Zmarszczka zmarszczce nierówna – czy wiesz jak skutecznie wygładzać skórę?

05.06.2022

Zmarszczki to nieodłączny przejaw upływającego czasu – indywidualny zapis doświadczeń, jakie na skórze utrwala życie. O tym, w jakim tempie pojawiają się zmiany na twarzy, szyi, dekolcie i dłoniach, decyduje wiele indywidualnych czynników, by wymienić emocje, styl życia, dietę czy stres. Niestety tych zmian doświadczymy wszyscy, ponieważ na genetykę wpływu nie mamy. Możemy natomiast opóźnić i złagodzić procesy starzenia, i dziś powiemy Wam o tym kilka słów.

Z medycznego punktu widzenia, zmarszczkisą następstwem biologicznych zmian zapisanych w naszych genach, jakie postępują wraz z wiekiem i wiążą się ze spadkiem funkcji komórek, tkanek oraz układu hormonalnego (menopauza). Proces ten rozpoczyna się około 30. roku życia i wiąże z postępującym zanikiem gruczołów łojowych oraz potowych, co prowadzi do przesuszenia skóry i jej wiotczenia. Stopniowej utracie warstwy ochronnej (lipidowej) towarzyszy zanik kwasu hialuronowego i utrata zdolności do magazynowania wody, co powoduje spadek gęstości – skóra staje się cieńsza, traci swoją jędrność i blask. Spada też aktywność fibroblastów, które stymulują powstawanie włókien kolagenu i elastyny, a więc ważnych dla naszej skóry białek podporowych. Konsekwencją tych zmian stają się ubytki w strukturze tkanki, a to nie tylko zmarszczki. Skutki upływu czasu objawiają się także obecnością bruzd, z czasem twarz traci swoje proporcje i objętość, co zaburza linię jej kształtu. Sprawdźmy, jakie jeszcze czynniki decydują o zmianach, co zrobić, aby uchronić skórę przed przedwczesnym starzeniem oraz jak wzmocnić jej strukturę niezależnie od wieku.

Zmarszczki – dlaczego powstają?

Zmarszczki to nie tylko skutek naturalnego procesu wiotczenia skóry w efekcie ubytków tkankowych, czy też zmian hormonalnych. Wiele z nich powstaje wskutek wieloletniego oddziaływania na skórę niekorzystnych czynników zewnętrznych, wśród których kluczową rolę odgrywa:

 • nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne,
 • wzmożona utrata wody oraz odwodnienie,
 • uboga w witaminy i wartości odżywcze przetworzona żywność, w której dominują cukry i produkty rafinowane – taka dieta nie wspomaga naturalnego procesu odnowy komórkowej, co m.in. osłabia włókna kolagenowe i przyczynia do stopniowego spadku elastyczności skóry,
 • nadmiarowe spożycie alkoholu i palnie papierosów – nikotyna i alkohol aktywują stres oksydacyjny, zwiększają utratę wody i hamują tworzenie kolagenu, przyspieszając fotostarzenie.

| Polecamy:Jak skóra zmienia się w procesie starzenia?

Rodzaje zmarszczek

Świadomość tego, jak duży wpływ mamy na wygląd naszej skóry i jej kondycję, może pomóc nam zadbać o jej prawidłową pielęgnację, tym bardziej że zmarszczkiw widoczny sposób zaznaczają się głównie na skórze twarzy i szyi. W zależności od obszaru występowania zmian oraz przyczyn wyróżniamy ich kilka rodzajów.

●     Zmarszczki mimiczne

To zmarszczki dynamiczne – pojawiają się najwcześniej i pracujemy na nie całe życie. Ruchy mięśni i mimika twarzy wynikające z ekspresji zapisują się na niej w trwały sposób w kącikach oczu (tzw. kurze łapki), w okolicach ust (tzw. zmarszczki „palacza”) i policzków podczas uśmiechu, na czole i w okolicach brwi (tzw. lwia zmarszczka), kiedy się denerwujemy bądź intensywnie myślimy. Do zmarszczek mimicznych zaliczyć można też zmarszczki posłoneczne, które są następstwem długiej ekspozycji na promienie UV, co przyspiesza fotostarzenie.

Za naszą mimiką stoi 54 mięśnie należące do grupy mięśni głowy, które odpowiadają za całą dynamikę i współuczestniczą w ruchach skóry wszystkich jej obszarów. Zwiększenie napięcia mięśni mimicznych i zmiany spowodowane ich powtarzającym się skurczem w codziennej ekspresji prowadzą do pojawienia się drobnych rys, jakie z czasem mimika będzie pogłębiać. Proces ten nazywamy miostarzeniem – towarzyszy każdemu, a jego źródłem są emocje. Stres mechaniczny włókien kolagenowych i elastynowych, jaki powodują, nie jest możliwy do wyeliminowania, ponieważ jak miałoby nasze życie wyglądać na przykład bez uśmiechu?

●      Zmarszczki grawitacyjne

Tak zwane zmarszczki statyczne są wynikiem naturalnych procesów starzenia się skóry i zmian w jej strukturze. Podobnie jak zmarszczki mimiczne, powstają wskutek wiotczenia mięśni oraz ubytków tkankowych, powodując stopniowe „osuwanie się” skóry zgodnie z ruchem grawitacji. Z czasem stają się coraz trudniejsze do wygładzenie, dlatego bardzo ważna w ich przypadku jest profilaktyka.

Zmarszczki – jak skutecznie z nimi walczyć?

Na początek warto zaakceptować to, że skóra będzie się zmieniać i pokochać drobne niedoskonałości, które często podkreślają naszą indywidualność i charakter. Dalszym krokiem będzie ocena zmian i w zależności od ich rodzaju oraz stopnia zaawansowania można dobierać odpowiednie rozwiązania. Nowoczesna kosmetologia ma dziś do dyspozycji cały wachlarz możliwości, dzięki którym możemy spłycać niechciane zmarszczki i skutecznie spowalniać proces ich powstawania – od medycyny estetycznej i zabiegów z udziałem wypełniaczy, przez lift masaże (np. Kobido – japoński lifting, joga twarzy), po intensywne kuracje z wykorzystaniem substancji aktywnych.

| Polecamy:Masaż i ćwiczenia twarzy

Zmarszczki na czole – lwia zmarszczka

Kiedy marszczymy brwi w gniewie, w skupieniu bądź martwimy się, pojawiają się między nimi dwie pionowe linie, nadając twarzy groźny, często też zasępiony wygląd.

 • Jak zapobiegać?

Nie walcz z mimiką, ale zastosowuj odpowiednią profilaktykę.

 • Joga twarzy oraz masaż japoński będą doskonałym przygotowaniem skóry do dalszej, pogłębionej pielęgnacji.
 • Stosuj złuszczające kwasy AHA, tj. kwas glikolowy, który zmiękczy skórę i będzie dzięki temu absorbować substancje aktywne znajdujące się w pozostałych preparatach.
 • Ponieważ na cerę wspaniale działają maski odżywcze, więc na lwią zmarszczkę wskazane są tym bardziej. Szczególnie jeśli w swoim składzie będą miały antyoksydanty witamina A, C i E – stosuj je 2-3 razy w tygodniu.
 • Nie zapomnij o codziennej ochronie i kremie z filtrem SPF.

Zmarszczki wokół oczu – kurze łapki

Swoją nazwę kurze łapki zawdzięczają podobieństwu do kurzych odnóży. Te drobne, promieniste rysy w kącikach oczu są efektem ich mrużenia zarówno podczas śmiechu, jak i pod wpływem działania promieni słonecznych.

 • Jak zapobiegać?

Delikatna skóra wokół oczu najszybciej ulega procesom starzenia. Uboga w tkankę podskórną wymaga intensywnego nawilżenia i ochrony.

 • Do pielęgnacji włącz produkty z kwasem hialuronowym, kolagenem i elastyną.
 • Ponadto witamina K oraz preparaty z kofeiną, świetlikiem czy zieloną herbatą pomogą skutecznie zlikwidować obrzęki i łzawienie.
 • Jeśli Twoje oczy są zmęczone długą pracą przed monitorem laptopa, doskonale zrelaksują je żelowe płatki pod oczy np. z kolagenem, które pomogą nawilżyć skórę, dogłębnie ją odżywić, a poza sprężystością przywrócą też blask.
 • Pamiętaj również o filtrach SPF w kremie. Ponieważ kurze łapki utrwala ekspozycja na światło i promieniowanie UV, ważne jest ich aplikowanie i ochrona wzroku.
 • Noś okulary przeciwsłoneczne, a jeśli jest taka potrzeba, zadbaj o wizytę u optyka bądź okulisty.

Zmarszczki palacza

Swojej nazwy nie zawdzięczają efektom zaciągania się papierosem, ponieważ występują także u osób niepalących. Zwane „kodem kreskowym”, zaliczane do zmarszczek mimicznych i należą do jednego z najbardziej aktywnych obszarów naszej twarzy  związanego z mową, ekspresją i jedzeniem. W efekcie codziennych nawyków dochodzi do utrwalenia tej dynamiki w postaci pionowych linii wokół ust.

 • Jak zapobiegać?
 • Zadbaj o skórę wokół ust, sięgając np. po skoncentrowane serum do twarzy o działaniu liftingującym lub przeciwstarzeniowe ampułki z kolagenem i witaminą C, która jest rekomendowana na zmarszczki palacza.
 • Sięgnij po retinol, który będzie stymulować odnowę skóry, jej zwiększone napięcie oraz zniweluje przebarwienia.
 • Wsparciem kuracji będą ćwiczenia wzmacniające mięsień okrężny ust, np. głośne i pełne wypowiadanie samogłosek: A, E, I, O, U.

| Polecamy:Peptydy w kosmetyce

Zmarszczki na szyi

Spadek aktywności komórek, który spowalnia procesy regeneracyjne, odpowiada nie tylko za zmarszczki na twarzy, ale też na szyi, a ta wbrew pozorom starzeje się szybciej. Jej cienka skóra prędzej ulega przesuszeniu, a pod wpływem utraty wilgoci wiotczeje i traci swoją jędrność, czego efektem może być podwójny podbródek, pionowe linie zmarszczek bądź poziome. Mówi się wtedy o szyi technologicznej – tech-neck jako efekcie spędzania zbyt dużej ilości czasu nad smartfonem oraz przed komputerem.

 • Jak zapobiegać?
 • Aby wzmocnić ten obszar, profilaktyczną pielęgnację warto stosować jak najwcześniej, zaczynając od ćwiczeń wzmacniających i masażu tego obszaru w trakcie codziennej aplikacji kremu.
 • Stosuj krem o działaniu napinającym oraz liftingującym z kolagenem i kwasem hialuronowym w składzie, co zapewni skórze długotrwałe nawilżenie oraz jędrność.
 • Raz w tygodniu zrób delikatny peeling i zastosuj nawilżające serum.
 • Zadbaj o większą higienę cyfrową i jeśli to możliwe ogranicz wpływ elektroniki na swoje życie, zmieniając tym samym nawyki, jakie mają negatywny wpływ na Twoją skórę.

Zostaw komentarz

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją