Śpiąca Królewna czyli sen piękności sprzyja

02.04.2014 2 Komentarze

 

© Thinkstock photos/ Getty Images

Na dzisiejszy (i każdy kolejny) wieczór polecamy Wam cudowny zabieg upiększający - całkowicie darmowy, bezpieczny i bardzo prosty…aczkolwiek trochę długotrwały. Każda z Was może wykonać go samodzielnie, a regularne „stosowanie” przynosi świetne efekty dla urody, ciała i ducha. Mowa oczywiście o śnie. :)

Sen jest niesamowicie ważny i nie warto go bagatelizować. Niedobór snu wpływa na samopoczucie, wagę, szybkość kojarzenia i koncentracji oraz …wygląd, w tym w szczególności sprzyja przedwczesnemu starzeniu się skóry i pogorszeniu jej kondycji (zaskórniki, wypryski).

Dlaczego sen jest taki ważny dla urody?

Po pierwsze…regeneracja skóry na przyspieszonych obrotach

W nocy odnowa komórkowa skóry przebiega najbardziej intensywnie (kilka razy szybciej niż w ciągu dnia), zatem to najlepszy czas dla jej regeneracji, łagodzenia podrażnień, wyprysków i mikrouszkodzeń (w tym spowodowanych działaniem promieniowania UV).

Po drugie…prewencja anty-starzeniowa

Jakość snu ma duży wpływ na proces starzenia się skóry oraz szybkość jej regeneracji. W trakcie badań dowiedziono, że brak snu jest ściśle powiązany z wysokim poziomem hormonu stresu (kortyzolu), który powoduje osłabienie syntezy kolagenu i rozkład tkanek, a w efekcie prowadzi do wiotczenia skóry oraz powstawania przebarwień i zmarszczek.

Po trzecie…kontrola wagi

Niedobór snu zakłóca pracę hormonów: greliny i leptyny, które kontrolują apetyt i gromadzenie tłuszczu w organizmie. Wiele badań potwierdziło ścisłą zależność pomiędzy brakiem dostatecznej ilości snu, a ilością spożywanych kalorii oraz tempem ich spalania poprzez aktywność fizyczną. Wniosek? Dłuższy sen będzie sprzyjał pięknej sylwetce. :)

Po czwarte…zmęczenie

Nawet jedna nieprzespana noc wystarczy aby cera wyglądała blado, a oczy stały się podkrążone i opuchnięte. Jeśli zarywana jest kolejna noc z rzędu, oprócz coraz bardziej widocznych sińców i worków pod oczami dodatkowo organizm buntuje się poprzez zwiększony poziom stresu, rozdrażnienie i bóle głowy.

Jeśli chcesz wyglądać młodziej i promienniej w ciągu dnia, warto wdrożyć w życie kilka nawyków w „pielęgnacji nocnej” oraz dbać o dobrą jakość snu, który jest bardzo ważny dla wielu funkcji witalnych naszego organizmu.

 

SEN DLA URODY – kilka zasad:

1)    …śpij bez make-upu

Czy wiecie, że podobno spanie w makijażu może postarzyć skórę o 7 lat?? Chyba nikt nie chciałby sprawdzać na własnej skórze czy to prawda czy też nie. ;) Niemniej faktem jest, że makijaż podkreśla urodę w ciągu dnia, ale w trakcie snu jego wpływ na skórę jest bardzo niekorzystny: zatyka pory, sprzyja powstawaniu wyprysków i zaskórników oraz infekcjom i podrażnieniom, a co najważniejsze uniemożliwia skórze przeprowadzenie procesów regeneracyjnych, co niestety przyspiesza jej przedwczesne starzenie. Jak zatem same widzicie… same minusy.

Warto więc wyrobić sobie nawyk codziennego oczyszczania twarzy i aplikowania odpowiedniego kremu pielęgnacyjnego na noc – na efekty nie trzeba będzie długo czekać. :)

Więcej informacji o oczyszczaniu twarzy w stylu koreańskim znajdziesz tutaj.

2)    …zadbaj o odpowiednią pielęgnację w nocy

W nocy skóra pracuje na zwiększonych obrotach. Uruchamia procesy regeneracyjne i poprawia się jej ukrwienie, co sprzyja wydalaniu toksyn. Co więcej,  mechanizmy ochronne skóry zostają nieco osłabione i staje się bardziej chłonna – zatem to świetny czas aby dostarczyć jej bogatych składników pielęgnacyjnych, bo właśnie wtedy przyswoi i wykorzysta je najefektywniej. Dla najlepszego wykorzystania potencjału nocnej odnowy skóry warto sięgać po kosmetyki zawierające substancje regenerujące, dotleniające i silnie nawilżające. 

W Azji, kobiety bardzo skrupulatnie przygotowują skórę do snu. Cały wieczorny rytuał pielęgnacyjny ma kilkanaście kroków (zobacz tutaj). Bardzo popularne są tzw. „maseczki całonocne”, które zawierają kompleks składników aktywnych odpowiednio dobranych do pielęgnacji podczas snu, tak aby rano skóra była nawilżona, wypoczęta i promienna.

3)    …śpij na plecach

Dla wyglądu i kondycji Twojej skóry duże znaczenie ma pozycja w jakiej śpisz. Spanie na boku lub na brzuchu z twarzą na poduszce powoduje powtarzający się nacisk na skórę, który formuje zagniecenia i tym samym sprzyja powstawaniu zmarszczek m.in. na policzkach i podbródku.

Osoby, które śpią co noc tylko na jednym boku mogą „dorobić się” nawet kilkuset dodatkowych zmarszczki w stosunku do drugiej strony twarzy.

©  Hemera/Thinkstock photos

Dla odmiany, spanie na plecach może pomóc zapobiec zmarszczkom czy też zwalczyć je już w zarodku, zanim jeszcze zaczną się formować – taka pozycja zdaniem dermatologów jest najbezpieczniejsza.

4)    …śpij na poduszce

Poduszkę docenią w szczególności osoby borykające się z „workami pod oczami”, gdyż spanie „na płasko” może sprzyjać gromadzeniu się płynów wokół oczu i w efekcie opuchnięć.

Uważajcie jednak z rozmiarem poduszek, spanie na wielkich poduchach wymusza zbytnie pochylenie głowy, które może „zafundować” poziome bruzdy na szyi.

Warto też dobrze wywietrzyć sypialnię przed snem. Najlepiej, gdyby temperatura nie przekraczała 18°C. Świeże, chłodne powietrze sprzyja urodzie i zdrowiu. Przekonacie się też, że w takich warunkach bardzo dobrze się śpi :)

5)    …śpij 7-8 godzin

Ilość snu potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu różni się w zależności od wieku, ogólnego stanu zdrowia, stopnia aktywności psycho-fizycznej. Eksperci sugerują sen o długości 7-8 godzin dziennie. Niemniej od długości snu znacznie ważniejsza jest jego jakość. Wprowadzenie reżimu sennego tj. chodzenie spać o mniej więcej tej samej porze każdego dnia oraz przesypianie tych 7-8 godzin zapewnia głęboki, relaksujący i w rezultacie także upiększający sen.

©  veryhillarious.com

Możnaby pomyśleć… hmm..skoro sen  tak rewelacyjnie wpływa na zdrowie i urodę, to może wykorzystać go maksymalnie i spać jak najdłużej (np. w weekendy)? Niestety nie - śpiochy muszą zachować umiar, gdyż zbyt duża ilość snu również nie jest korzystna. Może powodować bóle głowy i kręgosłupa, a także sprzyja rozwojowi chorób serca. Zatem, jak zawsze…  złoty środek to podstawa.

***

Pamiętajcie, że zdrowa, wypoczęta skóra i uśmiech na twarzy upiększają lepiej niż niejeden kosmetyk :)

                                          

 


2 Komentarze

cześć

23.04.2014

Detoks jest na pory super sprawdziłam sama wierzcie mi !!

cześć

23.04.2014

Śpię po 9 godzin i piję wodę rano nakładam krem to moje rady dla 25+ polecam

Zostaw komentarz

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją