Poznaj tajemnice peelingów

23.08.2016 1 Komentarz

 

źródło zdj. shutterstock

Prawidłowa pielęgnacja skóry bez regularnych peelingów? Nie istnieje. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałyście się, dlaczego złuszczanie jest tak ważne?

Naturalna odnowa komórkowa

Skóra jest jednym z najbardziej pracowitych ludzkich organów. W najgłębiej położonej warstwie naskórka – we warstwie podstawnej trwa nieustanna produkcja nowych komórek, które następnie migrują do płytszych warstw skóry. To uwarunkowany genetycznie, fizjologiczny proces. Po około 14 dniach komórki docierają do granicy warstwy ziarnistej i rogowej, gdzie kończy się ich niezwykle krótki żywot i obumierają. Nie powinnyśmy jednak nad tym rozpaczać, ponieważ to ułożone warstwowo obumarłe komórki wraz z otaczającym je spoiwem (cementem międzykomórkowym) tworzą słynną barierę ochronną skóry. 

Prawidłowy cykl odnowy komórkowej (źródło zdj.: beautyeditor.ca)

To jednak nie koniec. Proces migracji nowych komórek ciągle trwa, więc te najbardziej płytko położone są wypychane ku górze. W efekcie komórki z górnych warstw z łatwością odrywają się od siebie i następuje ich naturalne, niewidoczne gołym okiem złuszczenie. Cały proces odnowy komórkowej trwa 28 dni. Czasem jednak bywa zaburzony…

Po pierwsze, aby nastąpiło prawidłowe złuszczenie, warstwa rogowa musi być odpowiednio nawodniona (zawartość wody powinna wynosić 10-20%). Kiedy naskórek jest zbyt przesuszony, komórki odrywają się całymi płatami, tworząc widoczne białe, łuszczące się skórki na powierzchni skóry.

Po drugie, czasem ma miejsce tzw. nadmierna keratynizacja. W jej wyniku komórki obumierają przedwcześnie, tworząc zbyt grubą warstwę. Taka warstwa nie tylko nieestetycznie wygląda oraz nie przepuszcza składników aktywnych kosmetyków, ale również w połączeniu z nadprodukcją sebum może prowadzić do zatykania się porów , a w efekcie do rozwoju stanów zapalnych i trądziku. 

Po trzecie, z wiekiem naturalna odnowa komórkowa zwalnia. Nowe komórki produkowane są coraz wolniej, przez co na powierzchni skóry znajduje się zbyt wiele warstw obumarłego naskórka, które tworzą nieestetyczną skorupkę oraz nadają twarzy ziemistej barwy. 

Jak można więc wspomóc naturalne złuszczanie? Właśnie peelingami.

Rodzaje peelingów

Jak działa peeling? (źródło zdj.: tumbrl)

Zadaniem peelingu jest złuszczenie obumarłych komórek. Pozwala nie tylko poprawić koloryt cery, ale dobrze wykonany peeling również odblokowuje zaczopowane przez martwy naskórek pory oraz zwiększa skuteczność kosmetyków pielęgnacyjnych.

Ze względu na głębokość działania można wyróżnić peelingi:

  • powierzchniowe, które pozwalają skutecznie złuszczyć wierzchnie warstwy obumarłych komórek. Można je z powodzeniem stosować w domu.
  • średnio-głębokie, które pozwalają na złuszczenie całego naskórka oraz wierzchnich warstw skóry właściwej, dzięki czemu pobudzają skórę do intensywnej odnowy. Mogą być przeprowadzane wyłącznie pod kontrolą dermatologa.
  • głębokie, które pozwalają złuszczyć skórę aż do jej najgłębszych warstw. Stosowane są przy głębokich uszkodzeniach skóry oraz wykonywane przez chirurgów plastycznych.

Peelingi można również podzielić ze względu na sposób działania na: peelingi mechaniczne (fizyczne), peelingi enzymatyczne oraz peelingi chemiczne.

Peelingi mechaniczne 

Źródło zdj.: shutterstock

Ich działanie polega na mechanicznym ścieraniu za pomocą specjalnego materiału złuszczającego. Można je wykonać zarówno w domu (w tym celu stosuje się scruby – peelingi cukrowe lub solne – oraz peelingi zawierające dobrze ścierające ziarna czy łupiny orzechów), jak i w gabinecie kosmetycznym (przykładem profesjonalnego peelingu mechanicznego jest mikrodermabrazja). Peelingi mechaniczne są bardzo skuteczne, a połączone z masażem pobudzają mikrokrążenie, bardzo dobrze wygładzają oraz wyrównują powierzchnię skóry. Niestety niespecjalnie nadają się do stosowania na twarz. Rozszerzone naczynka, wrażliwa i skłonna do podrażnień skóra, wypryski oraz stany zapalne są bezwzględnym przeciwskazaniem do stosowania peelingów mechanicznych. 

Można je za to z powodzeniem stosować na skórze całego ciała. Są niezwykle pomocne, np. w walce z pomarańczową skórką.

Peelingi enzymatyczne

Źródło zdj.: pinterest.com

Ten jeden z najpopularniejszych rodzajów peelingu swoją skuteczność zawdzięcza wykorzystaniu złuszczających enzymów roślinnych (głównie papainy i bromelainy, znajdujących się odpowiednio w papai i ananasie). Enzymy te delikatnie rozpuszczają obumarłe komórki, nie powodując podrażnień. Z tego względu peeling enzymatyczny jest dobrym rozwiązaniem dla osób posiadających wrażliwą skórę, aktywny trądzik czy tendencję do teleangiektazji (pękania naczynek). Przed użyciem peelingu enzymatycznego należy dokładnie zmyć makijaż oraz oczyścić twarz, ponieważ zanieczyszczenia i nadmiar sebum mogą utrudnić rozpuszczanie obumarłego naskórka. 

Szczególnym rodzajem peelingu enzymatycznego jest peeling typu gommage. Ma o wiele bardziej gęstą, niemal kremową konsystencję i opiera się na skuteczności enzymów. 

 

Peeling gommage MangoWhite Peeling Gel

Peeling gommage nakłada się na suchą twarz jak maskę, a po upływie kilku minut wykonuje się delikatny masaż, podczas którego obumarły naskórek ściera się, rolując się niczym szkolna gumka. Ten rodzaj peelingu szczególnie upodobały sobie Azjatki. Nadaje się on do codziennego stosowania oraz jest niezwykle delikatny dla skóry. Nierzadko peelingi gommage wzbogacone są o antyoksydanty, np.  wyciąg z zielonej herbaty czy z owoców mangostanu.

Peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne wykorzystują właściwości chemicznych substancji o działaniu złuszczającym. Najczęściej są to alfa-hydroksykwasy (kwasy AHA) oraz beta-hydroksykwasy (kwasy BHA). Substancje te bardzo głęboko wnikają w skórę, prowadząc do kompleksowej regeneracji. Wizualnym skutkiem eksfoliacji chemicznej jest przejściowe, wyjątkowo intensywne złuszczania naskórka. Peelingi chemiczne  nie są przeznaczone do samodzielnego stosowania w domowym zaciszu. Nieumiejętnie dobrane stężenie kwasów działa silnie drażniąco na skórę. Kwasy również zwiększają wrażliwość na promieniowanie UV i z tego względu nie należy stosować ich w okresach zwiększonego nasłonecznienia.

  

Rodzaje peelingów (źródło zdj.: bellderma.pl)

Producenci kosmetyków chętnie dodają niewielkie stężenia kwasów do toników, preparatów do oczyszczania skóry oraz złuszczających kuracji do stóp. Są to stężenia na tyle niewielkie, że są całkowicie bezpieczne, ale jednocześnie na tyle skuteczne, że bez problemu penetrują skórę, perfekcyjnie wymiatając zanieczyszczenia oraz zrogowaciały naskórek.

W Azji szczególnie popularne są tzw. skarpetki złuszczające, zawierające mieszankę kwasów AHA i BHA, przeznaczone do złuszczania zrogowaciałej skóry stóp.  Efekty jednorazowej kuracji złuszczające są porównywalne z profesjonalnym pedicure.

Self Care Foot Peeling

Jak często stosować peelingi?

W przypadku cery tłustej i mieszanej zaleca się wykonywanie peelingu nie rzadziej niż raz w tygodniu. Z kolei osoby posiadające niezwykle wrażliwą i suchą skórę powinny sięgać po substancje złuszczające raz na dwa tygodnie lub nawet rzadziej. 

Kosmetyki oczyszczające zawierające kwasy w niewielkich stężeniach (np. olejki do demakijażu oraz pianki do mycia twarz) można bez przeszkód stosować każdego wieczoru. Z kolei częstotliwość aplikacji toników z kwasami należy dopasować do wrażliwości cery na działanie kwasów. W początkowym okresie powinno się je stosować raz w tygodniu wieczorem, by z czasem zwiększyć częstotliwość do dwóch, trzech wieczorów w tygodniu.

Scruby do ciała warto stosować regularnie (najlepiej raz w tygodniu), co pozwoli zachować jędrną i gładką skórę całego ciała. Nie należy ich jednak stosować na dekolt i szyję. Z kolei skarpetki złuszczające należy stosować nie częściej niż raz na dwa, trzy miesiące. 


1 Komentarz

Takiemojeoderwanie

27.08.2016

Bardzo lubię stosować peelingi zarówno na twarzą i ciało. Nie dziwię się że Azjatki pokochały peelingi typu gommage, bo tak niesamowicie miękkiej skóry nie miałam po żadnym innym.

Zostaw komentarz

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją