Naturalne olejki do twarzy w demakijażu - czy to możliwe?

13.12.2017

 

Źródło: Shutterstock

Jeżeli wciąż nie odkryłyście magii oczyszczania skóry za pomocą oleju, pora to zmienić! Obiecuję, że za kilka chwil olejek do twarzy i Ty staniecie się przyjaciółmi!

Kiedy wiele lat temu po raz pierwszy usłyszałyśmy o pomyśle mycia skóry za pomocą oleju, byłyśmy szczerze przerażone. Olejek do demakijażu twarzy? Jak to, aplikacja czystego oleju na twarz!? Przecież to najprostszy przepis na pielęgnacyjną katastrofę… Jednak czy olejek do mycia twarzy to faktycznie zły pomysł?

Nic bardziej mylnego.

Jeżeli uważałyście na lekcjach chemii, powinnyście pamiętać, że zanieczyszczenia i tłuszcze najlepiej usuwać przy wykorzystaniu innych tłuszczów lub… silnych detergentów. Używanie tych ostatnich do oczyszczania twarzy to kiepski pomysł. Detergenty, niestety, nie pozostają bez wpływu na znajdujący się na powierzchni skóry płaszcz hydrolipidowy. Wypłukują z niego cenne lipidy, naruszając integralność naturalnej bariery ochronnej skóry. Prowadzi to z czasem do znacznego wysuszenia i podrażnienia naskórka. Do tego gruczoły łojowe wprost szaleją, próbując uzupełnić wypłukane przez detergenty lipidy, co bardzo szybko prowadzi do znacznego przetłuszczenia cery, zanieczyszczenia porów i pojawienia się wyprysków.

Oleje: sposób na piękną skórę

Formuła większości popularnych drogeryjnych żeli, pianek do mycia twarzy oraz płynów micelarnych bazuje właśnie na detergentach. Z tego względu dużo lepszym rozwiązaniem są olejki do mycia twarzy. Nie tylko skutecznie oczyszczają skórę z pozostałości kosmetyków kolorowych, zanieczyszczeń i nadmiaru sebum (tłuste rozpuszcza tłuste!), ale są do tego niezwykle delikatne. Nie naruszają naturalnej warstwy ochronnej - wręcz ją wzmacniają. Olejki naturalne do twarzy to witaminy i cenne substancje odżywcze, które bardzo dobrze pielęgnują skórę. Powiem wprost - olejowanie twarzy to zabieg, dzięki któremu skóra pięnieje. 

W efekcie metoda OCM (ang. oil cleansing method) zyskała kilka lat temu ogromną popularność w sieci. Prostota założeń, pełna naturalność składników oraz obietnica znakomitych efektów skusiła niejedną fankę pielęgnacyjnych nowinek.   

Oil cleansing method (źródło: onegoodthingbyjillee.com)

Na czym polega metoda OCM?

Do olejowego oczyszczania skóry wykorzystuje się własnoręcznie przygotowaną mieszankę na bazie oleju rycynowego oraz dowolnego innego oleju bazowego. Za jej pomocą wykonuje się masaż skóry, a następnie dokładnie wyciera twarz przy użyciu ciepłego ręcznika lub specjalnej ściereczki z muślinu lub mikrofibry. O ile olej rycynowy jest zawsze wykorzystywany w OCM, to wybór drugiego oleju jest praktycznie dowolny (ale, oczywiście, uzależniony od danego rodzaju skóry), co stwarza ogromne (niemal nieograniczone) możliwości konfiguracyjne. Olej kokosowy na twarz?.... A może rycynowy?... Czemu nie!

Niestety metoda OCM ma trzy poważne wady. Jest niewskazana w przypadku aktywnego trądziku (istnieje ryzyko rozsiania zmian po całej twarzy) oraz cery naczynkowej (długi masaż rozszerza kruche naczynka). Do tego proces zmywania oleju jest żmudny, wymaga skrupulatności, a sam wybór właściwego oleju bazowego doprowadził do rozpaczy niejedną początkującą adeptkę OCM. Źle dobrany olej przynosi więcej szkody niż pożytku, olejowanie twarzy bez wprawy może się skończyc katastrofą. A konieczność przeprowadzenia wielu prób doboru oleju bazowego potrafi skutecznie zniechęcić...

Doskonalsza wersja OCM: olejki do demakijażu twarzy

Metoda OCM pozostałoby kolejną kosmetyczną ciekawostką, gdyby nie… Koreańczycy i Japończycy. Tamtejsze koncerny kosmetyczne wpadły na genialny w swojej prostocie pomysł. Do olejowej mieszanki dodano specjalne substancje emulgujące, które po zmieszaniu olejku z wodą zamieniały go… w łatwo zmywalne mleczko. Tym samym powstał olejek myjący do twarzy.

Olejek do demakijażu (źródło: materiały promocyjne IT'S SKIN)

Nastała nowa era w oczyszczaniu skóry. Od tej pory zarówno posiadaczki cery trądzikowej, jak i naczynkowej mogły z powodzeniem stosować olejki do mycia twarzy. Niezwykle uniwersalne formuły azjatyckich olejków sprawiły, że zniknął problem z prawidłowym doborem oleju bazowego. Zastosowanie emulgatora zasługuje na kosmetycznego Nobla - proces zmywania oleju stał się banalnie prosty, szybki i niezwykle, niezwykle wygodny.

Olejki do demakijażu - rodzaje 

Rodzaje olejków do demakijażu (źródło: materiały promocyjne E NATURE)

Koreańscy producenci kosmetyków naprawdę dbają o miłośniczki olejowego oczyszczania skóry. Szeroki wybór możliwych formuł, konsystencji czy zapachów może przyprawić o ból głowy, ale specjalnie dla Was przygotowałyśmy zestawienie czterech najczęściej spotykanych postaci olejków do demakijażu.

OLEJKI NA BAZIE OLEJU MINERALNEGO

Olej mineralny, choć wzbudza wiele kontrowersji, jest jednym z najlepszych i najbardziej uniwersalnych olejów wykorzystywanych w azjatyckich olejkach. Jest doskonale tolerowany przez skórę, bo – w odróżnieniu od wielu naturalnych olejów i maseł - praktycznie nie uczula, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdza się w demakijażu skóry suchej, wrażliwej i dojrzałej. 

IT'S SKIN CLEANSING OIL SOFT (źródlo: materiały promocyjne IT'S SKIN)

Wbrew obiegowej opinii, posiadaczki cery problematycznej również mogą polubić się z tego rodzaju olejkami, bowiem zastosowanie w recepturze kosmetyku emulgatora pozwala na niemal stuprocentowe usunięcie oleju z powierzchni skóry. A z ewentualnymi pozostałościami poradzi sobie pianka do mycia twarzy.

OLEJKI NA BAZIE OLEJÓW NATURALNYCH 

Wykorzystanie w olejku do demakijażu olejów naturalnych wspaniale łączy w sobie wygodę wraz z właściwościami pielęgnacyjnymi metody OCM. Naturalne olejki do twarzy zawierają szereg dobroczynnych substancji, które znakomicie uzupełniają działanie innych kosmetyków. Należy przy tym pamiętać, że nie każdy olej naturalny jest dobrze tolerowany przez dany rodzaj cery. O ile bogata w składniki odżywcze oliwa z oliwek czy olej kokosowy to wspaniały wybór dla posiadaczki cery suchej, to już skóra o skłonnościach do trądziku na olej na bazie oliwy może zareagować histerycznie…  Najbardziej uniwersalne oleje naturalne to m.in. olej jojoba, olej lniany, olej z czarnuszki, olej z orzechów laskowych czy olej z krokosza barwierskiego. Ten ostatni to prawdziwe wybawienie dla cery mieszanej i tłustej, więc szczerze polecamy!

SORBETY I BALSAMY OCZYSZCZAJĄCE

Sorbety i balsamy oczyszczające wykorzystują ten sam mechanizm działania co „tradycyjny" olejek myjący, choć zdecydowanie różnią się konsystencją – występują najczęściej w stałej postaci. Po ogrzaniu w dłoni zamieniają się w płynną oleistą substancję, która umożliwia delikatny masaż skóry. Wymieszane z wodą emulgują do postaci zmywalnego mleczka. Ich plusem jest zdecydowanie większa wydajność oraz wygodna forma przechowywania i przewożenia – zakręcone w słoiczku nie grożą zalaniem całego bagażu. 

Olejek do oczyszczania twarzy w formie balsamu oczyszczającego (źródło: materiały E NATURE)

Sorbety i balsamy pojawiły się stosunkowo niedawno na rynku, ale zyskały wiele wiernych fanek. Jedną z nich jest Charlotte Cho, autorka „Sekretów urody Koreanek” i założycielka Soko Glam. Soko Glam nawet w tym roku nagrodził oczyszczający balsam E NATURE Moringa Cleansing Balm tytułem Best of K-BEAUTY. Oczywiście pękamy z dumy :)

OLEJKI TYPU 2 W 1

Najrzadziej spotykana forma olejków do demakijażu, ale nie mniej ciekawa… zwłaszcza dla leniuchów :) to... olejek do twarzy dwa w jednym, który skraca koreański rytuał oczyszczający do jednego kroku. Tego typu kosmetyki po zmieszaniu z wodą intensywnie się spieniają, pozwalając na jeszcze dokładniejsze oczyszczenie skóry. Korzystamy z nich zwłaszcza w te wieczory, kiedy demakijaż wydaje się równie trudnym zadaniem jak zdobycie Kilimandżaro ;)

Mamy nadzieję, że pokochacie olejki do mycia twarzy tak samo jak my!

 


Zostaw komentarz

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją