Pielęgnacja cery nastolatki – co stosować, czego unikać?

01.10.2021 1 Komentarz

Okres dojrzewania to dla większości nastolatek czas walki o atrakcyjny wygląd, a co za tym idzie – gładką cerę, która bywa w tym czasie bardzo kapryśna. Wrogiem numer 1 staje się trądzik, z którym walka nie jest łatwa. Kolejnym problemem mogą być zaskórniki, prosaki i kłopot z przetłuszczającą się lub zbyt wrażliwą i podatną na przesuszenia cerą. Jak zatem o nią dbać, jakich kosmetyków używać w tym okresie i na co zwrócić uwagę?

Pamiętajmy, że skóra posiada miliony gruczołów łojowych, które zapewniają jej prawidłowy wygląd za sprawą wydzielanego łoju. Spora część problemów skórnych, jaka przypada na okres dojrzewania, wiąże się właśnie z zaburzonym procesem wydzielania łoju. Najczęściej stoją za tym hormony, które w tym czasie stymulują gruczoły łojowe do intensywnej pracy i produkcji sebum, co oznacza, że skóra szybko przetłuszcza się i błyszczy. Dotychczas czysta, gładka i delikatna cera zaczyna więc eksponować niedoskonałości. Zwiększa się też ryzyko stanów zapalnych i podrażnień. Nie oznacza to jednak, że pielęgnacja twarzy musi być zmorą nastolatek. O tak kłopotliwą cerę trzeba odpowiednio dbać, szczególnie, aby jej nie przesuszyć, nie nasilić łojotoku i nie pogłębiać zmian. Zanim przeczytacie, jak to zrobić, kilka słów o samych zmianach.

 

Okres dojrzewania – co dzieje się z Twoją skórą?

Hormony rządzą skórą na każdym etapie naszego życia, zwłaszcza, gdy wkraczamy w dorosłość. W okresie dojrzewania, kiedy nasila się ich praca i powiększają gruczoły łojowe, następuje wzrost wydzielania sebum, który wraz z brudem zaczyna gromadzić się na Twojej skórze w ciągu dnia i zatykać pory. Wszystko z powodu testosteronu, którego receptory znajdują się w gruczołach łojowych i mieszkach włosowych. Zwiększona produkcja łoju, rogowacenie ujść mieszków włosowych i zablokowane komórki naskórka stanowią idealne środowisko do rozwoju bakterii, te zaś – są powodem stanów zapalnych skóry, na które reakcją są wypryski – od sporadycznych krostek po rozległy trądzik. Zmiany te nasilają się szczególnie w miejscach najintensywniejszej pracy gruczołów, a więc na twarzy i dekolcie, na plecach oraz na ramionach. Dotyczą one aż 80 proc. nastolatków na świecie i u większości zwykle wystarcza leczenie objawowe, a więc prawidłowa pielęgnacja twarzy i ciała, i o to każdy nastolatek powinien szczególnie się zatroszczyć. 

Pielęgnacja twarzy w okresie dojrzewania – 5 kroków

  1. Oczyszczanie

Pierwszym krokiem w pielęgnacji nastoletniej skóry powinno być jej codzienne oczyszczanie z nadmiaru sebum i martwego naskórka. Najlepszym wyborem będą antybakteryjne i przeciwzapalne produkty do młodej cery trądzikowej, które zahamują rozmnażanie się bakterii i złagodzą podrażnienia. Unikaj zatem preparatów alkoholowych czy zasadowych. Sięgaj natomiast po takie, które delikatnie usuwają zanieczyszczenia, nadmiar sebum i nie powodują podrażnień.

  • Pamiętając, że pierwszym etapem oczyszczania zawsze jest wieczorny demakijaż, doskonałym przygotowaniem skóry na kolejne kroki pielęgnacji będzie w tym przypadku nasz olejek IT’S SKIN Green Tea Calming Cleansing Oil z wyciągiem z zielonej herbaty, który doskonale odświeży Twoją skórę. 
  • Sięgnij następnie po piankę IT’S SKIN Tiger Cica Cleansing Foam, która ma przyjazne dla skóry słabokwaśne pH i nie tylko oczyści Twoją skórę z resztek makijażu i zanieczyszczeń, ale też odpowiednio ją odżywi i zabezpieczy przed wysuszeniem. 

 

IT'S SKIN Tiger Cica Cleansing Foam

  • Właściwe pH skóry przywraca jej tonizacja. Idealnie wyciszysz ją, złagodzisz stany zapalne i nadreaktywność, a także nawilżysz, stosując aloesowy tonik IT’S SKIN Aloe Relaxing Toner wskazany do każdego typu cery.

Pamiętaj, że zbyt częste oczyszczanie twarzy, silne pocieranie skóry podczas demakijażu, mycia czy tonizacji może spowodować przesuszenie naskórka i reakcję odwrotną –  nadmiernego wydzielanie sebum. 

  1. Nawilżanie

Drugim krokiem pielęgnacji cery nastolatki jest odpowiedni krem do twarzy, który będzie nie będzie zatykać ujścia gruczołów łojowych, a dzięki temu nie nasili powstawania wyprysków i zaskórników. Naturalną ochronę skóry wzmocni na przykład IT’S SKIN Aloe Relaxing Cream, zwłaszcza jeśli skóra jest skłonna do podrażnień.

 

Linia IT'S SKINAloe Relaxing 

Pamiętaj również o tym, aby unikać mechanicznego oczyszczania cery i wyciskania wyprysków, ponieważ to tylko nasila zmiany. Najlepszym rozwiązaniem będą regularne wizyty w gabinecie kosmetycznym. Jeśli jednak trudno Ci się powstrzymać, wyciskaj je umiejętnie, umieszczając między palcami waciki lub chusteczkę higieniczną i delikatnie naciskaj wyprysk. Następnie zdezynfekuj miejsce.

  1. Matowienie

Przy cerze tłustej i mieszanej skóra może nieestetycznie “błyszczeć się”. Pomocne są kremy, które jednocześnie nawilżają i matują. Niektóre, takie jak IT'S SKIN Babyface Silky BB Cream Silky dodatkowo ujednolicą koloryt skóry, zapewnią matowe wykończenie makijażu, a dzięki wysokiemu filtrowi SPF 30 PA++, zapewnią skuteczną ochronę przed promieniowaniem UVB i UVA.

Trzeba pamiętać, aby w pielęgnacji nastoletniej skóry stosować kosmetyki produkowane na bazie wody, które zmniejszają wydzielanie łoju, ale też nie wysuszają skóry.

  1. Makijaż

Dobry i odpowiednio dobrany makijaż jest bardzo ważnym krokiem w pielęgnacji każdego rodzaju cery. Nie tylko kryje niedoskonałości z pomocą np. korektora, ale także matuje i chroni przed szkodliwym działaniem słońca. Trzeba jednak pamiętać, że kosmetyki korygujące trądzik mogą przesuszać skórę, podrażniać ją, zatykać pory i nasilać powstawanie wykwitów. Dlatego tak ważna jest codzienna higiena i dokładne mycie pędzli. w przypadku cery trądzikowej wskazane jest np. stosowanie jednorazowych aplikatorów do podkładów czy pudru.

  1. Maski

Wszystkie dodatkowe zabiegi w ramach domowego SPA, zwłaszcza dla nastoletniej cery mieszanej, tłustej oraz trądzikowej, jakie wzmocnią jej codzienną pielęgnację, warto wykonywać raz w tygodniu. Silne właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne ma na przykład maseczka z wyciągiem z liści drzewa herbacianego  IT’S SKIN The Fresh Mask Sheet Tea Tree, która wyreguluje nadprodukcję sebum. Wcześniej warto się jednak upewnić, że dany produkt nie wywołuje reakcji alergicznej.

Cera nastolatki – kiedy pielęgnacja, a kiedy leczenie?

Pielęgnacja cery nastolatki wiąże się z prawidłowym doborem produktów do mycia, nawilżania czy złuszczania i własną obserwacją, jak reaguje skóra na dany produkt. W przypadku łagodnych zmian w zupełności wystarczą preparaty antybakteryjne i kosmetyki, które złagodzą podrażnienia, wyciszą i zahamują wydzielanie sebum. Możesz suplementować także cynk. Jednak kiedy zauważasz, że zmiany nie ustępują po dłuższym czasie, a nawet się nasilają, zakup kolejnego toniku czy emulsji do mycia nie rozwiąże problemu. Aby zmniejszyć ilość wykwitów i łojotok, chcąc poprawić stan skóry warto wtedy skorzystać z porady dermatologa, który zdecyduje o tym, jak dalej powinna przebiegać pielęgnacja i czy wymagane jest rozpoczęcie leczenia.

Wiele młodych osób ma obawy przed wizytą u specjalisty. Pamiętaj jednak, że lęk nie może zdominować troski o zdrowie. Przy ostrych zmianach trądzikowych, wczesna terapia pomaga uniknąć późniejszych blizn. Dobre efekty daje laseroterapia i leczenie celowane np. z użyciem antybiotyków i retinoidów. Czasem przepisuje się preparaty z izotretynoiną (pochodna witaminy A), jednak taka kuracja jest bardzo restrykcyjna, trwa długo i wymaga stałej kontroli lekarza.

Pamiętaj również, że o wiele większy wpływ na Twoją cerę ma dieta niż kosmetyk. Cukry przy cerze trądzikowej są niewskazane, a zakres ich spożycia warto ustalić docelowo z dietetykiem, który może skierować na dodatkowe testy związane z obecnością grzybów czy nietolerancją pokarmową. Tym bardziej, że zmiany skórne może nasilać alkohol, kawa, potrawy typu fast food i ostre przyprawy. To, co jednak najbardziej zaostrza trądzik, to stres, który potęguje ilość i nasilenie wyprysków.

Zdarza się, że uporczywe zmiany trądzikowe u dziewcząt spowodowane nadprodukcją androgenów skutecznie łagodzi zastosowanie preparatów hormonalnych. Dlatego warto rozważyć wizytę także u androloga i ginekologa, a na pewno porozmawiać o tym wcześniej z rodzicami, którzy mogą okazać się bardzo pomocni w doborze skutecznych metod, odpowiednich środków czy wskazaniu specjalisty.


1 Komentarz

Anks

01.02.2021

Fajnie opracowany artykuł, dużo przydatnych informacji :) W kosmetykach dla młodych osób ważny jest delikatny, najlepiej naturalny skład, żeby nic nie podrażniało ani nie zapychało. Z marek fajne są Ziaja czy Vianek, a z kosmetyków kolorowych do makijażu świetnie sprawdza się Pierre Rene czy Miyo – lekkie formuły, wegańskie składy i bardzo dobra jakość kosmetyków.

Zostaw komentarz

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją