fot: Pinterest
Czekasz z utęsknieniem na weekendowe wielkie wyjście, a w sobotni poranek z przerażeniem odkrywasz na nosie gigantycznego pryszcza? Śpieszymy z poradnikowym ratunkiem:skąd się biorą niedoskonałości skóry oraz na podstawie doświadczalnie wygranej walki z trądzikiem nauczymy Cię, jak dbać o skórę skłonną do niedoskonałości :)
Skórę przed nadmierną utratą wody zabezpiecza tzw. warstwa hydrolipidowa (sprawdź nasz wpis o prawidłowym nawilżaniu skóry). W skład tej warstwy wchodzą obumarłe, w wyniku procesu rogowacenia, komórki skóry oraz produkowane przez gruczoły łojowe sebum, które na powierzchnię skóry wydostaje się przez tzw. pory skóry. Gdy w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji, nadprodukcji sebum lub zbyt dużej warstwy obumarłego naskórka ujścia porów zostaną zatkane, sebum nagromadza się wewnątrz skóry. Stwarza to doskonałe warunki do działalności bakterii i prowadzi z czasem do stanu zapalnego (np. w postaci krostki z białym czubkiem). Gdy jest ich szczególnie dużo mówimy już o trądziku – chorobie skóry.
fot: theacneproject.com
Jeszcze kilka lat temu sądzono, że trądzik jest chorobą typową dla nastolatków i samoistnie przemija. Niestety dziś, nawet co druga kobieta, doświadcza w dorosłym życiu problemów z wypryskami.
Czynnikami determinujący problemy trądzikowe są:
Jak widzicie, niebagatelną rolę odgrywa również styl życia. W trosce o swoje zdrowie i cerę powinnaś bezwzględnie unikać:
Na szczęście prawidłowa pielęgnacja pozwala znacząco zmniejszyć problem z nieproszonymi gośćmi na twarzy :) Sprowadza się do trzech kroków: nawilżania, złuszczania oraz zachowania odpowiedniej higieny.
Czy spotkałaś się z opinią, że zmiany trądzikowe należy porządnie wysuszyć (np. za pomocą spirytusu salicylowego)? Zapomnij o niej jak najszybciej! Wysuszony i piekący naskórek oznacza dla gruczołów łojowych jasny przekaz: produkować jeszcze więcej sebum! A przecież nadprodukcja sebum odpowiada za nieestetyczne świecenie się skóry oraz prowadzi do rozwoju trądziku! Nawilżanie skóry to etap, którego bezwzględnie nie możesz pominąć. Ważne jednak, aby Twój krem łączył w sobie działanie nawilżające z leczniczym i nie zawierał przy tym substancji, które mogą zatykać pory (głównie parafiny i oleji mineralnych). Z własnego doświadczenia wiemy, że lekkie, nietłuste konsystencje dobrze się sprawdzają. Możesz więc zamiast kremu o bogatej formule wybrać lekki krem wodny oraz emulsję nawilżającą.
Leczenie trądziku wspierają m.in. siarka, ekstrakt z brzozy, hydrolat z oczaru wirginijskiego, drożdże, lukrecja, kwasy owocowe, olej tamanu oraz sok z aloesu. W Korei osoby wzmagające się z problemami skórnymi chętnie sięgają po znajdującą się w śluzie ślimaka mucynę. Kosmetyki na bazie tego składnika działają antybakteryjnie oraz regenerują uszkodzony naskórek. Nie tylko zmniejszają ilość wykwitów skórnych, ale też przeciwdziałają powstawaniu nieestetycznych blizn. My w szczególności polecamy emulsję do twarzy zawierający wyciąg ze śluzu ślimaka IT'S SKIN Prestige Lotion d'Escargot II.
Dzięki regularnemu złuszczaniu jesteś w stanie pozbyć się zalegającego na skórze nadmiaru obumarłych komórek. Delikatny peeling powinnaś wykonywać przynajmniej dwa razy w tygodniu. Możesz do tego użyć na przykład znakomicie złuszczającego żelowego peelingu zawierającego wyciąg z moringi, róży jerychońskiej oraz irysa E NATURE Moringa Peeling Gel. Wyciąg z nasion moringi (zwanej także „oczyszczającym drzewem”) wykazuje znakomite działanie detoksyfikujące oraz oczyszczające. Bardzo dobrze oczyszcza pory skóry oraz stabilizuje aktywność gruczołów łojowych. Dodatkowo w sezonie jesienno-zimowym możesz wybrać się do zaufanej kosmetyczki na zabieg złuszczania chemicznego za pomocą kwasów owocowych. W przypadku cery trądzikowej z aktywnymi zmianami ropnymi gruboziarnisty mechaniczny peeling jest surowo zabroniony – możesz w łatwy sposób zainfekować całą twarz. Sięgnij po peelingi enzymatyczne, toniki złuszczające lub delikatne żele do stosowania na suchą skórę. Skutecznie złuszczysz obumarłe komórki, nie rozprzestrzeniając przy tym stanu zapalnego.
Choć o higienie skóry trądzikowej piszemy na końcu, jest ona szalenie istotna. Zapamiętaj dobrze poniższe zasady i stosuj się do nich każdego dnia.
Jeżeli mimo zdrowej diety oraz prawidłowej pielęgnacji stan Twojej skóry nie ulega poprawie, wybierz się do dermatologa. Trądzik to choroba skóry i czasem w leczeniu niezbędne jest zastosowanie specjalistycznych lekarstw.
Super jest ta seria z Bielendy ale z olejkiem z konopii siewnej CBD Cannabidiol. Rewelacyjnie pomagają właśnie w zmianach trądzikowych, zaczerwienieniach, w stanach zapalnych skóry.Mam taki krem i zadowolona jestem bardzo z działania
ja postawiłam na dermokosmetyki od novaclear. efekty zauważyłam dość szybko, mają całą serie kosmetyków do cery z trądzikiem a kosmetyki nie są jakieś ultra drogie i dostępne w każdej aptece.
Ostanio odkryłam świetna linie kosmetolog novaclear acne i na moje niedoskonałości świetnie działa . Używam dopiero dwa tygodnie a już widze wielka poprawę .
Zawsze miałam problem z cerą. Próbowałyśmy z koleżanką korzystać z porad znalezionych w necie… W końcu zaczęłam przeglądać artykuły i fora i natrafiłam na https://www.foodwise.pl/kontakt Dietetyk Foodwise przekazał mi listę badań, których wyniki trzeba było dostarczyć, musiałam też wypełnić wywiad online na ich stronie i po konsultacji dostałam przepisy. Po kilku miesiącach nie tylko trądziku mamy o wiele mniej, dodatkowo obie czujemy się o wiele lepiej :)
Również polecam produkty ze śluzu ślimaka, pięknie nawilżają cerę :)
@Annta
Polecamy It's Skin Green Tea Watery Cream :)
Jakie kremy matujące polecacie lekkie ? :)
Od którego roku życia należy stosować koreańską pielęgnację ?
Na azjatycki, póki co, mnie nie stać, ale mam zamiar wypróbować ten z Bielendy. Używałyście? Jakie wrażenia?
Super post, juz zbieram na serie plant water :)
Świetny post!
Serum z lukrecji uwielbiam, świetnie łagodzi i uspakaja skórę <3
Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją
myszka
01.02.2021
uzbroić się w cieprliwość, ograniczyć cukier i postawić na dobre kosmetyki(ja ostatnio testuje żel zluszczający z tołpy i czarną maskę z tołpy).