Kremy przeciwsłoneczne stale są łączone przez wiele osób wyłącznie z wakacyjną opalenizną. Nie ma wątpliwości, że muśnięta słońcem skóra jest synonimem zdrowia i atrakcyjności, jednak ochrona przeciwsłoneczna powinna być kluczowym etapem codziennej pielęgnacji przez cały rok. Przede wszystkim dlatego, że zapobiega fotostarzeniu skóry i zmniejsza ryzyko zachorowań na czerniaka. Na jakie zatem formuły fotoprotekcji postawić, aby cieszyć się zdrową cerą nie tylko latem?
Filtry są bardzo ważnym aspektem fotoprotekcji, szczególnie kiedy przez dłuższy czas jesteśmy poddani ekspozycji na słońce. Aby kosmetyk z filtrem spełniał swoją rolę w codziennej pielęgnacji, powinien uwzględniać ochronę przed promieniami UVA i UVB zależnie od Twojego fototypu, a więc musi mieć odpowiedni SPF. Powinien również być wybrany odpowiednio do Twojego typu cery i jej potrzeb. Takie produkty będą wtedy zarówno chronić skórę i zmniejszać ryzyko wystąpienia nieestetycznych zmian, jak i odpowiednio dbać o jej kondycję.
Zanim wyjaśnimy, jakich błędów nie popełniać, wybierając krem przeciwsłoneczny dla siebie, przypomnijmy, że promienie słoneczne, które docierają do ziemi, zawierają światło widzialne oraz niewidzialne promieniowanie ultrafioletowe (UV). Jego rodzaje są określone długością fali elektromagnetycznej, co ma określony wpływ na skórę:
I choć słońce swoim promieniowaniem i energią przynosi nam wiele korzyści, jak chociażby synteza witaminy D w skórze, to należy pamiętać, że to właśnie promienie UVB przyczyniają się do powstawania łagodnych i złośliwych zmian nowotworowych, a ich ryzyko w wieku dorosłym zwiększają poparzenia słoneczne w dzieciństwie.
Jaki SPF będzie najlepszy dla Ciebie? Wszystko zależy od fototypu Twojej skóry i jej wrażliwości. SPF to współczynnik protekcji, który określa długość czasu, jaki możemy spędzić na słońcu po użyciu wybranego produktu.Zasada jest taka, że im wyższy SPF, tym lepsza ochrona skóry przed działaniem promieni UVB.
Za najbardziej uniwersalne uważa się z filtry 30, które pochłaniają ok. 97% promieni UVB i są dobrą rekomendacją dla wszystkich aktywnych osób, jakie sporo czasu spędzają na dworze. Maksymalną ochronę zapewniają z kolei kosmetyki z filtrem 50, które są wskazane dla skóry wiotkiej, delikatnej oraz wrażliwej i najlepiej stosować je przez cały rok. W okresie wiosenno-letnim, a więc silnego nasłonecznienia, wskazana jest najwyższa fotoprotekcja, także jeśli sięgasz po podkłady czy kremy BB.
Marka SUNTIQUE, która specjalizuje się w produkcji pielęgnacyjnych kosmetyków przeciwsłonecznych, oferuje kompleksowe wsparcie dla skóry. Doskonałym produktem w tej kategorii będzie codzienny krem przeciwsłonecznyI'm Pure Perfect Cica z ekstraktem z wąkrotki azjatyckiej oraz krem BB w sztyfcie I'm Clear Cica Sunstick.
PA to kolejny wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej tym razem przeciw promieniom UVA. Na opakowaniach stosuje się oznaczenia: PA+, PA++, PA+++, PA++++. W tym przypadku plusy wskazują na poziom ochrony - im więcej plusów, tym ta ochrona jest większa. Nie ma przeciwwskazań, aby stosować kosmetyki zarówno z SPF, jak i z PA, ponieważ zwiększa to ochronę przed zmianami pigmentacyjnymi, fotostarzeniem i rakiem skóry - znajdziesz ją np. w nawilżająco-łagodzący kremie przeciwsłonecznym w sztyfcie I’m Derma Relief Sunstick z codzienną porcją filtru SPF 50+ PA++++.
To mikropigmenty, które działają jak lustro - odbijają i rozpraszają promieniowanie ultrafioletowe UVA i UVB, tworząc na skórze ochronny film. Do tej grupy filtrów zalicza się tlenek cynku i dwutlenek tytanu - związki, które są bardzo dobrze tolerowane przez osoby wrażliwe, alergików i małe dzieci. Ponieważ nie wnikają w skórę i tworzą na jej powierzchni swoistą tarczę ochronną, filtry mineralne uznaje się za bezpieczniejsze od chemicznych.
Ich zaletą jest również fotostabilność, co sprawia, że nie tracą swych właściwości pod wpływem ciepła, temperatury czy upływu czasu. Zaawansowana technologia produkcji sprawia, że dostępnych jest coraz więcej produktów, jakie nie pozostawiają już podczas aplikacji uciążliwej lepkości i białego filmu na skórze, a poza tym łatwo i szybko się wchłaniają, jak w przypadku łagodząco-nawilżającego, wegańkiego kremu przeciwsłonecznego SPF 50+ I’m Vegan Sun Serum.
W tej grupie produktów dostępne są również technologie pudrów i wielofunkcyjne podkłady, jakie doskonale łączą codzienną pielęgnację, stabilną ochronę przeciwsłoneczną oraz makijaż. Wygodne w aplikacji, zapewniają promienny i zdrowy finisz oraz wielokrotne poprawki makijażu. W tej kategorii SUNTIQUE oferuje bogaty w naturalne ekstrakty i kwas hialuronowy podkładu w poduszce (cushion)I’m Velvet Skin Fit Cushion, który sprawi, że kosmetyk ponadto zapewni niezwykle intensywne i długotrwałe uczucie nawilżenia.
W odróżnieniu od filtru fizycznego chemiczny wnika w skórę, pochłania promienie UV i zanim je z niej uwolni, zamienia je w ciepło. Bogate w związki chemiczne (pochodne kwasu cynamonowego, benzofenony, pochodne benzoilometanu) filtry te są niewidoczne na skórze, w którą doskonale wnikają, a ich kluczową zaletą jest wysoki wskaźnik fotoprotekcji przy wyjątkowo lekkiej formule. Dlatego świetnie sprawdzą się w przypadku cery trądzikowej i tłustej.Kosmetyki te, w odróżnieniu od filtrów mineralnych, są poza tym odporne na ścieranie i nie pozostawiają tłustego filmu na skórze. Niestety, niska fotostabilność zmniejsza ich trwałość i zmusza do częstszej aplikacji.
Z fotoprotekcji korzystaj przez cały rok. Szkodliwe promieniowanie dociera również przez chmury w chłodne, jesienne i zimowe dni, a brak odpowiedniej ochrony przyczynia się do wielu zmian w wyglądzie skóry, takich jak:
Jeśli więc znasz już swój fototyp i wiesz jakiego filtra potrzebujesz, pamiętaj, że:
Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją