Walentynki w Korei

13.02.2014

 

źródło: bubblews.com 

Koreańczycy uwielbiają celebrowanie miłosnych uniesień na sposób wyjątkowo słodki i uroczy (dla niektórych może wydawać się nawet przesadnie słodki: np. rezerwowanie specjalnych podwójnych foteli dla zakochanych w kinach, noszenie przez zakochanych pasujących do siebie ubrań (np. koszulek, czapek itp.). 

Nic dziwnego zatem, że w koreańskim kalendarzu zarezerwowano aż kilka romantycznych dni dedykowanych zakochanym. Wszystko to ku uciesze par, jak również centrów handlowych, właścicieli sklepów z miłosnymi gadżetami oraz restauracji i kawiarni, które tylko zacierają ręce na myśl o wysokim utargu związanym z materialną demonstracją uczuć.

14 lutego (Walentynki) – Panie przejmują inicjatywę…

źródło: gwhang.wordpress.com

W przeciwieństwie do większości zakochanych mężczyzn na całym świecie, Koreańczycy 14 lutego nie muszą martwić się o wybór kartek walentynkowych i upominków dla swoich ukochanych, bo tego właśnie dnia to kobiety obdarowują swoich mężczyzn czekoladkami. W całej Korei sklepy ze słodyczami tego dnia przeżywają prawdziwe oblężenie w postaci kilometrowych kolejek kobiet szukających odpowiedniego słodkiego prezentu dla swojego mężczyzny. Wiele kobiet przygotowuje czekoladki ręcznie i personalizuje je np. inicjałami ukochanego, osobistymi wyznaniami lub podobiznami swoich lubych. :) 

Kadr z popularnej koreańskiej dramy “Boys before flowers”, w której główna bohaterka własnoręcznie przygotowała czekoladkiz wizerunkiem swojego chłopaka.

Ostatnimi czasy wiele Koreanek w Walentynki obdarowuje drobnymi słodyczami, nie tylko ukochanego, ale również wszystkich mężczyzn w rodzinie, jak również kolegów ze szkoły lub z pracy, tak po prostu... na znak niezobowiązującej sympatii :)

 14 Marca – White Day… czyli męski rewanż

źródło: gwhang.wordpress.com

Panowie natomiast wyznają swoją miłość miesiąc później czyli 14 marca (zwanym w Korei „White Day”), kupując swoim wybrankom słodycze (bardzo popularne są lizaki chupa chups ;)) oraz inne miłosne prezenty. Mężczyźni, w tym dniu zazwyczaj chcą zaimponować swoim wybrankom, dlatego ich prezenty są bardziej wyszukane i okazałe. Oczywiście świętowanie „Białego Dnia” nie może się obyć bez romantycznego wieczoru w restauracji, kawiarni lub kinie.

14 Kwietnia – Black Day… Dzień singla

Jeszcze miesiąc później, 14 kwietnia, „swój dzień” obchodzą single, którzy niestety nie zostali obdarowani słodyczami w lutym lub marcu. Tego dnia chodzą do lokalnych restauracji samotnie lub wraz ze znajomymi, będącymi w podobnej sytuacji, i jedząc jjajyangmyeon 자짱면, (czarny makaron) użalają nad brakiem „drugich połówek”, a czasami wręcz przeciwnie… świętują brak związkowych zobowiązań.

źródło: gwhang.wordpress.com

Oprócz Walentynek, Białego i Czarnego dnia, Koreańczycy świętują także m.in. 14 czerwca "Dzień Pocałunku" oraz 11 listopada w tzw. „Peppero Day”, kiedy to zakochani, ale też po prostu znajomi, dają sobie Peppero (ciasteczkowe pałeczki w czekoladzie) ;)

Czekoladki, lizaki, peppero… miłość w Korei ma wyjątkowo słodki smak. :)

***

Niezależnie od tego jak, i czy w ogóle, świętujecie Walentynki, życzymy Wam, aby ten dzień był dla Was radosny i szczęśliwy :D


Zostaw komentarz

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją