Moc tego tropikalnego owocu cenili już Aztekowie, którzy nazywali je ahuacatl, co oznacza „jądro”. Przekonani, że kształt odzwierciedla jego właściwości, wykorzystywali owoc jako masło roślinne, ale także jako „owoc płodności”. Z jego dobrodziejstw korzystali również Inkowie i Majowie, którzy przygotowywali maseczki z awokado, rozprowadzając miazgę owocu na skórę głowy, czym wspomagali wzrost i pielęgnację włosów. Wszystko za sprawą jego bioaktywnych związków oraz wyjątkowych właściwości nawilżających i odżywczych, które potwierdza współczesna nauka. Ale nie tylko to wyjaśnia, dlaczego owoc ten jest tak popularnym i cenionym składnikiem naturalnych produktów pielęgnacyjnych. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć!
Ten smaczny, zielony owoc, poza pożywnym dodatkiem do tostów, past czy sałatek, ma ogromny potencjał prozdrowotny nie tylko dla naszego organizmu, ale też dla naszej skóry. Wysoki poziom składników odżywczych i obecność przeciwutleniaczy jest znacznie wyższa w porównaniu z innymi owocami. Bogaty w białka i aminokwasy, posiada w swoim składzie wiele witamin, chociażby A, niacynę, B6, B9 (kwas foliowy), C, E, K oraz minerały tj. miedź, mangan, cynk i potas.
Skinfood Avocado Rich Cream Krem do twarzy 55 ml
Najistotniejszym składnikiem jest olejek z awokado odpowiednio ekstraktowany z miąższu. Kosmetyka ceni go przede wszystkim za wysoką zawartość lipidów - najwyższą spośród wszystkich znanych odmian owoców i warzyw. To decyduje o jego właściwościach ochronnych, regeneracyjnych i odżywczych. Pod tym względem olej z awokado jest bardzo zbliżony do oliwy z oliwek - stosowany miejscowo na skórę ma szerokie spektrum działania.
Obecność nasyconych kwasów tłuszczowych chroni komórki przed nadmierną utratą wody, przez co zapewnia prawidłową odbudowę naskórka i przywraca jego prawidłowe funkcjonowanie, zapewniając skórze gładkość i miękkość. Ma to szczególne znaczenie dla suchej skóry - wysoka zawartość biodostępnej luteiny i zeaksantyny w awokado może dodatkowo chronić ją przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV i przyspieszać gojenia się ran.
Swoje dobroczynne właściwości kosmetyki z awokado zawdzięczają w dużej mierze witaminie E, która odżywia skórę, stymulując komórki do regeneracji oraz kwasom oleinowym (Omega-9). Obydwa składniki wykazują właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, wspierając leczenie zmian na skórze z wysypką, egzemą, przesuszeniem i oznakami starzenia. Dodatkowo zwiększają miękkość i jędrność skóry.
Frudia Avocado Relief Toner tonik do twarzy 195 ml
Właściwości przeciwzmarszczkowe są jednymi z tych, za jakie awokado cenione jest najbardziej. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy w tym egzotycznym owocu reaktywuje procesy odnowy komórkowej i nasila produkcję kolagenu, chroniąc skórę przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Zmniejsza to utratę jędrności i widoczność drobnych zmarszczek.
Wykazano, że naturalny olejek z awokado ma także działanie antybakteryjne - poprzez prawidłową odbudowę komórek redukuje nadmiar sebum i skutecznie oczyszcza pory. Zawarte w nim kwasy linolowe (Omega-6) i kwas alfa-linolenowy (Omega-3) wykazują właściwości przeciwzapalne, łagodząc objawy trądziku. Stosowany w tego typu problemach świetnie koi skórę, wyrównuje jej teksturę oraz koloryt i zmniejsza widoczność blizn.
Olej z awokado na włosy stymuluje krążenie w mieszkach włosowych i wspomaga nowy, zdrowszy wzrost włosa. Chroni je także przed uszkodzeniami spowodowanymi przez czynniki środowiskowe. Dzięki kwasom oleinowym eliminuje łupież i zapobiega wypadaniu włosów, zapewniając wzrost grubszych, dłuższych i mocniejszych. W codziennej pielęgnacji olej z awokado dogłębnie nawilża skórę głowy, sprawiając, że włosy stają się lśniące i miękkie.
Olej z awokado ma wiele zastosowań i poza kuchnią wchodzi w skład kosmetyków, farmaceutyków i nutraceutyków, pełniąc istotną rolę w kosmetyce i medycynie.
Krem z awokado stosowany miejscowo na skórę tworzy naturalny filtr ochronny, zabezpieczając ją przed utratą wody, stąd tak istotna jego rola w pielęgnacji skóry suchej, podrażnionej, starzejącej się i wrażliwej. Efekt takiej pielęgnacji możesz wzmocnić, włączając maseczkę z awokado jako gotowy produkt w płachcie lub w kremie.
It's Skin The Fresh Mask Sheet Avocado Maska w płachcie
Aby wzmocnić włosy, wmasuj bezpośrednio w skórę głowy niewielką ilość oleju z awokado i pozostaw na 20 minut, po czym spłucz ciepłą wodą.
Przeciwzapalne, antybakteryjne i lecznicze właściwości kosmetyków z awokado są wskazane nie tylko w przypadku cery trądzikowej, ale też problemów z wysypką, egzemą, łuszczycą czy uszkodzeń słonecznych.
Jeśli chcesz zmniejszyć ból lub sztywność mięśni i stawów, wystarczy, że w bolące miejsca delikatnie wmasujesz olejek z awokado, redukując nie tylko stany zapalne, ale też bezsenność i napięcie. Relaksujący masaż z awokado możesz wykonać, dodając do niego także kilka kropel olejku imbirowego i olejku z mięty zielonej, czym wzmocnisz nie tylko mięśnie, ale też układ odpornościowy.
Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją