Peptydy w kosmetyce

19.11.2019 1 Komentarz

Upływ czasu stawia przed naszą skórą sporo wyzwań. Z jednej strony niedoskonałości, z drugiej – utrata naturalnej warstwy hydrolipidowej i kluczowych składników, takich jak kolagen i kwas hialuronowy. W efekcie dochodzi do spadku objętości tkanek, skóra zaczyna tracić swoją jędrność, a zmiany na poziomie komórkowym stymulują pierwsze zmarszczki. Chcąc opóźnić ten proces, warto sięgać po rozwiązania, które zastąpią brakujące składniki i jednocześnie pobudzą syntezę nowych. Tak właśnie działają peptydy, które są jedną z atrakcyjniejszych propozycji, jakie dojrzałej skórze oferuje w ostatnim czasie kosmetyka.

Peptydy to bioaktywne aminokwasy, które tworzą ochronny płaszcz hydrolipidowy naskórka i odgrywają bardzo ważną rolę w procesie wzrostu komórek skóry, aktywując je do produkcji białek podporowych tj. kolagen. Są zatem bardzo skuteczne w walce o młody wygląd, a ich działanie porównywane jest do botoksu. Jako składnik aktywny, obok witamin, kwasów AHA i przeciwutleniaczy, peptydy stały się przez to bardzo popularne w produkcji kremów przeciwzmarszczkowych. Sprawdź, co warto wiedzieć o peptydach zanim sięgniesz po krem.

Peptydy – jak działają na skórę?

Peptydy, podobnie jak kwas hialuronowy, naturalnie występują w naszym organizmie. Jako organiczny związek powstają podczas biosyntezy białek i pełnią w skórze funkcje przekaźników komórkowych. Ponieważ z biegiem lat spada ich ilość i zaburzeniu ulega ich prawidłowa synteza, peptydy uzyskiwane są także syntetycznie (peptydy biomimetyczne) i w takiej formie wykorzystywane są w produkcji kosmetyków. Ich obecność zastępuje m. in. białka roślinne pozyskiwane dotychczas z grochu, soi, a także z pszenicy i kukurydzy oraz białka fizjologicznie odpowiadające elastynie i kolagenowi. Związki obecnie otrzymywane na drodze syntezy chemicznej naśladują naturalne peptydy oraz procesy metaboliczne, stymulując produkcję nowych cząsteczek kolagenu, który zapewnia optymalną elastyczność i jędrność skóry. Tym samym zawarte w kosmetykach peptydy biomimetyczne stanowią skuteczną profilaktykę zmarszczek mimicznych.

Efekty stosowania kuracji peptydowej PEPPLUS+

 

Mechanizm działania związków decyduje o tym, że peptydy dzieli się na:

 • rozkurczające – działanie przeciwzmarszczkowe: tzw. neuropeptydy, które są bezpieczną alternatywą dla toksyny botulinowej,
 • transportujące – wzmacniają działanie innych preparatów i przenoszą składniki aktywne do głębszych warstw skóry,
 • sygnałowe – poprawiają wygląd: stymulują procesy syntezy włókien kolagenowych oraz wzrostu fibroblastów.

Peptydy w kosmetyce – jakie zalety?

Jeśli inwestujesz w młody wygląd dobrze wiesz, że w miarę upływu czasu skórę należy pobudzać do samodzielnej naprawy. Dlatego decyzja o kremie z peptydami powinna naturalnie wynikać z wiedzy, jaką mamy na temat całego procesu starzenia. Tym bardziej, że związki te są dobrze tolerowane przez skórę, a do ich głównych zalet kosmetyka zalicza:

 • działanie przeciwstarzeniowe,
 • działanie przeciw przebarwieniom,
 • działanie antycellulitowe,
 • redukcję wypadania włosów.

Obecność peptydów w składzie danego kosmetyku wyróżnia produkt pod względem jego właściwości, kwalifikując do kategorii kosmeceutyku, a więc także preparatu farmaceutycznego. Produkty peptydowe są poza tym czyste chemicznie i mikrobiologicznie, co warunkuje ich wysoką jakość. Stosując je na wymienione problemy, warto pamiętać, że walkę ze zmarszczkami, czy rozszerzonymi naczynkami, wspierać mogą dodatkowe produkty dedykowane, zwiększając tym samym siłę kuracji. Z uwagi na syntezę kolagenu, kremy wzbogacone peptydami są wskazane dla cery dojrzałej z uwagi na nierzadko innowacyjne formuły peptydów zapewniające efekt liftingu oraz modelowania. 

Takie preparaty rekomendowane są również jako metoda prewencji w procesie starzenia się skóry i z tego powodu cieszą się w Azji ogromną popularnością. Zapewniając szybkie efekty w przypadku pierwszych zmarszczek mimicznych i wiekowych, zwiększają elastyczność skóry i jej jędrność, regenerują i poprawiają wygląd defektów. Dzięki temu, że łagodzą rysy twarzy, wygładzają skórę, nawilżają i odmładzają. Warto wiedzieć, że zmarszczki mimiczne są skutkiem długotrwałego napięcia i nawykowego kurczenia mięśni niektórych partii twarzy, szczególnie w okolicy oczu, czoła, ust czy brody. Działanie syntetycznych neuropeptydów blokuje połączenia nerwowo-mięśniowe i zmniejsza to napięcie, co zbliża je do botoksu. W przeciwieństwie jednak do jadu kiełbasianego, peptydy nie są toksyczne i stanowią nieinwazyjną alternatywę dla iniekcji botuliny.

Efekty stosowania kuracji peptydowej PEPPLUS+

 

PEPTYDY – KIEDY PO NIE SIĘGAĆ?

Produkty peptydowe działają naprawczo na skórę, wiele jej problemów i defektów. Największą oczywiście ich zaletą są właściwości wygładzające zmarszczki. Jeśli więc zauważyłaś spadek elastyczności, pierwsze zmiany wokół oczu lub ust bądź bruzdy nosowo-wargowe, warto sięgnąć po kremy z peptydami lub polipeptydami. Oprócz tego, że wzmocnią barierę ochronną naskórka, pobudzą do aktywności skórę właściwą i w sposób widoczny spłycą również zmarszczki. Cerę dojrzałą dodatkowo wzmocni serum z peptydami, zwiększy napięcie skóry i zapewni jej długotrwały efekt liftingu.

Aby skutecznie walczyć z oznakami starzenia oraz zmarszczkami, krem z peptydami dobrze jest aplikować na noc, dzięki czemu pobudzimy produkcję fibroblastów, zapewnimy skórze elastyczność i wzmocnimy nocną regenerację skóry. Preparaty peptydowe mają też działanie pielęgnacyjne w przypadku cienkich, suchych i zniszczonych włosów oraz kruchych paznokci.

Peptydy w profesjonalnych preparatach Beautikon znajdziesz:

 • w kremach,
 • w serum,
 • w maskach,
 • w mgiełce.

Szczególnej uwadze polecamy innowacyjną kurację liftingującą marki PEPPLUS+, której efekty widać już po pierwszym zastosowaniu.


1 Komentarz

Anna

20.11.2019

Rewelacyjny Produkt! Działa analogicznie do sprzedawanego w USA Hanacure który do tej pory sprowadzałam przez znajomych

Zostaw komentarz

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją