Jeżeli ta znajdująca się po prawej stronie arkusza, masz zimny ton. Jeśli ta z lewej, Twój ton jest ciepły.

To teraz sprawdźmy, którą porą roku jesteś. Obróć kartkę w ten sposób, aby przed Tobą znajdowały się te odcienie, przy których dłoń prezentowała się korzystniej w poprzednim kroku. Znowu przyłóż dłonie do planszy i oceń, która dłoń prezentuje się bardziej korzystnie. Ćwiartka, którą wybierzesz, będzie oznaczała Twoją porę roku.

  

Analiza kolorystyczna w praktyce

Znając swój typ urody, możesz w łatwy sposób dobrać odpowiednie kosmetyki kolorowe, co pozwoli wydobyć naturalne piękno. Wbrew pozorom zasady doboru kolorów dla poszczególnych pór roku są bardzo proste.

 

Makijaż dla wiosny

Jeśli jesteś wiosennym typem urody, Twój makijaż powinien być dosyć naturalny, ale świeży i świetlisty. W tym celu doskonale sprawdzą się kremy BB o żółtym tonie, dające efekt naturalnego blasku. Ponieważ wiosenne panie mogą się zazwyczaj pochwalić bardzo ładnymi naturalnymi rumieńcami, powinnaś w ogóle zrezygnować z różu do policzków lub nakładać go bardzo oszczędnie. Najlepsze kolory dla Ciebie to ciepła brzoskwinia lub morela (np. Babyface Petit Blusher Sweet Peach).

Szminki dla wiosny z linii It’s Top Professional High Glossy Lipstick

Cienie do powiek powinny być satynowe, w czystych odcieniach, np. miodowa żółć, ecru, toffi, wrzos, pastelowy róż czy delikatne zielone jabłuszko. Sięgając po szminkę, kieruj się w stronę ciepłych odcieni takich jak makowa czerwień, łososiowy, koralowy i brzoskwiniowy.

 

Idealny makijaż dla letniego typu urody

Letni typ urody z kolei wymaga zdecydowanie bardziej chłodnego i stonowanego makijażu. Jeżeli jesteś latem, unikaj mocnych kontrastów. Zamiast nich postaw na bardzo subtelny makijaż. Jego podstawą powinna być zielona baza korygująca (ten typ urody nierzadko ma problemy z rozszerzonymi naczynkami) oraz porcelanowy podkład/krem BB w żółto-beżowej tonacji. Róż na policzki – tylko w kolorze pudrowego różu. Dla utrwalenia makijażu możesz bez przeszkód sięgać po puder transparentny.

 

Kolory lata: odcienie 5-9 z linii It’s Top Professional High Glossy Lipstick

W przypadku makijażu oczu najlepsze kolory cieni dla lata to: niebieski (od koloru dżinsu po gołębi błękit), limonkowy oraz lawendowo-liliowy róż. W przypadku szminek sięgamy po chłodne, nieco zgaszone odcienie, np. wiśniowy, malinowy czy bordo.

Makijaż dla jesiennej urody

Jesień jest porą roku pełną przepięknych, ciepłych barw i taki też powinien być makijaż dla przedstawicielki tego typu urody. Podkłady i kremy BB powinny być w ciepłych żółtych odcieniach (mile widziane są beż i kość słoniowa). Od chłodnych, różowych tonacji ten typ urody powinien trzymać się z daleka. Jesienną urodę znakomicie za to podkreślają róże do policzków w ceglastych i pomarańczowych odcieniach (np. miedziany czy nawet pomidorowy).

 

Wymarzone kolory jesieni (It’s Top Professional High Glossy Lipstick 14 i 16)

Ciepłe barwy powinny też dominować w makijażu oczu. Idealne cienie do powiek dla jesieni to rzecz jasna brązy i beże, odcienie miedziane i brzoskwiniowe oraz wszelkie złociste refleksy. Z kolei na ustach niech królują ciepłe pomarańcze i koralowe odcienie.

Zimowy typ urody wprost zachęca do eksperymentów z kolorami…

Dziewczyny posiadające zimowy typ urody mogą pozwolić sobie niemal na wszystkie szaleństwa z kolorami. Ten typ urody zyskuje na kontrastowych połączeniach, opierających się na chłodnych, intensywnych barwach. Cera jednak może mieć lekko szarawy odcień, dlatego niezbędne jest użycie rozświetlającej bazy w różowym odcieniu (np. It’s Top Professional Touch Finish Base 02). Podkład powinien być w lekko żółtej tonacji, może być bardzo kryjący i o ciężkiej konsystencji, bowiem zimowa cera bardzo dobrze znosi nawet intensywnie matujące kosmetyki. Róż do policzków może być w chłodnym, nawet lekko fioletowym odcieniu (np. Babyface Petit Blusher Pure Lavender). Powieki pani zimi lubią się w wyjątkowo intensywnych barwach: wszelkie turkusy, intensywna zieleń czy fiolety są dozwolone.

Kolory zimy (It’s Top Professional High Glossy Lipstick 6 i 12)

W zależności od budowy powieki, można też poszaleć z eyelinerem i wyczarować najbardziej fantazyjne kreski. W makijażu ust dozwolone są zaś intensywne, chłodne odcienie takie jak róże i fuksje. 


5 Komentarze

:)

20.05.2019

Niestety ja nie jestem w stanie określić swojego typu urody :( Włosy w kolorze szarego ciemnego blondu (jestem szatynką w odcieniach szarości, taki mysi kolor), brązowe oczy (ani nie ciepłe piwne, ani nie bardzo ciemne wpadające w czarny, typowy brąz), raczej ciepły kolor skóry (nie pasują mi podkłady w ziemistych, szarawych odcieniach, bardzo się odznaczają), żyły niebieskie, zero problemów z opalaniem (opalam się od razu na brąz). Lepiej czuje się w srebrnej biżuterii, zdecydowanie nie pasują mi szminki w odcieniach różu i fioletu. Źle wyglądam w cieniach zielonych i szarych, wszystkie inne wyglądają dobrze. Pasuje mi makijaż oczu w odcieniach pomarańczu, fioletu, bordo, brązu. Jaki to może być typ urody ?

Do Ola

16.02.2017

Nie ma ciepłego lata,z Pani opisu wynika,że jest Pani zgaszoną jesienią, dość często występujący typ wśród Polek.

tajemnicza pani

17.11.2016

Tak jestem panią zima to prawda kocham szaleństwo barwami zgadza sie wszystkie kolory mi pasują bo jestem najpiękniejsza kobieta z trudnym typem urody kocham turkusy i fiolety zgadza sie ,i mam przepiękne oczki błyszczące w blasku księżyca ? Nawet rozowa szminka mi pasuje ? A z kolorami cieni moge szaleć to prawda kocham zielenie i brazy i szarość ? Bardzo młoda wyglądam wiem jak dbać o urodę ? Zeby byc jeszcze młodsza ? Stosuje kosmetyki zeby sie ofmlodzic bo jestem z tradycji niemieckiej protestanckiej ? Witam serdecznie jestem pani kicia wyglądam na 18 lat ale w zupełności mam o wiele więcej lat ?

m.

21.09.2016

Wyjdę na czepialską, ale przeglądając ten wpis spodziewałam się, że opiszecie azjatyckie rozumienie podziału na typ kolorystyczny, a nie ten w europejskim klasycznym rozumieniu (jeśli w ogóle taki istnieje). Zwłaszcza jeśli chodzi o opalanie którego się powinno w końcu unikać :).

Ola

19.09.2016

Jestem ciepłym latem ;)
Bo: stosunkowo łatwo się opalam oraz dobrze znoszę nawet długie pobyty na słońcu, mam
cerę o żółtym odcieniu, czy dobrze wyglądam w złotej biżuterii nie wiem, ale bardziej lubię złoto od srebra.
Żyły mam zielone, a lakier uwielbiam pomarańczowy ;)
Ale: oczy mam szaroniebieskie z ciągotą do szarych, jestem ciemną popielatą blondynką lub jasną szatynką (nie umiem tego określić). Co do niebieskiego koloru lakieru, to napiszę, że mimo całej sympatii do tego koloru, kończyny wyglądają jak u nieboszczyka, więc to chyba nie jest mój kolor ;) i zapomniałam o najważniejszym, o piegach, są jasnobrązowe :D

Zostaw komentarz

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją