Kosmetyki naturalne – 5 faktów i mitów, które musisz znać

15.03.2019

Rynek kosmetyków naturalnych należy obecnie do najbardziej dynamicznych. Stoi za tym rosnąca świadomość konsumencka, do której od kilku lat przenika idea „slow life”. Zgodnie z nią wiesz, co jesz, ale czy wiesz, jakie kosmetyki stosujesz?

Kosmetyki naturalne potocznie określają produkty otrzymywane z roślin i minerałów, a dużą rolę w rozwoju tego rynku niewątpliwie odgrywa edukacja. Kiedyś nisza, dziś coraz bogatsza oferta w sprzedaży detalicznej, której trendy konsumenckie wyznaczają frazy „eko”, „bio” lub „naturalny”. To tylko niektóre terminy rekomendowane przez Polki, które upatrują w nich troskę o skład, ochronę środowiska i zwierząt oraz większe bezpieczeństwo od ich tradycyjnych odpowiedników. Co jednak z tego jest prawdą, a co mitem? Sprawdźmy.

Kosmetyki naturalne – fakty

Chcąc mieć pewność, że kupujemy produkt naturalny trzeba dokładnie czytać etykiety oraz  sprawdzać certyfikaty potwierdzające poziom jakości i naturalność preparatu. Zgodnie z ustaleniami Komisji Europejskiej, stosowane kryteria certyfikacji kosmetyków naturalnych i organicznych zapewniają organizacje certyfikujące takie, jak NaTrue, COSMOS czy Vegan Society. Jest to niezmiernie ważne w obliczu stale nieuporządkowanej kwestii prawnej i definicji kosmetyków naturalnych. W świetle zagrożeń wynikających z jej wolnej interpretacji, jakiej dopuszcza się wielu producentów, warto zwrócić uwagę na to, czym są kosmetyki naturalne:

 1. wytwarzane są z roślin i minerałów, a więc z surowców występujących w naturze,

 2. opierają się na ekstraktach ziołowych, olejach naturalnych i wyciągach z roślin pochodzących z ekologicznych upraw,

 3. składniki do produkcji kosmetyków uzyskiwane są metodami mikrobiologicznymi, enzymatycznymi lub fizycznymi (np. tłoczenie, ekstrakcja, suszenie itp.), a nie mechanicznymi,

 4. nie zawierają syntetyków, sztucznych barwników, konserwantów, parabenów i substancji zapachowych,

 5. składniki kosmetyków naturalnych ulegają biodegradacji, nie obciążając środowiska.

Kosmetyki naturalne – mity

 1. Skoro są naturalne to nigdy nie uczulają - MIT
  Kosmetyki oparte wyłącznie na składnikach naturalnych mogą uczulać! To za sprawą czystych ekstraktów z ziół, które wchodzą w skład takich kosmetyków i mogą stanowić potencjalne alergeny. Stosowanie więc substancji naturalnych przez osoby o cerze wrażliwej i skłonnej do podrażnień nie zagwarantuje im poprawy. Dlatego zawsze przed pierwszym użyciem kosmetyku należy go przetestować na małej powierzchni skóry i sprawdzić, jak reaguje na kosmetyk. Daj preparatom naturalnym czas i pozwól działać składnikom aktywnym. Pamiętaj, że im mniej ma ich w swoim składzie kosmetyk, tym mniejsze ryzyko zneutralizowania wzajemnych reakcji, podrażnienia bądź alergii.

 2. Są mniej trwałe - MIT
  Aby kosmetyk mógł spędzić na półce określony czas, musi zostać poddany konserwacji. To również zapobiega rozwojowi kultur bakterii i niebezpiecznych dla zdrowia skóry grzybów. W przypadku kosmetyków naturalnych stosowane są w tym celu odpowiednie, łagodne konserwanty. Jednym z nich jest naturalny system konserwujący, tj. witamina E. Dzięki temu takie kosmetyki są bardziej przyjazne i bezpieczniejsze, a ich okres trwałości może wynieść 2-3 lata.

 3. Dają natychmiastowe efekty - MIT
  Kosmetyki naturalne wspomagają funkcje fizjologiczne skóry, m.in. odbudowę kolagenu lecz nie ingerują w naturalny rytm i procesy odnowy. Stymulują naturalne mechanizmy skóry, regulując poziom produkcji sebum i wyrównują jego braki lub nadmiar, jednak robią to wolniej.

 4. Są drogie - MIT
  Jeśli weźmiemy pod uwagę to, że w przypadku biokosmetyków nie płacimy za reklamy i promocje lecz za jakość, zmieni się nasza świadomość konsumencka. Poza tym pamiętajmy, że produkcja takich kosmetyków ma miejsce na znacznie mniejszą skalę.

Kosmetyki naturalne vs. kosmetyki konwencjonalne

Kosmetyki naturalne różnią się od konwencjonalnych przede wszystkim zawartością składników naturalnych.

Substancje aktywne: naturalne oleje, ekstrakty z roślin i woda roślinna pochodzące z upraw ekologicznych vs.oleje syntetyczne – pochodne przemysłu petrochemicznego.

Emulgatory: emulgatory pochodzenia roślinnego vs.emulgatory syntetyczne

Substancje zapachowe: naturalne olejki eteryczne, wyciągi z roślin oraz owoców vs.zapachy syntetyczne.

Zielona chemia

Przyjazne dla środowiska produkty, które mają korzystny wpływ na nasz organizm mogą zostać objęte certyfikatami w celu kształtowania globalnej świadomości. Nie chodzi wyłącznie o sam produkt, ale także o umiejętne wykorzystywanie dóbr natury i redukcję substancji szkodliwych w procesie obróbki chemicznej. Dotyczy to także ochrony praw konsumenta i ograniczenia nadużyć wobec słów „ekologiczny”, „organiczny” i „naturalny”, nagminnie wykorzystywanych przez producentów kosmetyków, utrudniając świadomy wybór.

A jakie kosmetyki naturalne polecamy? 

W pierwszej kolejności sprawdź te dwie marki z Korei:

BENTON - nowość w naszym sklepie!

E NATURE - teraz w doskonałych cenach!


Zostaw komentarz

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją