W Polsce na różne postacie trądziku choruje blisko 3 mln osób. Zarówno trądzik różowaty, jak i typowy trądzik młodzieńczy należą do grupy chorób o podłożu łojotokowym, jednak różnią się od siebie objawami i leczeniem. Trądzik różowaty jest chorobą zapalną i ma przewlekły charakter, dlatego skóra twarzy wymaga szczególnej pielęgnacji. Sprawdź, jakie są symptomy choroby, co ją zaostrza i jakie kosmetyki wybierać, żeby złagodzić przykre objawy.
Trądzik różowaty to problem, który w większości dotyczy kobiet po 25. roku życia i dominuje u osób z I i II fototypem skóry, a więc z jasną karnacją, jasnymi oczami i włosami. Zmiany często utrzymują się miesiącami, z okresami zaostrzeń lub remisji z uwagi na różnorodność przyczyn, które ją wywołują. Z tego powodu choroba zwykle wymaga konsultacji lekarskiej i warto z niej skorzystać, aby właściwie ukierunkować nie tylko samo leczenie, ale też rodzaj pielęgnacji skóry.
Rumień na twarzy lub gwałtowne zaczerwienienie skóry pod wpływem mało istotnej okoliczności czy bodźca może być zwiastunem trądziku różowatego. Zmianom często towarzyszy nadreaktywność skóry, jej napięcia oraz świąd, a w miarę upływu czasu pojawiają się krostki, wykwity czy guzki, które lokalizują się w środkowej części twarzy (okolice nosa i na czole). Objawom towarzyszą widoczne na cerze poszerzone naczynka krwionośne (“pajączki”), zdarzają się też – szczególnie u mężczyzn – guzkowate przerosty.
Nie ma jednoznacznych przyczyn choroby. Jej mechanizm zależy od kilku czynników, by wymienić odporność immunologiczną organizmu, uwarunkowania genetyczne i środowiskowe, a wśród najbardziej typowych warto zwrócić uwagę na:
Leczenie trądziku różowatego jest niestety trudne i czasochłonne. Między innymi dlatego, że objawy choroby często są mylone z łojotokowym zapaleniem skóry (ŁZS). Aby podjąć skuteczną terapię, najlepiej skonsultować pierwsze zmiany z dermatologiem, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu zaproponuje odpowiednie postępowanie:
W leczeniu trądziku różowatego bardzo ważna jest kompleksowość terapii – połączenie farmakologii z odpowiednią kuracją dermokosmetykami i dietą, która powinna być pozbawiona wszystkich produktów powodujących powstawanie dermatoz lub ich nasilenie. Rezygnacja zatem z używek, ciężkostrawnego jedzenia, ostrych przypraw i przetworzonych produktów głównie na bazie cukru, zwykle pozwala zredukować ryzyko nawrotu choroby. Trzeba obserwować swój organizm i jego reakcje po zjedzeniu określonych produktów, a następnie w razie potrzeby je wyeliminować.
Miejscowe leczenie powinno być uzupełnione odpowiednią pielęgnacją, która przyspiesza proces gojenie się ran i wykwitów oraz wzmacnia barierę ochronną naskórka. Trzeba jednak mieć na uwadze, że kosmetyki na trądzik różowaty mocno wysuszają skórę, dlatego tak ważny jest ich właściwy dobór i profilaktyka.
Naturalny skład
Dermokosmetyki stosowane w leczeniu trądziku różowatego powinny być naturalne i zawierać w składzie m.in. miłorząb japoński, który stymuluje mikrokrążenie krwi i uszczelnia naczynia krwionośne. Możesz go znaleźć w ampułce nawilżającej IT’S SKIN Power 10 Formula LI Oil Ampoule, która wzmocni kompleksową ochronę skóry skłonnej do odwodnienia. Aby chronić wrażliwą cerę przed czynnikami zewnętrznymi, takie produkty muszą mieć działanie naprawcze, utrzymywać odpowiedni poziom nawilżenia i łagodzić stany zapalne. Dlatego w ich składzie szukaj także alantoiny, pantenolu, zielonej herbaty, kasztanowca, nagietka oraz witamin C, E i K.
IT’S SKIN Power 10 Formula LI Oil Ampoule
Filtr UV
Każda postać trądziku wymaga ochrony przeciwsłonecznej, dlatego przed wyjściem z domu stosuj mocne filtry.
Substancje czynne
Ważne są także substancje czynne, tj. Defensamid®, która dzięki peptydom przeciwdrobnoustrojowym (AMP) wzmocni ochronę skóry bez zbędnego filmu. Znajdziesz ją w hypoalergicznym kremie ZEROID Soothing Cream. Działanie antybakteryjne kosmetyku dobrze wzmocni maska IT’S SKIN The Fresh mask sheet Tea tree, która wysuszy wypryski i zmniejszy zmiany trądzikowe, skutecznie odkażając skórę.
Wzmocniona ochrona w zestawie
Dobrą kondycję oraz zdrowy wygląd cery wrażliwej i trądzikowej zapewni oczywiście kompleksowa pielęgnacja z uwzględnieniem odpowiedniego demakijażu i tonizacji. Dlatego warto zadbać o cały zestaw kosmetyków na trądzik różowaty.Chcąc oczyścić skórę z makijażu, zanieczyszczeń czy sebum, możesz sięgnąć po delikatny olejek IT’S SKIN Green Tea Oil z wyciągiem z zielonej herbaty. Wszelkim dermatozom bardzo pomaga też Wąkrotka azjatycka, którą znajdziesz w składzie toniku IT’S SKIN Tiger Cica calming water. Jej lecznicze działanie będzie wspierać gojenie się podrażnień i regenerację mikrouszkodzeń.
IT’S SKIN Tiger Cica calming water
Domowe sposoby na trądzik różowaty wymagają konsekwencji i systematyczności, a całą kurację – jak już wspomnieliśmy – należy rozpocząć od eliminacji czynników zaostrzających objawy i zmiany dotychczasowych nawyków. Unikaj zatem:
Jezeli zastanawiacie sie nad zamykaniem naczynek to ja chce wam przypomniec ze w sumie to… to nadal moze sie wszystko w sumie otworzyc jezeli nie bedziesz odpowiednio o nia dbala. Jak juz to jednak zdecydowanie jestem bardziej za tym by sie przede wszystkim przylozyc o znalezienie skorze czegos co bedzie budowalo jej ochrone przez roznymi czynnikami zewnetrznymi bo gdy tylko cos ja bedzie denerowowalo to automatycznie masz reakcje naczynkowa. Dlatego wole zdecydowanie skupic sie na zabezpieczaniu jej na przyklad kremami z filtrami uva i uvb, ale tez przede wszystkim leczylam acnerose itp.
ja z rumieniem walczyłam wieeeloooma kosmetykami i domowymi maskami, ale nic nie pomogło. Dopiero teraz, po laserze mam spokój, a też moja wiedza na temat pielęgnacji jest teraz o wiele większa. Jednak gdyby nie zabieg, to bym się tego nie pozbyła
Ile czasu mniej wiecej trzeba by te kosmetyki pomogły? Zastanawiam się nad kupnem ich lub zrobieniem quadrostara pro coś tam ale jednak no nie wiem jakby to było. nie wiem czy to jest opcja by robic też coś takiego że połączyć to jedno z drugim.
niby wszystko mam wyeliminowane, a rumień jak był tak i jest.. nie wiem czy jest coś w stanie jeszcze mi pomóc. nie kłamię, jestem po około 5-6 kremach, maściach, serach, a żadnego efektu nie ma. zobaczę jeszcze maseczkę z glinki czerwonej, ale powoli rozglądam się za zabiegam. jeżeli takie coś jak quadrostar ma dajmy na to nawet te 5 wizyt to wolę już chyba to niż kolejne zmarnowane 3 lata w szukaniu czegoś co pomoże..
Z trądzikiem to niestety łatwo nie ma. Ja generalnie stawiałam na prostotę – szare mydło, proste kosmetyki, nie obciażać skóry. Ostatnio też wpadł mi w oko artykuł z portalu Zdrowy Kręgosłup o tym, że warto zainwestować w wymienny pokrowiec na materac i często zmieniać pościel: https://www.zdrowykregoslup.pl/dobor-materaca-w-kontekscie-czestych-chorob-skory/ W sumie ma to sens.
Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją
Klaudia
12.08.2021
Jak czytam, że ktoś używa mydła do mycia buzi to łapię się za głowę! Absolutnie nie wolno, tym bardziej buzi trądzikowej… Sama zmagałam się długi czas z trądzikiem różowatym, przeszłam przez wiele różnych preparatów. Najskuteczniejszym z nich okazał się acne-derm z kwasem azelainowym, który jest bardzo rekomendowany do walki z tym typem trądziku. Kluczem przy stosowaniu tego kremu jest regularność, należy go używać codziennie :) Oczywiście odpowiednia pielęgnacja jest równie ważna