Witamina C w kosmetykach - prawdy i mity

21.03.2021

Witamina C chroni zdrowie, ale równie skutecznie działa na naszą skórę, wykazując wiele zalet – zwalcza wolne rodniki, przywraca blask zmęczonej skórze, redukuje zmarszczki, wspomaga leczenie trądziku oraz przebarwień np. w okresie ciąży. Pielęgnacja twarzy z jej udziałem to kosmetyczny hit! Przez lata jednak narosło wokół niej kilka mitów, które warto poznać, aby nie rezygnować z jej dobroczynnego działania i w pełni wykorzystać potencjał, jaki oferuje.

Witamina C odmładza - fakt

Witamina C skutecznie opóźnia procesy fotostarzenia się skóry oraz ma właściwości rozjaśniające – to prawdziwy eliksir młodości! Przywraca dojrzałej cerze promienny wygląd, rewitalizuje i zapewnia ekspresową odnowę zmęczonej, poszarzałej cerze. Regularnie aplikowana na skórę w stężeniach 10-20% znacząco redukuje skutki procesów utleniania, jakie nasila promieniowanie UVA. To wspomaga naturalne właściwości obronne skóry – zapewnia profilaktykę anti-aging i zabezpiecza ją przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Witamina C zwiększa też penetrację do skóry właściwej pozostałych składników aktywnych w kosmetykach, odgrywając kluczową rolę w utrzymaniu zdrowej cery i młodego wyglądu. Bardzo dobre efekty daje w leczeniu przebarwień, zarówno zmian hormonalnych, posłonecznych, jak i pozapalnych. Udowodniono również, że kwas askorbinowy bierze udział w syntezie kolagenu, dlatego jest wskazany dla osób dojrzałych (po 35 roku życia), u których zdolność jego syntezy zanika wraz z wiekiem. Serum z witaminą C nie tylko poprawi gęstość skóry oraz jej elastyczność, ale też sprawi, że zmarszczki zostaną skutecznie spłycone.

Witamina C nie może być stosowana latem - mit

Powszechnie sądzi się, że pielęgnacja oparta na witaminie C nie będzie skuteczna latem, a wręcz jest niewskazana z uwagi na ryzyko przebarwień. Tymczasem to mit, ponieważ witamina C odgrywa kluczową rolę w okresie ekspozycji na promieniowanie UVA i UVB, wykazując właściwości fotoochronne. Utrata jędrności oraz zmarszczki to bardzo często efekt uboczny działania słońca. Jego długotrwały wpływ może zmniejszyć stężenie witaminy C do 70% i obniżyć zdolności antyoksydacyjne skóry, przyspieszając fotostarzenie. Śmiało, więc można powiedzieć, że kosmetyki z witaminą C są idealne nie tylko na lato, ale też w ciągu dnia, kiedy skóra narażona jest na działanie słońca. Dlatego witaminę C zaleca się stosować w porannej pielęgnacji, aby hamować wpływ promieniowania UVB oraz jako obowiązkowe uzupełnienie pielęgnacji skóry po opalaniu. Wówczas kwas askorbinowy będzie działać wielotorowo: ochronnie, kojąco, nawilżająco.

Witamina C chroni przed słońcem - fakt

Krem do twarzy czy serum z witaminą C – to prawdziwe bomby antyoksydantów, które hamują aktywność wolnych rodników odpowiedzialnych za uszkadzanie komórek. Ich powstawanie nasila ekspozycja na promieniowanie słoneczne. W trakcie upalnego urlopu witamina C będzie więc skuteczną prewencją – zapewni skórze intensywną regenerację, spowolni procesy tworzenia się nowych zmarszczek, rozjaśni przebarwienia i zmniejszy ryzyko poparzeń słonecznych. Zapewni przy tym ekspresową odnowę. Ważne jednak, aby wybierać kosmetyki z pochodnymi kwasu askorbinowego (np. Ascorbyl Tetraisopalmitate), które działają skuteczniej niż jego czysta forma.

Witamina C podrażnia - mit

Witamina C nie ma właściwości fotouczulających. To brak filtrów może powodować podrażnienia. Nowoczesna kosmetologia stosuje bezpieczne pochodne kwasu askorbinowego, które wykazują dobrą przyswajalność przez skórę. Stosowany pod krem z filtrem będzie zwiększać jego działanie ochronne. Dlatego powinien być podstawą pielęgnacji cery narażonej na szkodliwy wpływ słońca. Badania wykazały ponadto, że stosowanie kosmetyków z witaminą C przed ekspozycją pomaga utrzymać optymalne nawilżenie skóry, co zmniejsza oparzenie i rumień wywołany przez UVB.

Witamina C leczy trądzik - fakt

Przeciwutleniające właściwości witaminy C w kosmetykach sprawdzą się w codziennej pielęgnacji oraz w trakcie leczenia dermatologicznego trądziku pospolitego. Redukują bowiem zaleganie łoju w ujściach, co zapobiega tworzeniu się zaskórników i działa przeciwzapalnie. Produkty kosmetyczne tego typu, a szczególnie serum są również rekomendowane w przypadku cery problematycznej i trądziku różowatego. Kwas askorbinowy doskonale wspomaga bowiem walkę z przebarwieniami – potrądzikowymi oraz czerwonych zmian pozapalnych.

Witamina C w kosmetykach jest zawsze skuteczna - mit

Z uwagi na swoją wrażliwość oraz zdolność utleniania pod wpływem światła i temperatury, witamina C szybko traci swoje właściwości. Stąd większość produktów, w skład których wchodzi, zachowuje swoją trwałość tylko przez miesiąc i bardzo szybko zmienia swoją barwę i zapach. Dlatego należy zwrócić uwagę na formę witaminy C zawartą w wybranym kosmetyku i szukać najbardziej stabilnej. Jedną z nich jest Ascorbyl Tetraisopalmitate – olejowa forma witaminy C o najwyższej obecnie efektywności i stabilności, którą utrzymuje nawet do kilkunastu miesięcy. Taki kosmetyk najlepiej wtedy przechowywać w lodówce i nie przekraczać terminu ważności.

Kosmetyki z witaminą C

Zostaw komentarz

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją