Daty i oznaczenia na opakowaniach koreańskich kosmetyków

20.07.2022

Na opakowaniach koreańskich kosmetyków znajduje się kilka oznaczeń, które informują o dacie produkcji, ogólnej dacie przydatności do użycia oraz dacie przydatności do użycia od otwarcia produktu. Co dokładnie oznaczają?...

Można się w tym pogubić, tym bardziej, że niektóre koreańskie firmy kosmetyczne oznaczają opakowania datą produkcji, a inne datą przydatności do użytku. Co gorsza, oznaczenia dat najczęściej są w języku koreańskim, dlatego poniżej przedstawiamy Wam małą ściągawkę odnośnie tego jak czytać dane oznaczenia.

까지 /kkaji/ - "do" : oznacza datę minimalnej trwałości produktu nie otwieranego.

제조 /jejo/ - "produkcja": oznacza datę produkcji produktu. Co do zasady większość produktów kosmetycznych ma 30-36 miesięcy trwałości licząc od daty produkcji.

Coraz częściej jednak Koreańscy producenci kosmetyków stosują powszechnie używane oznaczenia EXP. Czyli np. EXP 2023-12-01 oznacza, że produkt ma datę trwałości do 01.12.2023.

Daty najczęściej drukowane są na opakowaniu właściwym (słoiczek, buteleczka, tubka), zdecydowanie rzadziej na opakowaniu zewnętrznym (kartonik, folia). Dodatkowo, na każdym opakowaniu kosmetyku (nie tylko koreańskim) możecie znaleźć obrazkowe oznaczenie PAO (period - after - opening) czyli. datę przydatności produktu do użytku po otwarciu opakowania:

Aby mieć pewność, że dany kosmetyk nadaje się do użytku, sprawdzajcie oznaczenia na opakowaniach.

 

Niezależnie od terminu minimalnej trwałości lub PAO, gdy tylko zauważycie, że z Waszym kosmetykiem dzieje się coś  dziwnego, np. zmienia konsystencję, zapach, barwę lub rozwarstwia się (np. podkład / lakier do paznokci) dla bezpieczeństwa lepiej zaprzestańcie jego stosowania. 


Zostaw komentarz

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją