Tonizować czy nie tonizować? – oto jest pytanie

23.10.2013 1 Komentarz

TONIK do twarzy – kosmetyczny niezbędnik czy marketingowy chwyt i „wyrzucenie pieniędzy”? Jak to w kwestiach spornych bywa zdania są podzielone, nawet wśród ekspertów z dziedziny kosmetologii, ale u Koreanek temat jest bezdyskusyjny – Tonik ma swoje zaszczytne miejsce w codziennym rytuale pielęgnacyjnym.

Abyście mogły same wyrobić sobie zdanie na ten temat, chcemy Wam przedstawić trochę faktów na temat funkcji jakie spełniają toniki do twarzy. Z racji swojego miejsca w hierarchii pielęgnacyjnej tonik jest dopełnieniem etapu oczyszczania oraz preludium do etapu nawilżania, ale co tak naprawdę daje naszej skórze?

1. Reguluje wskaźnik pH (kwasowości skóry),

dzięki czemu minimalizuje podrażnienia, które mogą być przyczyną powstawania wyprysków i niedoskonałości lub prowadzić do nadwrażliwości skóry.

Wskaźnik pH jest miarą stopnia kwasowości i zasadowości (skala: 0-14; pH poniżej wartości 7 oznacza kwasowość, a powyżej - zasadowość) Aby skóra była zdrowa i piękna powinna mieć odczyn lekko kwaśny. Na szczęście wiele obecnie produkowanych kosmetyków do oczyszczania twarzy ma pH o wartościach mocno zbliżonych do pH skóry (czyli dobrze nam znane 5,5 ;) – w takim przypadku tonik wydaje się zbędny. Jednak, jeśli macie wątpliwości czy stosowany kosmetyk do oczyszczania ma odpowiednie pH lub macie uczucie ściągnięcia/podrażnienia, lepiej - zgodnie z zasadą „dmuchać na zimne”- zastosować tonik.

2. Wspomaga odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry

– ta funkcja to domena i „czarny koń” toników azjatyckich (koreańskich i japońskich). Specjalna formuła tych toników współgra ze środkami nawilżającymi i odżywczymi, zawartymi w esencjach i kremach. Małe cząsteczki tonera „są przewodnikiem” dla większych cząstek substancji nawilżających i odżywczych, co w efekcie ułatwia wchłanianie kosmetyków używanych na kolejnych etapach pielęgnacji oraz wspomaga efekty ich działania.

 

 

ODKRYJ NASZĄ KOLEKCJĘ TONIKÓW

Dodatkowo, warto zauważyć, że większość toników azjatyckich ma nieco większą gęstość w porównaniu do tradycyjnych „wodnistych” toników. Dzięki temu są bardziej wydajne - można je nanosić za pomocą wacika lub bezpośrednio wklepywać w skórę twarzy – wtedy więcej toniku zostanie na twarzy a nie na waciku :)

3. Zmywa pozostałości po kosmetykach oczyszczających

Tą funkcję docenią szczególnie osoby żyjące w ciągłym biegu i pośpiechu. Jeśli nie mamy czasu aby dokładnie spłukać – tonik przychodzi z pomocą. Tu w szczególności sprawdzą się toniki o wodnistej konsystencji, którymi przemywamy twarz za pomocą wacika).

4. Działanie ściągające

To domena toników z alkoholami w składzie. Takie toniki dobrze usuwają zanieczyszczenia i nadmiar sebum oraz mogą działać odkażająco. Niestety mogą także wysuszać i podrażniać skórę.

Warto sprawdzać składy produktów i ich kolejność. Jeżeli znajdziecie alkohol na początku listy składników, oznacza to, że stężenie alkoholu w kosmetyku jest dość duże, zatem produkt nie będzie się nadawał do codziennego stosowania ze względu na ryzyko przesuszenia lub alergizacji skóry. Gdy zaś alkohol znajduje się w składzie na dalszych pozycjach, a dodatkowo skład kosmetyku jest wzbogacony substancjami nawilżającymi (np. glycerin, glycereth-26, betaine, propylene glycol, lecithin etc.) – bez obaw, produkt powinien być dobrze tolerowany przez skórę.


1 Komentarz

creative cosmetologie

28.06.2017

mam nadzieję, że trend na koreańską pielęgnację, uświadomi w końcu Polkom, że tonik to naprawdę istotny element pielęgnacji. Oraz, że zaczną widzieć różnicę między tonikiem a płynem micelarnym :)

Zostaw komentarz

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją