Dlaczego kochamy kosmetyki ze śluzem ślimaka?

24.11.2017 4 Komentarze

Źródło: allkpop.com

Nikogo nie musimy przekonywać, że Seul to stolica najciekawszych trendów w pielęgnacji skóry. Nic więc dziwnego, że to właśnie tam koncerny kosmetyczne zainteresowały się niepozornymi ślimakami. A jako pierwszy zrobił to IT’S SKIN :) 

Przypadkowe odkrycie właściwości śluzu ślimaka 

Najpierw cofnijmy się do roku 1980. Pewien  chilijski hodowca ślimaków zauważył, że dłonie jego pracowników są bardzo gładkie, a wszelkie skaleczenia bardzo szybko się goją. Temat podchwycił jego syn, Fernando Bascunan Ygualt -  z zawodu lekarz. Przeprowadzone przez niego badania wykazały niezwykle regenerujące działanie śluzu ślimaków, a kolejne testy tylko to potwierdzały. Wspólna historia ludzi i ślimaków zaczęła się jednak o wiele wcześniej, bo już w starożytności ślimaki stosowane były do leczenia kaszlu czy wrzodów żołądka. 

Pielęgnujący krem ze śluzem ślimaka IT'S SKIN Prestige Creme d'Escargot

Pielęgnacyjne korzyści mucyny 

Ślimaki są istotami naprawdę delikatnymi. O ile przebywają w skorupie, są dość bezpieczne. Często poruszają się jednak po ostrym podłożu, dlatego natura wyposażyła je w substancję ochronną - mucynę. To właśnie ona odpowiada za świetne właściwości regenerujące i odżywcze śluzu ślimaka. 

Te właściwości wynikają z obecności przede wszystkim: 

  • glikoniugatów, będącymi czynnikami stymulującymi aktywność fibroblastów. Fibroblasty to komórki skóry właściwej, które odpowiadają za produkcję kolagenu w skórze. Jak wiadomo, z wiekiem produkcja kolagenu i elastyny zmniejsza się (co jest jedną z przyczyn nasilenia procesów starzenia się skóry), dlatego mucyna pomaga fibroblastom pracować na wyższych obrotach.
  • kolagenu i elastyny, które odpowiadają za prawidłowy poziom jędrności i elastyczności skóry,  dzięki czemu zmarszczki są mniej widoczne. Zapobiegają także utracie wody ze skóry, dzięki czemu jest ona lepiej nawodniona.
  • witaminy A, która wpływa na formułowanie się prawidłowo zbudowanych komórek w skórze, dzięki czemu przy dłuższym stosowaniu jest ona po prostu zdrowsza. Witamina ta również pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny oraz zapobiega ich uszkodzeniom, powodowanym m.in. przez promieniowanie słoneczne.
  • witaminy C, czyli naszego ukochanego, silnego antyoksydantu :) Nie tylko neutralizuje wolne rodniki, ale jest także niezbędna do produkcji kolagenu i elastyny. Witamina C stymuluje również produkcję kwasu hialuronowego, wspomaga ochronę przeciwsłoneczną oraz uszczelnia kruche naczynia krwionośne.
  • witaminy E, która tak jak witamina C, neutralizuje działanie wolnych rodników. Do tego posiada cenne właściwości nawilżające, a w połączeniu z witaminą A pozwala na kumulowanie tej drugiej w skórze.
  • kwasu glikolowego, który oczyszcza pory, zapobiegając powstawaniu niedoskonałości. Dodatkowo rozjaśnia przebarwienia i blizny potrądzikowe oraz poprawia stopień nawilżenia skóry.
  • alantoiny, która pobudza podział komórek skóry, uszkodzenia i drobne szybciej się regenerują oraz goją. Oczyszcza również rany z wszelkich zanieczyszczeń, zapobiegając infekcjom oraz ułatwiając proces tworzenia się blizn.
  • mukopolisacharydów, w tym najbardziej znanego mukopolisacharydu – kwasu hialuronowego. Wiąże ze sobą cząsteczki wody, dzięki czemu znakomicie nawilża skórę oraz zwiększa absorpcję innych składników kosmetycznych.
 
 Wasz ulubiony krem BB ze śluzem ślimaka (IT'S SKIN Prestige Creme d'Escargot BB)
 

Dla kogo kosmetyki ze śluzem ślimaka?

Tak naprawdę nie ma właściwie żadnych ograniczeń :) Mucyna jest substancją tak wielozadaniową i wszechstronną, że świetnie sprawdzi się przy każdym typie skóry. Ta sucha i odwodniona z pewnością pokocha kosmetyki ze śluzem ślimaka za nawilżające mukopolisacharydy oraz obecność kolagenu i elastyny (przeciwdziałają przedwczesnemu starzeniu się skóry, na które zwłaszcza sucha skóra jest szczególnie narażona). 

Tonik do twarzy ze śluzem ślimaka i żeń-szeniem koreańskim

Mucynę docenią także posiadaczki skóry z pierwszymi oznakami starzenia lub takie, które już w młodym wieku chcą  odłożyć w czasie pojawienie się pierwszych zmarszczek. Dla nich atutem będą witamina C, E czy glikoniugaty. Nawet cera trądzikowa może skorzystać z dobroczynnych właściwości śluzu ślimaka - kwas glikolowy rozprawi się z zalegającymi w porach zanieczyszczeniami i nadmiarem obumarłego naskórka. Tendencja do powstawania niedoskonałości zmniejszy się, a przebarwienia i blizny po niedoskonałościach zostaną rozjaśnione. Alantoina za to przyspieszy gojenie się stanów zapalnych oraz zminimalizuje ryzyko powstania blizn. 

Kosmetyki ze śluzem ślimaka: bogactwo formuł i konsystencji 

Wiecie już, że kosmetyki ze śluzem ślimaka mogą być stosowane do każdego typu skóry. Do wyboru mamy całą masę różnych produktów, dzięki którym formuła będzie idealnie dopasowana do upodobań i indywidualnych preferencji skóry. Osoby o skórze, którą łatwo obciążyć mogą śmiało włączać do pielęgnacji lekkie toniki oraz emulsje. Z kolei posiadaczki cery suchej pokochają kremy o bogatej konsystencji, a osoby z wyraźnymi oznakami starzenia niech rozglądają się za super duetem w postaci wyciągu ze śluzu ślimaka oraz żeń-szenia koreańskiego (dostępny choćby w linii IT’S SKIN Prestige Ginseng d’Escargot). 

Krem do cery dojrzałej IT'S SKIN Prestige Creme Ginseng d'Escargot 

 

Kiedy najlepiej stosować kosmetyki ze śluzem ślimaka - rano czy wieczorem? Wszystko zależy od własnej wygody, ale podzielimy się z Wami sekretnym trikiem :) W nocy mają miejsce kluczowe dla zdrowia skóry procesy naprawcze. Warto więc wieczorem pokusić się o dodatkowy kosmetyk o intensywnym działaniu regenerującym, dzięki czemu naturalna odnowa komórkowa skóry zyska ekstra moc. Ślimaki są do tego jak znalazł!

 

Regeneracyjna bomba - nocna maseczka ze śluzem ślimaka 

Bogate w składniki odżywcze produkty spożywcze nazywamy superfood. Według nas ekstrakt ze śluzu ślimaka jest ich odpowiednikiem w świecie kosmetyków. :)


4 Komentarze

Gosia

02.02.2021

Mój ukochany krem ze śluzem ślimaka to marki Orientana cenie to za skład działanie i to że nie jest testowany na zwierzętach. Wszystkim szczerze polecam świetny krem .

Kasia

14.08.2019

Czy taki krem bądź maseczka są bezpieczne w czasie ciąży?

Maja

25.02.2018

A czy można stosować tai krem w czasie ciąży?

Kinga

18.12.2017

Bardzo ciekawe informacje :)

Zostaw komentarz

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją