Jak się pozbyć trądziku różowatego

20.11.2019

W Polsce na różne postacie trądziku choruje blisko 3 mln osób. Zarówno trądzik różowaty, jak i typowy trądzik młodzieńczy należą do grupy chorób o podłożu łojotokowym, jednak różnią się od siebie objawami i leczeniem. Trądzik różowaty jest chorobą zapalną i ma przewlekły charakter, dlatego skóra twarzy wymaga szczególnej pielęgnacji. Sprawdź, jakie są symptomy choroby, co ją zaostrza i jakie kosmetyki wybierać, żeby złagodzić przykre objawy.   

Trądzik różowaty to problem, który w większości dotyczy kobiet po 25. roku życia i dominuje u osób z I i II fototypem skóry, a więc z jasną karnacją, jasnymi oczami i włosami. Zmiany często utrzymują się miesiącami, z okresami zaostrzeń lub remisji z uwagi na różnorodność przyczyn, które ją wywołują. Z tego powodu choroba zwykle wymaga konsultacji lekarskiej i warto z niej skorzystać, aby właściwie ukierunkować nie tylko samo leczenie, ale też rodzaj pielęgnacji skóry.

Trądzik różowaty – objawy i przyczyny

Rumień na twarzy lub gwałtowne zaczerwienienie skóry pod wpływem mało istotnej okoliczności czy bodźca może być zwiastunem trądziku różowatego. Zmianom często towarzyszy nadreaktywność skóry, jej napięcia oraz świąd, a w miarę upływu czasu pojawiają się krostki, wykwity czy guzki, które lokalizują się w środkowej części twarzy (okolice nosa i na czole). Objawom towarzyszą widoczne na cerze poszerzone naczynka krwionośne (“pajączki”), zdarzają się też – szczególnie u mężczyzn – guzkowate przerosty.

Nie ma jednoznacznych przyczyn choroby. Jej mechanizm zależy od kilku czynników, by wymienić odporność immunologiczną organizmu, uwarunkowania genetyczne i środowiskowe, a wśród najbardziej typowych warto zwrócić uwagę na:

 • stres,
 • nadużywanie alkoholu,
 • ciężkostrawne potrawy,
 • mycie twarzy w chlorowanej wodzie,
 • nadmierną ekspozycję na działanie promieni UV,
 • zaburzenia naczyniowe w obrębie drobnych naczyń skóry,
 • zaburzenia hormonalne (głównie nadmiar testosteronu),
 • zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, szczególnie w przypadku związanym z niskim poziomem soku żołądkowego,
 • obecność Helicobacter Pylori w błonie śluzowej żołądka,
 • drożdżaki,
 • wirus opryszczki wargowej.

 

Trądzik różowaty – leczenie

Leczenie trądziku różowatego jest niestety trudne i czasochłonne. Między innymi dlatego, że objawy choroby często są mylone z łojotokowym zapaleniem skóry (ŁZS). Aby podjąć skuteczną terapię, najlepiej skonsultować pierwsze zmiany z dermatologiem, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu zaproponuje odpowiednie postępowanie:

 • zachowawcze z uwzględnieniem wskazanej diety i stylu życia oraz domowych sposobów na trądzik różowaty,
 • miejscowe zewnętrzne z wykorzystaniem maści antybiotykowych,
 • ogólne z doustnym stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych i antybiotyków,
 • w rzadkich przypadkach – zabiegowe, zwykle przy dużych zmianach; alternatywą dla leczenia chirurgicznego jest małoinwazyjna laseroterapia, która działa obkurczająco na naczynka.

W leczeniu trądziku różowatego bardzo ważna jest kompleksowość terapii – połączenie farmakologii z odpowiednią kuracją dermokosmetykami i dietą, która powinna być pozbawiona wszystkich produktów powodujących powstawanie dermatoz lub ich nasilenie. Rezygnacja zatem z używek, ciężkostrawnego jedzenia, ostrych przypraw i przetworzonych produktów głównie na bazie cukru, zwykle pozwala zredukować ryzyko nawrotu choroby. Trzeba obserwować swój organizm i jego reakcje po zjedzeniu określonych produktów, a następnie w razie potrzeby je wyeliminować.

 

Trądzik różowaty – zasady pielęgnacji cery

Miejscowe leczenie powinno być uzupełnione odpowiednią pielęgnacją, która przyspiesza proces gojenie się ran i wykwitów oraz wzmacnia barierę ochronną naskórka. Trzeba jednak mieć na uwadze, że kosmetyki na trądzik różowaty mocno wysuszają skórę, dlatego tak ważny jest ich właściwy dobór i profilaktyka.

 

Naturalny skład

Dermokosmetyki stosowane w leczeniu trądziku różowatego  powinny być naturalne i zawierać w składzie m.in. miłorząb japoński, który stymuluje mikrokrążenie krwi i uszczelnia naczynia krwionośne. Możesz go znaleźć w ampułce nawilżającej IT’S SKIN Power 10 Formula LI Oil Ampoule, która wzmocni kompleksową ochronę skóry skłonnej do odwodnienia. Aby chronić wrażliwą cerę przed czynnikami zewnętrznymi, takie produkty muszą mieć działanie naprawcze, utrzymywać odpowiedni poziom nawilżenia i łagodzić stany zapalne. Dlatego w ich składzie szukaj także alantoiny, pantenolu, zielonej herbaty, kasztanowca, nagietka oraz witamin C, E i K.

 

IT’S SKIN Power 10 Formula LI Oil Ampoule

Filtr UV

Każda postać trądziku wymaga ochrony przeciwsłonecznej, dlatego przed wyjściem z domu stosuj mocne filtry.

 

Substancje czynne

Ważne są także substancje czynne, tj. Defensamid®, która dzięki peptydom przeciwdrobnoustrojowym (AMP) wzmocni ochronę skóry bez zbędnego filmu. Znajdziesz ją w hypoalergicznym kremie ZEROID Soothing Cream. Działanie antybakteryjne kosmetyku dobrze wzmocni maska IT’S SKIN The Fresh mask sheet Tea tree, która wysuszy wypryski i zmniejszy zmiany trądzikowe, skutecznie odkażając skórę.

 

ZEROID Soothing Cream

Wzmocniona ochrona w zestawie

Dobrą kondycję oraz zdrowy wygląd cery wrażliwej i trądzikowej zapewni oczywiście kompleksowa pielęgnacja z uwzględnieniem odpowiedniego demakijażu i tonizacji. Dlatego warto zadbać o cały zestaw kosmetyków na trądzik różowaty.Chcąc oczyścić skórę z makijażu, zanieczyszczeń czy sebum, możesz sięgnąć po delikatny olejek IT’S SKIN Green Tea Oil z wyciągiem z zielonej herbaty. Wszelkim dermatozom bardzo pomaga też Wąkrotka azjatycka, którą znajdziesz w składzie toniku IT’S SKIN Tiger Cica calming water. Jej lecznicze działanie będzie wspierać gojenie się podrażnień i regenerację mikrouszkodzeń.

 

IT’S SKIN Tiger Cica calming water

Domowe sposoby na trądzik różowaty wymagają konsekwencji i systematyczności, a całą kurację – jak już wspomnieliśmy – należy rozpocząć od eliminacji czynników zaostrzających objawy i zmiany dotychczasowych nawyków. Unikaj zatem:

 • kosmetyków mogących nasilać objawy i podrażnienia, które zawierają alkohol, substancje zapachowe, sztuczne barwniki i parabeny,
 • ekspozycji skóry na działanie promieni UV,
 • środków intensywnie złuszczających naskórek,
 • zabiegów kosmetycznych dedykowanych trądzikowi pospolitemu.

Zostaw komentarz

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją