Źródło: Shutterstock
Maseczka jest kosmetykiem o wiele bardziej skoncentrowanym niż tradycyjne kremy pielęgnacyjne, więc ma pozytywny wpływ nie tylko na dobry nastrój stosującej, ale przede wszystkim na kondycję skóry. To niezrównany sojusznik w walce o piękną cerę. Zadaniem masek jest dostarczanie skórze dodatkowych składników aktywnych, co w połączeniu z innymi stosowanymi codziennie kosmetykami daje znacznie lepsze efekty pielęgnacyjne. Formuła masek oparta na wysokiej koncentracji składników sprawia, że skóra bardzo chętnie korzysta z takiego zastrzyku dobroczynnych substancji. Dlatego też efekty stosowania masek są natychmiastowe, choć niestety często dość krótkotrwałe. Chcąc zapewnić sobie długotrwałe korzyści płynące ze stosowania maseczek, powinnaś sięgać po ten kosmetyk przynajmniej raz w tygodniu.
Źródło: Vogue Korea
Ważne jest także dopasowanie maseczki do aktualnych potrzeb skóry. Pamiętaj, że dobra maseczka kompleksowo spełnia jedno główne zadanie. Najpopularniejsze z nich to:
Jaka będzie dobra maska oczyszczająca? Maska łagodząca – jak działa? Jakie składniki powinna zawierać maska odżywcza? Sprawdźmy!
Ich zadaniem jest oczyszczenie skóry z nadmiaru sebum. Najczęściej oparte są na glinkach, talku czy kaolinie, które absorbując z powierzchni skóry nadmiar sebum, pozostawiają twarz czystą i matową. Dodatkowo maski oczyszczające mogą również hamować rozwój drobnoustrojów oraz głęboko oczyszczać pory skóry, przeciwdziałając ich zaczopowaniu i tworzeniu się zaskórników. Dobra maska oczyszczająca powinna zawierać m.in. któryś z poniższych składników:
Źródło: Shutterstock
Po maskę oczyszczającą powinny sięgać osoby borykające się z zanieczyszczoną, skłonną do powstawania niedoskonałości lub tłustą cerą. Należy stosować ją nie częściej niż dwa razy w tygodniu.
Stosując maseczki na bazie glinki, pamiętaj, żeby nie dopuścić do ich zastygnięcia na powierzchni twarzy. Miej zawsze pod ręką mgiełkę lub wodę różaną, dzięki której zwilżysz twarz.
Maseczki ściągające zawierają często składniki zarówno oczyszczające, jak i ściągające. Ich zadaniem jest wstępne oczyszczenie porów skóry oraz ich zwężenie, dzięki czemu nie osadzają się w nich zanieczyszczenia, resztki kosmetyków czy nadmiar sebum. Ich efekt jest niestety tymczasowy (wielkość porów jest uwarunkowana przez genetykę), ale mimo to warto regularnie przeprowadzać detoksykację porów połączoną z ich zwężaniem.
Składniki znane ze swoich ściągających właściwości to m.in. miód, białko jajka kurzego, wyciąg z bratka czy drożdże.
Maseczki ściągające polecane są przede wszystkim osobom borykającym się z zanieczyszczonymi, rozszerzonymi porami skóry. Osoby ze skórą wrażliwą powinny raczej ich unikać ze względu na częstą obecność mocno oczyszczających składników, które mogą nadmiernie wysuszać oraz podrażniać skórę.
W przypadku cery mieszanej polecamy szczególnie maski na bazie miodu, który doskonale odżywia wysuszone partie skóry i jednocześnie świetnie oczyszcza oraz zwęża rozszerzone pory.
Nasza ulubiona maseczka zwężająca pory to IT'S SKIN The Fresh Mask Sheet Tea Tree z wyciąg z liści drzewa herbacianego, który wielowymiarowo pielęgnuje skórę zanieczyszczoną oraz skłonną do powstawania niedoskonałości.
Możemy wyróżnić dwa rodzaje maseczek o działaniu rozświetlającym i rozjaśniającym:
Chcąc wyglądać olśniewająco w trakcie ważnej imprezy, sięgnij po maseczki o działaniu tymczasowym. Powinny zawierać dwutlenek tytanu lub tlenek cynku (mają lekkie działanie bielące) oraz odbijające światło składniki (np. wyciąg z perły), które sprawią, że skóra będzie pełna blasku oraz tymczasowo rozjaśniona, na przykład rozświetlającą maskę do twarzy w płachcie z ekstraktem z perły oraz lukrecji IT'S SKIN Pearl Glitter Essential Mask Sheet.
Depigmentacyjna maska z witaminą C (Power 10 Formula VC Mask Sheet)
Z kolei maseczki o działaniu depigmentacyjnym hamują pracę melanocytów, nie dopuszczając do powstawania przebarwień. Zmniejszają również widoczność istniejących przebarwień lub plam potrądzikowych. Powinny w składzie zawierać witaminę C, arbutynę lub wyciąg z rumianku, które rozjaśniają skórę skutecznie, ale w sposób bezpieczny. Aby maseczki rozjaśniające przebarwienia przyniosły spektakularne efekty, należy stosować je minimum raz w tygodniu przez co najmniej 10-12 tygodni.
Maseczki rozświetlające oraz rozjaśniające można stosować na każdy rodzaj cery.
Przeznaczone są do pielęgnacji cery wrażliwej oraz skłonnej do podrażnień. Ich zadaniem jest niesienie ulgi nadwrażliwej cerze, intensywna regeneracja oraz przeciwdziałanie podrażnieniom dzięki odbudowie i wzmocnieniu naturalnej bariery ochronnej skóry. Warto po nie sięgać także po drażniących zabiegach kosmetycznych (np. złuszczaniu chemicznym) lub nadmiernym opalaniu. Najpopularniejsze łagodzące składniki maseczek to:
Wyciąg z aloesu, korzenia lukrecji oraz miód dodatkowo mają bardzo dobre działanie przeciwzapalne oraz antyseptyczne, więc zawierające maseczki z tymi składnikami będą odpowiednie także w pielęgnacji cery mieszanej, tłustej oraz trądzikowej.
Mają za zadanie zapewnić skórze optymalną dawkę składników nawilżających oraz odżywczych, dzięki czemu odzyska ona miękkość, sprężystość oraz komfort. Nie są przeznaczone wyłącznie dla posiadaczek suchej skóry - nawilżanie jest w końcu najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym. Szukając jednak swojej idealnej maseczki nawilżającej, warto dostosować jej konsystencję do rodzaju cery. Gęste kremowe maski sprawdzą się doskonale w przypadku bardzo wysuszonej skóry, a lekkie formuły oraz maski w płachcie pokochają przede wszystkim posiadaczki cery przetłuszczającej się i skłonnej do powstawania niedoskonałości. Wśród składników, jakie znaleźć można w maseczkach nawilżających warto zwrócić uwagę na kwas hialuronowy, glicerynę, oleje i ekstrakty roślinne (np. olej z pestek winogron, olej jojoba, ekstrakt z miłorząbu japońskiego, bambusa lub grzybków Maitake) oraz mocznik.
Odżywcze maski z serii The Fresh Mask Sheet
Maseczki o działaniu odżywczym zawierają ekstrakty roślinne oraz owoce, które dzięki bogatej zawartości witamin zapewniają skórze właściwą regenerację, odżywienie i zdrowy wygląd. To przede wszystkim wyciąg z owoców awokado (zawiera szereg wzmacniających skórę witamin), granatu (bardzo dobrze ujędrnia skórę oraz działa antyoksydacyjnie), truskawek (zwiększa ukrwienie skóry oraz detoksykuje pory), borówki amerykańskiej (jest bogata w witaminę C, dzięki czemu rozświetla skórę) czy korzenia marchwi (dzięki dużej zawartości witaminy A regeneruje skórę). Odżywcze maski na bazie owocowych i roślinnych ekstraktów nadają się do każdego rodzaju cery, ale my szczególnie polecamy je dla skóry suchej lub pozbawionej energii i blasku, na przykład IT'S SKIN The Fresh Mask Sheet Avocado.
To maseczki przeznaczone do kompleksowej walki z oznakami upływu czasu. Intensywnie nawilżają skórę, wygładzają nierówności, zmniejszają widoczność zmarszczek oraz podnoszą owal twarzy. W dojrzałym wieku są obowiązkowym elementem kompleksowej pielęgnacji skóry i powinny zawierać takie składniki jak:
Rozświetlająco-wygładzająca maseczka It’s Skin Butterfly Eye Mask Sheet
Chcąc dodatkowo ujędrnić skórę wokół oczu, w dojrzałym wieku powinno się przynajmniej raz w tygodniu stosować kolagenowe płatki pod oczy (najlepiej wcześniej schłodzone w lodówce)
Od lat jesteśmy wielkimi fankami azjatyckich maseczek w płachcie, ale wybór powinien zawsze być podyktowany Twoją wygodą. Jeżeli lubisz konkretną konsystencję, która dodatkowo służy cerze – tak trzymaj :) Powinnaś jednak zachować szczególną ostrożność w stosowaniu domowych maseczek. Ekologiczne owoce i warzywa ze sprawdzonego źródła to podstawa domowego maseczkowania!!! Ogrom drażniących środków, jakimi opryskiwane są hodowane na przemysłową skalę warzywa i owoce może spowodować, że Twoja domowa, naturalna maseczka może bardziej zaszkodzić niż pomóc…
Inne maseczki możecie znaleźć tutaj.
To co, jaką maseczkę nałożysz dziś wieczorem? :)
Mi ostatnio podpasowały maseczki naturalne – na zmianę używam takiej z sody oczyszczonej z wodą i jakiejś gotowej w płacie (są dla mnie najwygodniejsze). Jeśli chodzi o liftingujące to mogę z czystym sumieniem polecić Szwajcarię z Calluna Medica – nie wiem, jak oni to zrobili, ale działa cuda :)
witam ja polecam maseczka z acerolą szybko daje bardzo dobre efekty odmładzające. Stosowała ja kilka razy i efekty są a konsystencja również bardzo fajna w użyciu
Super wpis :).Ja staram sie tak dobierac skladniki do maseczki, aby na raz miała kilka właściwości.
Świetna notka :3 będę do niej bardzo często wracać. Widać, że masz dużą wiedzę ♡ u mnie najlepiej sprawdza się zielona glinka.
Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją
Katarzyna P
23.08.2018
Ja mogę polecić glinki ze Starej Mydlarni :) Działają bardzo oczyszczająco a jednocześnie kojąco :)