Najlepsze antyoksydanty dla młodej skóry

06.04.2018 1 Komentarz

 

źródło: Shutterstock

Utrata biologicznej aktywności komórek wskutek starzenia się organizmu to naturalny proces i niestety nieunikniony. Czasu nie zatrzymamy, ale dziś mamy sporo wiedzy na ten temat i możliwości, by wszelkie zmiany na skórze spowodowane nie tylko upływem czasu, ale też negatywnym wpływem środowiska czy stresem skutecznie opóźniać, a nawet w sposób nieinwazyjny cofać dzięki osiągnięciom medycyny estetycznej.

Niezależnie od metody, aby jak najdłużej zachować naturalne piękno i zdrową skórę, warto już po 25. roku życia konsekwentnie włączać do codziennej pielęgnacji kosmetyki z przeciwutleniaczami, co ma niezwykle korzystny wpływ na kondycję skóry i jej zdrowy wygląd w przyszłości. Dlaczego tak wcześnie? Pomimo, iż w wieku dwudziestu kilku lat nie zmagasz się ze zmarszczkami, a jeśli już doświadczasz jakiś zmian skórnych, to zwykle jest to nadmierny łojotok, zaskórniki lub trądzik, częściej słyszysz o ochronie przeciwsłonecznej niż o przeciwutleniaczach, a fotostarzenie traktujesz jako problem osób wyłącznie po czterdziestce, musisz wiedzieć, że ten proces zaczyna się znacznie wcześniej.

Co dzieje się ze skórą, gdy masz 25 lat? 

To nasza szczytowa forma, okres największej wydolności organizmu i chwila, kiedy śmiało możemy powiedzieć, że jesteśmy królami życia.

Niestety, mniej więcej w tym czasie cykle odnowy komórkowej stopniowo zwalniają swoje tempo, osłabiając mechanizmy obronne skóry, co sprawia, że staje się ona bardziej podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Od teraz spadać będzie również poziom kolagenu, który decyduje o jej jędrności i elastyczności, czego efektem będą pierwsze zmarszczki, jakie pojawią się na jej powierzchni około 30. roku życia. Mogą im towarzyszyć rozszerzone naczynka i przebarwienia.

Dlatego po 25 urodzinach warto zaopatrzyć się w kosmetyki, które wzmocnią ochronę skóry przed szkodliwym wpływem środowiska w postaci zanieczyszczeń i promieniowania UV, pobudzając jej naturalne mechanizmy obronne w ciągu dnia i odnowę podczas snu, stanowiąc jednocześnie łagodną terapię anti-age. Ważnym jej składnikiem są antyoksydanty, które w istotny sposób opóźniają procesy starzenia się tkanek i mają zauważalne działanie odmładzające.

HOLIKA HOLIKA Honey Sleeping Pack Canola
HOLIKA HOLIKA Honey Sleeping Pack Acerola
HOLIKA HOLIKA Honey Sleeping Pack Blueberry

Antyoksydanty po 25. roku życia 

Promieniowanie słoneczne, smog i emisja pozostałych zanieczyszczeń, jakie ujemnie wpływają na nasze zdrowie, do tego stres, na jaki czasem w życiu nie mamy wpływu, używki i niewłaściwa dieta to czynniki, które nie służą urodzie. Dodatkowo są najczęstszą przyczyną zaburzeń równowagi między utleniaczami, zwanymi wolnymi rodnikami, a przeciwutleniaczami, czyli antyoksydantami.

Przewaga tych pierwszych, które są wytwarzane w codziennych procesach metabolicznych, naraża nasze komórki na ataki, a kiedy naturalne systemy obronne stają się niewystarczające, dochodzi do niszczenia ich struktur oraz DNA. Zjawisko to, zwane stresem oksydacyjnym jest groźne z uwagi na ryzyko stanów zapalnych i wielu chorób, w tym także nowotworów, chorób serca, znaczącego osłabienia systemu immunologicznego, czego fizjologicznym następstwem staje się przedwczesne starzenie organizmu.

Ponieważ każdego dnia narażeni jesteśmy na ataki wolnych rodników, aby zminimalizować ryzyko stresu, zadbać o kondycję skóry i zapewnić jej zdrowy, i świeży wygląd, antyoksydanty powinien stosować każdy po 25. roku życia. Skutecznie blokują nie tylko  destrukcyjne działanie wolnych rodników, ale w efekcie hamują procesy starzenia.

 

 • Jako substancje pochodzenia naturalnego, przeciwutleniacze znajdziemy m.in. w warzywach i owocach bogatych w witaminę C, bioflawonoidy i karotenoidy (m. in. czarne porzeczki, aronia, owoce leśne, zielone warzywa, cebula, czosnek), a ponieważ nasz organizm nie posiada zdolności ich magazynowania, ważne jest ich codzienne spożycie lub suplementacja.
 • Jako substancje pochodzenia syntetycznego, antyoksydanty występują w kosmetykach i są niezbędne w pielęgnacji skóry z uwagi na coraz bardziej zanieczyszczone środowisko i jego negatywny wpływ.

 

 

IT'S SKIN Have a Orange Cleansing Foam
IT'S SKIN The Fresh Mask Sheet Blueberry
IT'S SKIN The Fresh Mask Sheet Honey
IT'S SKIN The Fresh Mask Sheet Carrot

Prewencja młodości – witamina C i E

Najpopularniejszymi antyoksydantami są witaminy A, C i E, kwas liponowy, koenzym Q10, beta-karoten, kwas ferulowy, a także zielona herbata czy soja. Zawierające je kremy są zalecane przez cały rok, zwłaszcza w okresach dużego nasłonecznienia, kiedy szkodliwy wpływ promieni UVA stymuluje wolne rodniki, jakie uszkadzają zawarte w skórze ceramidy, komórki oraz włókna kolagenowe i elastyny, przyspieszając pojawienie się zmarszczek.

Przeciwutleniacze należy jednak dobierać zależnie od potrzeb skóry. W okolicy 25. roku życia warto stosować kremy z witaminą C i E oraz karotenoidami, które skutecznie hamują reakcje rodnikowe. Ponieważ stymuluje je promieniowanie UV, ochronę skóry zapewnią produkty z filtrami przeciwsłonecznymi.

Dobrze działa w tym czasie także kwas ferulowy, który wyrównuje przebarwienia. Swoje działanie antyoksydacyjne w kosmetykach, witaminywykazują w 1% stężeniach i mniejszych, podobnie jak syntezę kolagenu. Im większej ilości antyoksydantów użyjesz, tym silniejszy efekt uzyskasz, opóźniając procesy starzenia się skóry, poprawiając jej nawilżenie i wzmacniając płaszcz hydrolipidowy, co z kolei zabezpiecza ją przed podrażnieniami i przesuszeniem. Co jeszcze oferują przeciwutleniacze?

źródło: Shutterstock

Kosmetyki z witaminą E – regeneracja i ochrona lipidowa 

 • redukują wpływ agresywnych czynników zewnętrznych na skórę i chronią ją przed stresem oksydacyjnym – witamina E to najsilniejszy antyoksydant i eliminator wolnych rodników
 • zapobiegają fotostarzeniu poprzez wsparcie ochrony skóry przed promieniowanem UV i poparzeniami
 • regenerują skórę po opalaniu oraz w stanach zapalnych
 • wspierają barierę lipidową naskórka, dzięki czemu zabezpieczają skórę przed wysuszeniem
 • odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie kolagenu w skórze 

 

Kosmetyki z witaminą C – rozświetlenie i jędrność 

 • mają silne działanie depigmentacyjne w terapii trądziku
 • redukują przebarwienia
 • wzmacniają cerę naczynkową
 • łagodzą i wspomagają gojenie oraz leczenie stanów zapalnych
 • stymulują produkcję kolagenu, czego efektem jest zwiększenie jędrności i elastyczności skóry

 

IT'S SKIN Power 10 Formula VC
IT'S SKIN Power 10 Formula VE

 Codzienna pielęgnacja młodej skóry w 5 krokach: 

 • Używaj krem nawilżający z antyoksydantami tj. witamina C, E i nie zapominaj o kremie ze skutecznym filtrem UV,  nawet w zimie!
 • Nic się nie stanie, jeśli od czasu do czasu sięgniesz po serum np. o działaniu rozświetlającym lub antyoksydacyjnym,      które wzmocni ochronę przed uszkodzeniami oraz międzykomórkową warstwę lipidową, zwłaszcza jeśli).
 • Nie używaj agresywnych peelingów – potraktuj je jako ostateczność, ponieważ zabieg osłabia skórę i naraża ją na działanie negatywnych czynników zewnętrznych.
 • Jeśli palisz papierosy, zwiększ ilość antyoksydantów, głównie witaminy C! Substancje smoliste zawierają mnóstwo wolnych rodników, a wraz z tlenkiem i dwutlenkiem azotu zawartymi w dymie, uszkadzają DNA i skutecznie obniżają  poziom przeciwutleniaczy we krwi.
 • Jesteś tym, co jesz! Antyoksydanty to strażnicy zdrowia i młodości, dobrze jeśli ich działanie jest kompleksowe. Warto zatem ich zewnętrzne działanie wspomóc dietą bogatą w antyutleniacze, szczególnie latem. Orzechy włoskie, jagody goji,  zielona herbata, łosoś, oleje roślinne... to tylko niektóre z produktów zwalczających wolne rodniki po jakie warto sięgać, aby zachować zdrowie, promienną cerę i młody wygląd nie tylko do trzydziestki!  

1 Komentarz

Olaj

16.04.2018

Kiedy to było :D ale wyszly mi przebarwienia pod oczami o.O i muszę od początku przeczytać wszystkie wasze artykuły ;) pozdrawiam

Zostaw komentarz

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją