Potoczna definicja cery wrażliwej mówi o skórze płytko unaczynionej, skłonnej do nadmiernej reakcji na wiele czynników, co nierzadko staje się powodem wizyty u dermatologa. Ci z kolei szacują, że wzrost pacjentów z objawami skóry wrażliwej sięga obecnie nawet 60%, za czym w głównej mierze stoi coraz bardziej zanieczyszczone środowisko, znacznie niższa wartość spożywanej żywności, agresywne detergenty, używki i stres. Nie ma wątpliwości – cera wrażliwa wymaga specjalnej pielęgnacji, aby minimalizować objawy i unikać pogłębienia zmian. Jak zatem o nią dbać, by zapewnić jej świeży i młody wygląd?
Osoby z cerą wrażliwą dobrze wiedzą, że ich skóra nie toleruje kosmetyków z dużą ilością substancji zapachowych, konserwantów i silikonów. Ma skłonność do podrażnień po umyciu twardą wodą, wskutek nadmiaru UV i zmian temperatur, szczególnie zimą, kiedy przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach. Również nadmiar alkoholu nie sprzyja takiej cerze, czy spożywanie pikantnych potraw. Warto też zaobserwować kiedy pojawiają się zmiany i jakiego rodzaju, ponieważ to może pozwolić ocenić czy mamy skórę wrażliwą, czy już alergiczną. Czas jest tu kluczową wskazówką – gdy reakcja następuje natychmiast, mówimy o cerze wrażliwej, gdy jest opóźniona, pojawia się w ciągu 3 dni – bez wątpienia mamy do czynienia z alergią i wówczas zmiany na skórze zwykle są jednym z kilku innych jej objawów. Przyczyna może tkwić zarówno w stosowanych preparatach, spożytych produktach bądź mieć związek z okresem pylenia niektórych roślin.
Typowe objawy skóry wrażliwej widoczne są gołym okiem:
żródło: Shutterstock
Skóra wrażliwa ponadto, bardzo często towarzyszy schorzeniom dermatologicznym takim, jak AZS (atopowe zapalenie skóry), ŁZS (łojotokowe zapalenie skóry) czy trądzik różowaty.
Skutkiem nadmiernej reakcji zapalnej zwykle jest osłabienie naturalnych mechanizmów obronnych. Zbyt cienka ich warstwa oraz niewielka ilość lipidów w naskórku staje się przyczyną spadku wilgoci i zwiększa w konsekwencji skłonność cery do zmian wskutek szkodliwego działania czynników zewnętrznych, nietolerancji pokarmowych czy – paradoksalnie – zbyt częstego mycia twarzy. Stopień nasilenia powyższych objawów oraz wrażliwość na określone czynniki jest uwarunkowany indywidualnie, co decyduje także o rodzaju zmian.
Już wiemy, czego nie lubi cera wrażliwa. Jest kapryśna, czasem nieprzewidywalna, skłonna do uczuleń i podrażnień. Naczelną zatem zasadą będzie reżim delikatności zarówno w zakresie stosowanych kosmetyków, jak i samej pielęgnacji – zero agresywności. Odpadają więc peelingi mechaniczne, które zamieniamy na enzymatyczne stosowane z wyczuciem. Wprowadzamy też "prawo serii" - jeśli służy ci wybrany kosmetyk, zakup całą jego linię i wprowadź do codziennej pielęgnacji. W ten sposób wzmacniasz terapeutyczny efekt jego działania poprzez dostarczenie swojej skórze odpowiedniej ilości leczniczych składników.
Jeśli twoja cera ma tendencję do zaczerwienienia, demakijaż jest bardzo ważny, aby zapobiec dalszym podrażnieniom, jakie powodują zatkane makijażem pory. Możesz do tego użyć wody micelarnej, którą delikatnie oczyścisz cerę, powieki i rzęsy lub olejek IT'S SKIN Cleansing Oil Soft, który po zmieszaniu z wodą uzyskuje konsystencję łatwo zmywalnej emulsji, doskonale oczyszczając skórę ze wszelkich zanieczyszczeń. Specjalna formuła działa kojąco, delikatnie wygładza naskórek i pozostawia cerę rozświetloną.
IT'S SKIN CLEANSING OIL SOFT (źródlo: materiały promocyjne IT'S SKIN)
Osłabiona warstwa lipidowa naskórka, w kremie powinna mieć swój substytut, dlatego warto wybierać takie preparaty, które zabezpieczą powłokę tłuszczową skóry, chroniąc ją w ten sposób przed utratą wody. Takie właściwości ma m. in. krem do twarzy E NATURE Cicaherb Restore Cream, który posiada również działanie przeciwzapalne i regenerujące, a zawarty w nim kwas hialuronowy zatrzymuje wilgoć, dzięki czemu skóra pozostaje optymalnie nawodniona.
Na dzień powinno stosować się ponadto filtry UVA i UVB minimum 15, chroniąc w ten sposób dodatkowo skórę przed starzeniem. Warto w tym wypadku sięgnąć po krem IT'S SKIN Prestige Creme D'Escargot BB, w którym przewidziano dodatkowe efekty, tj. właściwości przeciwtrądzikowe i naprawcze, skutecznie eliminujące niedoskonałości cery i wyrównujące jej koloryt. Właściwości depigmentacyjne posiada również korzeń lukrecji zawarty w serum IT'S SKIN Power 10 Formula LI Effector. Preparat, oprócz tego że skutecznie redukuje zaczerwienienia, łagodzi też przebieg stanów zapalnych.
IT'S SKIN Cicaherb Restore Cream
IT'S SKIN Prestige Creme D'Escargot BB
IT'S SKIN Power 10 Formula LI Effector
IT'S SKIN Cleansing Oil Soft
Skóra wrażliwa, przesuszona i skłonna do podrażnień lubi maski, które ją nawilżają, łagodzą i wzmacniają – 2-3 razy w tygodniu. Czasem dobrze ją zastosować jako opatrunek, który działa przeciwzapalnie i przynosi ulgę skórze wrażliwej, jak np. maseczka IT'S SKIN The Fresh Mask Sheet Rose, a czasem profilaktycznie, uzupełniając niedobory lipidowe, w czym będzie pomocna nawilżająco-odżywcza maska do twarzy w płachcie IT'S SKIN The Fresh Mask Sheet Olive.
IT'S SKIN The Fresh Mask Sheet Olive
IT'S SKIN The Fresh Mask Sheet Rose
Nawilżaj skórę z zewnątrz, stosując wodę w sprayu lub delikatne mgiełki, jakie mają działanie odkażające i antyseptyczne, a dodatkowo – jak w przypadku IT'S SKIN ALOE Soothing Face & Body Mist 95% – przyspieszą proces gojenia się mikrouszkodzeń skóry.
Nie zapominaj też o odpowiednim nawadnianiu organizmu i o tym, że prawidłowy poziom wody w naskórku to 70-80%. Dlatego pij ją w ilości około 2 l. dziennie.
Nie trzyj skóry – podstawą pielęgnacji wrażliwej cery jest odpowiednia dbałość o naskórek. Im dłużej pocierasz, aby np. zmyć makijaż, tym bardziej go podrażniasz. Mechaniczne tarcie przy jednoczesnym zastosowaniu silnej chemii doprowadza do zaburzeń warstwy ochronnej skóry i dodatkowo ją stresuje. Także zbyt mocne wcieranie kremu, które jest swego rodzaju masażem, pobudza krążenie i przy hiperreaktywnej cerze może zaostrzyć podrażnienia lub stan zapalny. Zamiast tego krem wklepuj delikatnie opuszkami palców aż do jego wchłonięcia.
Nie eksperymentuj– unikaj kosmetycznych nowości w momencie, gdy na skórze obserwujesz zmiany lub tym bardziej stan zapalny, a jeśli już się pojawią w twojej kosmetyczce, nie powinny zawierać sztucznych barwników i aromatów, retinolu, alkoholu i kwasów owocowych, które mogą podrażnić wrażliwą skórę. Przed zastosowaniem zrób test uczuleniowy za uchem lub na przedramieniu i jeśli po nałożeniu kosmetyku nie pojawią się żadne zmiany (zaczerwienienie, świąd, wysypka), preparat możesz wprowadzić do codziennego użytku.
Nie przesadzaj – im mniej składników czynnych posiadają kupowane preparaty, tym bezpieczniej – skład kosmetyku nie powinien obciążać skóry. Minimalizuj również ilość stosowanych kosmetyków – po demakijażu i toniku wystarczy tylko odrobina kremu. Ogranicz też make up, którego bardzo nie lubi cera wrażliwa i stosuj wyłącznie kosmetyki jej dedykowane.
Mi bardzo pomogła seria atopis z novaclear – cera przestała być po niej zaczerwieniona i wysuszona
Ale silikony dla cery wrażliwej są akurat wskazane, bo są neutralne i łagodne dla skóry ;)
Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją
Sylwia
01.02.2021
Ja ostatnio kupiłam krem Malinowy od Biosoma. Rewelacja! W końcu coś, co nie nie uczuliło :) No i skóra jak wygładzona :*