Zaczerwieniona skóra. Jak z tym walczyć?

08.08.2019 1 Komentarz

Sucha, tłusta, łuszcząca się lub podrażniona – wiele osób ma problemy ze skórą, które są najczęściej spowodowane czynnikami zewnętrznymi, nieprawidłową dietą lub stosowaniem nieodpowiedniego kosmetyku. Zaczerwienienia na twarzy, szczególnie, gdy skóra jest delikatna, to pierwszy niepokojący symptom, którego lepiej nie ignorować tym bardziej, kiedy pojawia się pieczenie.

Stres, wysiłek, ostre przyprawy to zwykle powody, kiedy na twarzy mogą pojawić się zaczerwienienia. To naturalny objaw, który szybko mija. Kiedy jednak czerwona twarz utrzymuje się dłużej, pojawia się dyskomfort i nieestetyczne objawy, należy się zastanowić, co dokładnie wpływa na reaktywność skóry bądź jakie błędy popełniasz. Sprawdź, na co zwracać uwagę i dowiedz się, jak możesz skutecznie reagować.

Zaczerwieniona skóra – przyczyny

Skórę trzeba zrozumieć zamiast narażać ją na podrażnienia. W większości przypadków zaczerwienienia na twarzy to problem natury estetycznej. Szczególnie przy skórze wrażliwej lub naczynkowej, czerwona twarz czy plamy na twarzy mogą być uwarunkowane nadwrażliwością skóry czy zaburzoną pracą bariery ochronnej skóry. Im większa nadwrażliwość, tym zaczerwienienia będą pojawiać się częściej i mogą się uintensywniać pod wpływem następujących czynników:

 1. Czynniki zewnętrzne:
 • promienie UV, zmiany temperatur, zanieczyszczenie środowiska
 • stres, który przyspiesza mikrokrążenia w skórze
 • niewłaściwa dieta lub nietolerancja pokarmowa
 • źle dobrany kosmetyk 
 1. Czynniki wewnętrzne:
 • silne emocje (gniew, złość, przemęczenie)
 • choroby skóry spowodowane reakcją alergiczną

 

Czynniki te mają szczególny wpływ na cerę naczynkową, która może być uwarunkowana genetycznie. Potęgując nadreaktywność naczyń w skórze, rozszerzają je, co może powodować zaczerwienienie. Najczęściej poszerzone naczynka obserwujemy na nosie i policzkach. Nasilenie tych zmian z czasem może osłabić ich ściany i zmiany mogą się utrwalić, na co szczególny wpływ ma ciąża,  zmiany hormonalne w okresie menopauzy oraz słońce.

Cera naczynkowa to nie jedyny powód zaczerwienienia twarzy. Często pękające naczynka są początkiem schorzenia jakim jest trądzik różowaty. Dotyczy to jego początkowej fazy, kiedy zaczerwienienie (rumień) jest tymczasowe. W dalszym etapie, zanim pojawią się krostki, utrwalają się, uwidoczniając siatkę drobnych naczynek.

Sposoby na zaczerwienienia na twarzy

Najlepszym i najprostszym sposobem na to, by wyeliminować zaczerwienienia na twarzy, jest unikanie czynników, które mogą je wywołać. Oczywiście taka profilaktyka nie zawsze będzie możliwa, stąd warunkiem koniecznym jest troskliwa pielęgnacja – kompleksowa, oparta na odpowiednio dobranych kosmetykach i zasadach ich stosowania. 

 • Wzmocnić barierę ochronną skóry

Skuteczne produkty to takie, które są przeznaczone do danego typu cery, a więc nie będą jej przesuszać, podrażniać i nasilać ewentualnych dolegliwości. Będą natomiast odbudowywać lub wzmacniać barierę ochronną skóry, a to oznacza, że zredukują nieestetyczne zaczerwienienia. Dobrze jest więc przy zakupie zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas kosmetyk nie zawiera sztucznych substancji zapachowych i sztucznych barwników oraz czy  jest hipoalergiczny, ponieważ to zmniejsza ryzyko podrażnień na skórze. 

Barierę ochronną przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi doskonale wzmacnia kwas hialuronowy, jaki zawiera m. in. pianka do mycia twarzy ZEROID Foaming Cleanser. Aby wzmocnić osłabiony system odpornościowy skóry i zapewnić jej kompleksowe wsparcie, uzupełnij procedurę hypoalergicznym kremem do twarzy ZEROID Soothing Cream, który jest dobrą propozycją na zaczerwienienia. 

 

Silne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne posiada lukrecja, która łagodzi i regeneruje podrażnienia skórne. Jeśli więc masz rumień, przebarwienia po wypryskach lub cerę problematyczną z tendencją do zaczerwienienia, sięgnij w ciągu dnia po kojącą mgiełkę do twarzy Power 10 Formula LI Misti ampułkę łagodzącą IT’S SKIN Power 10 Formula LI Oil Ampoule, która świetnie pielęgnuje nadwrażliwą, alergiczną lub trądzikową skórę. Widoczność rozszerzonych naczyń krwionośnych zmniejszyć natomiast stosując serum (krem wodny) IT’S SKIN Power 10 Formula LI Effector. 

Mając cerę wrażliwą trzeba zadbać o to, aby zbyt często nie zmienić kosmetyków, a podczas aplikacji skórę traktować bardzo delikatnie.

 • Wizyta u specjalisty

Jeśli zaczerwieniona skóra jest problemem, który albo trwa długo, albo nawraca warto zastanowić się nad konsultacją z dermatologiem. Specjalista stwierdzi, co jest przyczyną takiego stanu skóry i zaproponuje skuteczną terapię. Warto również skorzystać z pomocy wykwalifikowanej kosmetyczki, która zarekomenduje odpowiednie metody w codziennej pielęgnacji cery. Pamiętaj również, że skłonna do zaczerwienienia skóra źle toleruje zabiegi mechaniczne tj. mocne peelingi czy zabiegi z wykorzystaniem kwasów.

 • Unikaj promieniowania UV

 Cera problematyczna, zaczerwieniona, z tendencją do podrażnień nie jest wskazaniem do stałej ekspozycji na słońce. Umiarkowane opalanie nie zaszkodzi skórze. Dlatego zadbaj o odpowiedni krem z wysokim filtrem, który będzie chronić skórę i zmniejszy ryzyko większego zaczerwienienia skóry i pogłębienia zmian.

Zmiany skórne, zaczerwienienia, plamy na twarzy mogą towarzyszyć nie tylko chwilowej reakcji na kosmetyk, ale również chorobom tj. łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca czy toczeń rumieniowaty, które mogą mieć charakter chroniczny i objawiać się w różnym wieku. W problematyce skórnej najważniejsze są objawy, stopień ich nasilenia i okres występowania. Wszelkie wątpliwości zawsze konsultuj ze specjalistami. Jeśli domowe sposoby i odpowiednia pielęgnacja nie pomagają, nie rezygnuj z konsultacji.

 

 


1 Komentarz

Malina

19.08.2019

Jeśli chodzi o mnie to pokochałam firmę Hada Labo, szczególnie tę biało-czerwoną serię. Od roku używam tylko tych kosmetyków, bo cała reszta albo mnie uczulała albo w ogóle nie działała

Zostaw komentarz

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją