Jak działa peeling enzymatyczny?

01.10.2021 1 Komentarz

Peeling, czyli złuszczanie naskórka to ważny etap każdej pielęgnacji, którego celem jest oczyszczenie twarzy z obumarłych komórek zewnętrznej warstwy naskórka. To stymuluje jego odnowę, poprawia kondycję, wyrównuje pigmentację skóry i przygotowuje ją na przyjęcie składników aktywnych zawartych w kremach lub maskach aplikowanych w dalszych krokach. Peeling można wykonać profesjonalnie, w gabinecie, z zastosowaniem substancji chemicznych (kwasy organiczne) lub kawitacji bądź w domu, stosując preparaty ziarniste (peelingi mechaniczne) albo enzymy. Dziś skupimy się na tych ostatnich, które są najlepszą opcją dla delikatnej cery.

Każdy peeling pobudza skórę do regeneracji, a regularne oczyszczanie twarzy tą metodą nie tylko ją wygładza, ale sprawia, że lepiej ukrwiona staje się po prostu bardziej zdrowsza, elastyczna i młodsza. Peelingi enzymatyczne działają jednak inaczej niż np. ziarniste. Zaliczane do peelingów chemicznych działają powierzchniowo, złuszczając martwe komórki naskórka dzięki zawartym w nich enzymom roślinnym lub ziołowym, a nie dzięki ścierającym drobinkom. Są zatem łagodniejsze, nie powodują mechanicznych podrażnień i dlatego mogą z powodzeniem być stosowane w domu, w pielęgnacji delikatnej cery.

Złuszczanie naskórka, czyli jak działa peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny jest jednym z najchętniej wybieranych kosmetyków do domowych zabiegów oczyszczania twarzy. Decyduje o tym zwykle jego gładka konsystencja będąca rodzajem maski zawierającej kompleks enzymów – aktywnych składników, które są pochodzenia naturalnego (roślinnego, rzadziej zwierzęcego) lub syntetycznego (keratolina) oraz dodatkowo wzbogacone witaminami, przeciwutleniaczami czy koenzymem. Zasada ich działania polega na złuszczaniu skóry poprzez rozpuszczanie zawartej w niej keratyny w sposób o wiele łagodniejszy niż np. silne kwasy organiczne. Dzięki temu, że nie działa on mechanicznie jak zwykłe peelingi (nie wciera się go w skórę), nie narusza jej żywych komórek i nie podrażnia, przez co może być stosowany u osób z cerą wymagającą – trądzikową czy naczynkową.

Stosowane w eksfoliacji enzymy mają jeszcze kilka innych zalet:

  • nie rozgrzewają skóry i nie nasilają jej zaczerwienienia,
  • działają przeciwzapalnie, jak peeling Mangowhite, którego wyciąg z owoców mangostanu ma znakomite działanie łagodzące podrażnienia także te słoneczne,
  • ożywiają matowo wyglądającą skórę i wyrównują jej koloryt,
  • równoważą niedoskonałości,
  • wzmacniają efekt kolejnych zabiegów.

Poprzez odnowę komórek w skórze, enzymy w kosmetykach wpływają na poprawę jej struktury w sposób widoczny niemal natychmiast po zastosowaniu.Oprócz tego, ten rodzaj peelingu może stymulować produkcję ceramidów, znajdujących się w skórze, czego efektem jest jej nawodnienie i nawilżenie oraz wyraźny wzrost napięcia i miękkości.

Peeling enzymatyczny domowy – jak często stosować?

Manualne oczyszczanie twarzy z użyciem enzymów warto wykonywać regularnie raz w tygodniu przez cały rok – z uwagi na swoją łagodną formułę, peelingi enzymatyczne nie mają takich ograniczeń jak np. te z użyciem kwasów AHA. Zanim jednak przystąpisz do zabiegu, warto wcześniej ocenić stan skóry i wybrać odpowiedni kosmetyk. Przeciwwskazaniem do zastosowania peelingu enzymatycznego są ostre stany zapalne i wykwity z wysiękami (trądzik, infekcje bakteryjne, stany alergiczne, opryszczka), rany czy zadrapania. Pamiętaj również, aby po zakupie przetestować kosmetyk na niewielkim fragmencie skóry, by wykluczyć reakcję alergiczną.

Kuracja rozpoczyna się od oczyszczania cery, aby pozbyć się warstwy sebum. Jeśli uznasz, że nie ma żadnych przeciwwskazań, zmyj makijaż i resztki pozostałych kosmetyków, a następnie – zgodnie z zaleceniami producenta – nałóż kosmetyk na lekko wilgotną lub suchą skórę z pominięciem okolic oczu i ust, wykonaj bardzo delikatny masaż i zostaw kosmetyk na kilka minut. Następnie zmyj letnią wodą – efekty widoczne są natychmiast. Po osuszeniu skóry nałóż wybrany krem lub ampułkę.

Dobry peeling enzymatyczny to taki, który jest dobrany do potrzeb naszej cery. Szczególną ostrożność należy zachować, kiedy podczas stosowania kosmetyku pojawia się pieczenie czy świąd. Po jego zmyciu naturalną reakcją skóry jest jej lekkie zaczerwienienie, jednak kiedy zmiana utrzymuje się zbyt długo, może to wskazywać na alergię. W trakcie stosowania kuracji warto również zrezygnować z używania kosmetyków, które w swoim składzie mają alkohol z uwagi na możliwość wystąpienia uczuleń.

 


1 Komentarz

Inga

11.11.2021

Mam właśnie taka delikatną, wrażliwą i suchą skórę, którą podrażnia prawie wszystko :( dla mnie idealny okazał się peeling z dodatkiem białej glinki od Organique, a tutaj fajnie wygląda ten mango – jeśli pachnie rzeczywiście jak mango to pewnie się skuszę :)

Zostaw komentarz

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją