Problemy skórne w wyniku noszenia masek – jak pielęgnować skórę w okresie pandemii

28.12.2020 1 Komentarz

Maseczki ochronne odgrywają istotną rolę w ograniczaniu emisji wirusów. Powszechny obowiązek ich noszenia może być jednak wyzwaniem dla skóry, szczególnie tej wrażliwej i problematycznej u osób z trądzikiem czy tłustą cerą, powodując zaostrzenie zmian. Jak w związku z tym postępować i jaki rodzaj pielęgnacji stosować, aby złagodzić wpływ obostrzeń, jaki ma na skórę epidemia?

Okres pandemii sporo zmienił w naszej codzienności, obligując do zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej oraz w pracy. Aby taka ochrona miała sens, maseczka powinna mocno przylegać do twarzy, co nie jest korzystne dla samej skóry – czy to zdrowej, czy wrażliwej – tym bardziej w sezonie grzewczym. Długotrwałe noszenie maski powoduje, że ciepło i wilgoć, które się pod nią gromadzą, tworzą doskonałe warunki do rozwoju bakterii, zaburzają mikroflorę skóry i w konsekwencji sprzyjają powstawaniu zmian skórnych bądź je inicjują tam, gdzie od dłuższego czasu udawało się utrzymać cerę w ryzach.

Zadbaj o skórę pod maseczką!

Jak noszenie maseczki ochronnej wpływa na skórę? 

Skóra wrażliwa, delikatna i problematyczna wymaga odpowiedniej pielęgnacji – tym bardziej teraz kiedy pojawiają się dodatkowe czynniki ryzyka. Maska, która zmniejsza dopływ tlenu, zatrzymuje ciepło, wilgoć i wydychany dwutlenek węgla. Dodatkowo suche pomieszczenia, jak w każdym sezonie zimowym, będą przesuszać naskórek, zwiększając produkcję sebum, które będzie gromadzić się pod maską wraz z potem i zanieczyszczeniami dnia. Może to powodować zatykanie ujść mieszków włosowych i w efekcie zaostrzać lub wywoływać zmiany takie, jak:
 • trądzik różowaty,
 • maskne, czyli trądzik wywołany noszeniem maseczki; termin "maskne" (ang. "mask" – maseczka i "acne" – trądzik) obejmuje wszystkie zmiany typowe dla trądziku, a więc zaskórniki, wągry i wypryski, które pojawiają się na skórze tam, gdzie noszona jest maska ochronna: na brodzie, wokół ust i na policzkach,
 • rumień i świąd w przypadku skóry atopowej,
 • łojotokowe zapalenie skóry (aktywne symptomy w postaci zaczerwienionych plam, łuszczenia się skóry, świądu),
 • alergie kontaktowe,
 • zakażenia wirusowe i grzybicze (zmiany ropne, zaczerwieniona skóra, przebarwienia).

Pamiętajmy również, że kilka razy dziennie dotykamy twarzy rękami, które wcześniej myjemy i odkażamy. Większość tego typu środków może uczulać, stanowiąc dodatkowy czynnik podrażniający skórę twarzy.

Jak zapobiegać zmianom skórnym wywołanym obecnością maski ochronnej? 

Skóra pod maską wymaga bezwzględnej higieny. Jednak poza właściwą pielęgnacją warto przyswoić kilka dobrych nawyków, które skutecznie będą chronić ją przed skutkami noszenia maski, a w przypadku pojawienia się, złagodzą objawy i przyspieszą regenerację cery.

 • Ogranicz czas noszenia maski ochronnej – jeśli jesteś w pracy, co kilka godzin pozwól skórze odpocząć i na kwadrans zdejmij ją w bezpiecznym miejscu.
 • Stosuj maski jednorazowe – aby minimalizować problemy skórne, najlepiej stosować maski jednorazowe. Są rekomendowane przez dermatologów i są najbezpieczniejsze. Jeśli jednak nosisz maseczką wielokrotnego użytku, najlepiej, aby była wykonana z naturalnego, miękkiego i oddychającego materiału, jak np. bawełna. Unikaj tkanin syntetycznych w warstwie przylegającej do skóry z uwagi na ryzyko alergii i podrażnień. Pamiętaj również, aby prać maskę po każdym użyciu w temperaturze około 60 stopni C.
Maseczki Jednorazowe
 • Unikaj dotykania skóry twarzy brudnymi rękami, a tym bardziej wyciskania krostek i pryszczy – minimalizujesz w ten sposób przenoszenie bakterii i wirusów oraz wystąpienie stanów zapalnych i infekcji.
 • W domu, po zdjęciu maski wykonaj demakijaż.
 • Noszenie maski może zwiększyć wrażliwość skóry. Aby minimalizować problemy skórne, unikaj testowania nowych produktów lub stosowania takich, które mogą podrażnić cerę, jak np. peeling chemiczny, złuszczający lub retinoidy.
 • Bolesne, ropne zmiany mogą skutkować bliznami. Aby tego uniknąć, w przypadku ich nasilenia dobrze skonsultować je z lekarzem. 

Jak pielęgnować cerę w trakcie epidemii?

Niekorzystny wpływ na skórę, jaki ma noszenie maseczki, można minimalizować, stosując odpowiednią profilaktykę i najlepiej wdrożyć ją od razu. Pamiętaj o zasadzie: „mniej znaczy więcej” – dobieraj preparaty zgodnie z potrzebą skóry i ogranicz rytuał do najistotniejszych etapów.
 • Oczyszczanie twarzy – czysta skóra pod maseczką to podstawa pielęgnacji; dobrze korzystać z delikatnych preparatów o neutralnym pH, co nie naruszy jej bariery ochronnej i wspiera walkę z niedoskonałościami, a dodatkowo łagodzi i normalizuje skórę.
Skinfood Egg White pianka do mycia twarzy

Skinfood Egg White pianka do mycia twarzy

 • Nawilżanie i odżywianie – sucha, wrażliwa i naczynkowa skóra pod maseczką ochronną może nasilać uczucie pieczenia, ściągnięcia i świądu. Dobrze będzie ją wzmocnić, a duże korzyści zapewnią ceramidy i kwas hialuronowy. Przed nałożeniem maseczki pamiętaj zatem o kremie nawilżającym lub odżywczym, bogatszym w witaminy A i E o działaniu łagodzącym. Przy tłustej cerze i/lub trądzikowej dobrą opcją będzie np. nawilżający żel z aloesem.
E NATURE Squeeze Green Watery Gel Cream Krem do twarzy

E Nature Squeeze Green Watery Gel Cream Krem do twarzy

 • Makijaż – jeśli są przed Tobą długie spotkania lub wideokonferencje, lepiej zrezygnować z mocnego makijażu, a ciężki fluid zastąpić lekkim kremem BB, który pozwoli skórze oddychać i przy okazji będzie ją kompleksowo pielęgnować. Rezygnując z wielowarstwowego makijażu, unikniesz dzięki temu zapychania porów i trądziku zaskórnikowego.
IT'S SKIN Prestige Creme d'Escargot BB SPF25/PA++ Krem BB 50 ml

IT'S SKIN Prestige Creme d'Escargot BB SPF25/PA++ Krem BB 50 ml


 • Nawodnienie organizmu – picie napojów i nawadnianie organizmu jest podstawą nie tylko pielęgnacji, ale dobrym nawykiem, który zapewnia zdrowie po warunkiem, że nie są to napoje gazowane i słodzone.

W obecnym okresie warto również wspierać pielęgnację preparatami z apteki i ochronnie sięgać po krem bądź maść z witaminą A lub tlenkiem cynku, który będzie łagodzić i chronić skórę, szczególnie tę szorstką, z tendencją do łuszczenia.

 

O zasadach walki z trądzikiem i zaczerwienieniami przeczytaj również w artykułach:


1 Komentarz

Olaj

03.02.2021

Mam cerę normalną, ale przez te maski robi się sucha, stosuję zamiennie retimax 1500 na noc i aloes na dzień i czekam, aż pozwolą zdjąć maseczki na powietrzu, bo twarze nam poodpadają.

Zostaw komentarz

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją